V naše uredništvo se je obrnila bralka, ki je zaradi varnosti svojega otroka, želela ostati anonimna. Minule dni se je njen sin s prijateljem igral na igriščih ob dvorani Tabor in doživel neprijetno izkušnjo: »Sinu in prijatelju se je naenkrat pridružila skupina Romov. Najprej so ju besedno izzivali, nato sta dva izmed njih naročila drugim, da naj ju pretepejo. Sin je dobil udarec v trebuh in nekaj klofut. Njegov prijatelj je na skrivaj poklical svojega očeta, ta pa mojega moža, ki je bil v bližini in mu sporočil naj hitro pride v pomoč.«

Povedala je, da naj bi bila ta skupina na igrišču večkrat in da naj bi o podobnih situacijah govorili tudi drugi starši. »Ker živimo v bližini, ne le igrišča, temveč tudi blokov, kjer omenjeni Romi živijo, smo se odločili, da zadeve ne prijavimo policiji, saj z možem ne želiva, da bi imel sin še večje težave. Žalostno je, da ne bom mogla sina več pustiti na igrišče brez, da bi me skrbelo.«

Uničujejo ograje in ključavnice

Obrnili smo se na Aleša Antolinca, vodja športnega parka Tabor – Športni objekti Maribor, saj nas je zanimalo kako je poskrbljeno za varnost igrišča in kako pogoste se srečujejo s težavami. Dejal nam je, da se že vrsto let ukvarjajo s problemi varovanja igrišč. Le-ta so sicer ograjena in jih je možno zakleniti. »Žal pa v primeru, da jih zaklepamo dnevno podirajo dotrajano ograjo in na silo odpirajo vrata ter  zasedejo igrišča ne člani športnih klubov, ki organizirano vadijo. V primeru zaprtih vrat se obiskovalci podirajo dotrajano betonsko ograjo in uničujejo ključavnice na vratih ( še več škode),« je dejal Antolinc.

Tudi delavci izpostavljeni grožnjam

Poleg tega se vsak dan ukvarjajo s sprehajalci psov, ki spuščajo pse po igriščih in se ne ozirajo na hišni red in športnike. Antolinc je pojasnil, da s strani zaposlenih ne morejo zagotoviti 24-urnega varovanja: »Prav tako pa so naši delavci izpostavljeni šikaniranju in grožnjam, da jih bodo pretepli.«

O problemu naj bi redno obveščali Mestno občino Maribor in jih naprošali, da bi zagotovili redno varovanje z redarsko službo. V preteklosti so že poklicali tudi policijo, ki pa naj bi jim dejala, da v primeru, da ni bilo vloma in škode, ne obravnavajo primera. Policija jih naj bi opozorila tudi, da morejo za red poskrbeti sami. »Z vandalizmom se srečujemo dnevno tudi na drugih objektih,« doda.

Ne morejo vzpostaviti ustreznega stanja

Že vrsto let ob planiranju finančnih sredstev za naslednje leto, na MO Maribor pošiljajo predlog za sanacije betonske ograje in ureditev dostopa v športni park. »Le tako lahko zapremo igrišča. Prav tako bi bilo igrišča potrebno opremiti z varnostnimi kamerami in se dogovoriti z redarsko službo za redne obhode športnega parka in sankcioniranje morebitnih kršitev. S strani kompetentnih služb na MOM so projekti za saniranje ograje zavrnjeni in niso uvrščeni v prioritetni seznam letnih investicij,« pove. Kljub temu, da se dnevno trudijo in popravljajo ograje žal ne morejo vzpostaviti ustreznega stanja brez namenskih finančnih sredstev in planskega zapiranja celotnega območja.

»Naša želja je, da je športni park urejen in da na njem varno trenirajo športniki in rekreativci,« pove ob koncu.

V zvezi s problematiko smo se obrnili tudi na MO Maribor, njihove odgovore objavimo, ko jih prejmemo.