V zimskem semestru študijskega leta 2024/2025 bo na Univerzi v Mariboru na študijski izmenjavi 420 študentov.

Največ študentov iz Španije

V oktobru bosta na Univerzi v Mariboru potekala tudi dogodka Gremo na Erasmus in Mobility Fair (Sejem mobilnosti), s katerimi želijo študente seznaniti z možnosti izmenjave v okviru programa Erasmus+ in jih hkrati spodbuditi, da se izmenjave v čim večji meri tudi udeležijo.

Na študijsko izmenjavo v okviru programa Erasmus+ na Univerzo v Mariboru prihaja največ Španije (145), sledita Portugalska (51), tretje mesto pa si delita Turčija in Francija (33). Od tega jih bo največ obiskovalo Ekonomsko-poslovno fakulteto (103), Fakulteto za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (95), Filozofsko fakulteto (54) in Pedagoško fakulteto (47).

Izmenjavo bo opravilo tudi 150 domačih študentov

Univerza v Mariboru z aktivnim sodelovanjem v programu Erasmus+ že vrsto let omogoča tako mednarodnim kot domačim študentom pridobivanje neprecenljivih mednarodnih izkušenj. V poletnem semestru se bo v tujino v okviru programa Erasmus+ odpravilo tudi okoli 150 študentov naše univerze. S tem univerza uresničuje svoje poslanstvo – zagotavljati najsodobnejše izobraževanje, ki bo študente pripravilo na delo in življenje v globalizirani družbi.

»Mednarodne izmenjave prinašajo študentom izzive, hkrati pa odpirajo številne priložnosti za osebno in profesionalno rast. Prav ta izkušnja študentom omogoča, da se bolje pripravijo na prihodnje izzive sodobnega trga dela in postanejo kompetentni člani globalne družbe«, poudarja Uroš Kline, vodja mednarodne pisarne Univerze v Mariboru.

Kaj je Erasmus+?

Program Erasmus+ je eden najbolj prepoznavnih in uspešnih programov Evropske unije, ki v današnjem svetu, polnem negotovosti in naraščajoče nestrpnosti, postaja vodilni program na področju spodbujanja strpnosti, vključevanja in aktivnega državljanstva. Erasmus+ je mnogo več kot zgolj študijska izmenjava – ponuja edinstveno celostno izkušnjo, ki študentom pomaga razvijati tako akademske kot osebne veščine.

Poleg študija, ki pogosto poteka v angleškem jeziku, program udeležencem širi obzorja, krepi njihove medkulturne kompetence ter pomembno prispeva k njihovi karierni orientaciji. Mednarodna mobilnost ne vpliva le na akademski razvoj študenta, temveč krepi tudi ključne "mehke" kompetence, kot so medkulturna ozaveščenost, prilagodljivost in inovativnost – veščine, ki so v sodobnem, globaliziranem svetu neprecenljive in pomembno vplivajo na zaposljivost posameznika. Erasmus+ program danes omogoča mednarodno izkušnjo skoraj vsakemu študentu, saj je dostopen širši populaciji, vključno s študenti iz socialno šibkejših okolij in študenti s posebnimi potrebami, ki prejemajo dodatno finančno podporo za udeležbo na mednarodni izmenjavi.