Za podpis koalicijskega sporazuma o sodelovanju so se odločili tudi v Listi LPR – Listi Lidije Divjak Mirnik ter Listi za pravičnost in razvoj, je zagotovil Stojan Auer, predsednik Lista za pravičnost in razvoj. A je dodal, da bo ta s pridržkom.
Dolga in burna razprava o podpisu
»Mestni odbor LPR – Liste Lidije Divjak Mirnik – Liste za pravičnost in razvoj je minuli petek po dolgi in burni razpravi z veliko večino izglasoval podpis koalicijskega sporazuma o sodelovanju LPR pri vodenju in upravljanju Mestne občine Maribor. V LPR pa imamo določen pogoj, saj žalimo sočasno s podpisom udejanjiti še poseben adendum (protokola) k koalicijskemu sporazumu. V koaliciji želimo sodelovati in aktivno delovati kot enakopraven, vsebinsko in izvedbeno učinkovit koalicijski partner, ki v upravljanju in vodenju mesta ne bo sodeloval samo z dviganjem rok in potrjevanjem vnaprej pripravljenih gradiv s strani mestne uprave, temveč s polno odgovornostjo in zavzetostjo,« poudarja Auer.
Za nadaljnji razvoj na vseh pomembnih področjih delovanja občine
Sodelovanje v koaliciji si zamišljajo, da bodo tudi kot tvorec idej in izvajalec projektov ter drugih nalog, pa tudi aktivnosti, ki bodo mestu, predvsem njegovim meščankam in meščanom, omogočili optimalne življenjske pogoje in nadaljnji razvoj na vseh pomembnih področjih delovanja občine. »Od sociale, šolstva, prometa, komunale, zdravstva, problematike mladih in starejših, drugih družbenih dejavnosti in ne nazadnje pri nujnem sodelovanju z okoliškimi občinami, v regiji, kot v širši mednarodni skupnosti,« pojasnjuje Auer.
Stodnevno obdobje privajanja in učenja se počasi izteka
Ne glede na to, da je mestna uprava že pri pripravi koalicijskega sporazuma o sodelovanju upoštevala večino predlogov, ki jih je podala LPR, naj bi zadnji dogodki, povezani z uvrstitvijo za mesto tako pomembnih tem, kot sta obravnava dvoletnega proračuna 2019-2020 in ustanovitev mestnega holdinga, na seji mestnega sveta brez koalicijskega usklajevanja in sodelovanja, pri članicah in članih Mestnega odbora LPR povzročili nemalo upravičenega negodovanja. »Takšnega delovanja, ki je v nasprotju z vsebino samega koalicijskega sporazuma, si v LPR enostavno ne želimo. Zato župana Saša Arsenoviča pozivamo k podpisu posebnega adenduma k koalicijskemu sporazumu, s katerim želimo doseči enakopravno sodelovanje pri obravnavi in izvajanju za mesto pomembnih tem in projektov,« pravi Auer.
Dodaja, da se stodnevno obdobje privajanja in učenja političnih veščin ter modrosti, ki jih bo potrebno pokazati ob tako raznoliki in številčni koaliciji, kot je sedaj sestavljena v Mestni občini Maribor, počasi izteka in potrebno bo pokazati zelo veliko spretnosti, tolerantnosti in kompromisov. »Samo tako se bo občina, ki jo je prevzel novi župan, razvijala v smer in bo občankam in občanom Maribora prinesla kar največ koristi, zadovoljstva in veselja, da živijo v enem od najlepših slovenskih mest,« razlaga Auer in nadaljuje, da bo mesto vsak poskus avtokratskega vodenja v danih pogojih potisnil samo tja, kjer se je nahajalo v zadnjih desetih letih, na pot razvojnega capljanja in nezadovoljstva ljudi. »In tega pa si v LPR nikakor ne želimo,« zaključuje Auer.