V Domu Lenart so v preteklih letih v sklopu projekta BETAi namestili sončno elektrarno in vzpostavili vrsto drugih rešitev, s katerimi učinkoviteje gospodarijo z energijo. “Kljub naraščajočim cenam elektrike in ogrevanja se investicija obrestuje, saj beležimo prihranke,” pravi direktor tega doma za starejše Zlatko Gričnik.

Danes zaključni dogodek projekta

Kot je povedal ob današnjem zaključnem dogodku projekta BETAi (Blockchain energetsko trgovanje z umetno inteligenco), so poleg sončne elektrarne postavili še toplotne črpalke, električno polnilnico, baterijski sistem za shranjevanje viškov energije in krmilnike za upravljanje naprav ter izvedli nadgradnjo prezračevanja in vključili dom v trgovanje s presežkom proizvedene elektrike na energetski tržnici.

Z napravami avtomatizirano in učinkoviteje izkoriščamo obstoječe in nove vire energije, tudi s pomočjo umetne inteligence. Glavni namen je iskanje pametnih rešitev in zagotavljanje najboljšega bivanjskega okolja za stanovalce doma. Obenem pa smo poskrbeli za povečano uporabo obnovljivih virov energije, zato je dom, kot objekt, tudi bistveno prijaznejši do okolja,” je še navedel Gričnik.

V projektu, ki ga sofinancira Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj ter ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, so poleg Doma Lenart sodelovala še visokotehnološka podjetja Sonce energija, Eudom, ComCom in Viris.

Inovativne rešitve, ki smo jih s partnerji v konzorciju razvili, trgu ponujajo nove poslovne modele pametnega upravljanja z energijo. Na ta način pomagamo k povečanju uporabe obnovljivih virov energije, avtomatiziranemu upravljanju energetskega sistema, nižanju stroškov upravljanja in zniževanju cene električne energije končnim odjemalcem, decentralizaciji sistema, trajnostni naravnanosti in lokalni samooskrbi,” so zapisali pri podjetju Sonce energija.

STA