Občina Cerkvenjak skupaj s projektnima partnerjema Društvom Krdebač in Gostinstvom in turizmom Breznik d.o.o. prireja delavnico z naslovom Rimljani, kot tukaj nekoč živeči. Na delavnici, ki bo potekala ta petek, 10. septembra, ob 16.00 uri, na trgu pred občinsko zgradbo, bo Društvo za Rimsko zgodovino in kulturo Ptuj – Poetovio LXIX poustvarilo rimsko obdobje v malem. Obiskovalci se bodo lahko seznanili z rimskimi vojaki – legionarji, si ogledali ples vestalk in poskusili dobrote rimske kuhinje.

Cerkvenjak je znan po številnih rimskih najdbah

Andrej Klasinc, predsednik društva Poetovio LXIX, je spomnil, da je Cerkvenjak znan po čudovitih rimskih najdbah, v okviru rimskega gomilnega grobišča v Anželovem gozdu v Brengovi. Tamkajšnji arheološki park velja za enega pomembnejših kulturnih spomenikov rimske civilizacije. Grobišče izpred 1800 let obsega 15 gomil, ki so okrogle oblike. O najdbah v gomilah ni podatkov, razen iz ene grobnice v kateri so bili odlomki keramike (ostanki loncev, vrča, skodelice, čaše, skodele na nogi, trinožne skodele) in rimski (bronasti) novec cesarja Hadrijana (odkril jih je dr. Vlado Lorber). Pri arheološkem parku je zgrajen tudi turistični objekt, kjer so razstavljeni lokalni spominki.

Prikazali bomo pisanje na tabelarij (rimske voščene tablice), mečevanje, sestavljanje rimskih številk, izdelavo rimskih oljenk (svetil) in spominskim medaljonov.

“Delavnice, ki jih je v petek pripravljamo, bodo namenjene predvsem osnovnošolcem in dijakom. Prikazali bomo pisanje na tabelarij (rimske voščene tablice), mečevanje, sestavljanje rimskih številk, izdelavo rimskih oljenk (svetil) in spominskim medaljonov. Vse skupaj se bo dogajalo na stojnicah z avtentičnimi rimski oblačili,” nam je še povedal Klasinc.

Klasinc je poudaril, da bo tokratna delavnica testna, še več rimskega dogajanja, in to večkrat na leto, pa lahko v Cerkvenjaku pričakujemo po sprostitvi ukrepov, vezanih na covid-19.