Danes se začenja že 62. sejem Agra, ki ohranja sloves največjega in najpomembnejšega kmetijsko-živilskega sejma v tem delu Evrope.

Agra kot olimpijada slovenskega kmetijstva

Ob začetku sejma je Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma, ki je sejem karikiral kot olimpijada slovenskega kmetijstva v Gornji Radgoni.  ''AGRA je torej primerljiva z olimpijado, saj tudi na AGRI sodelujejo le najboljši, tako na področju poljedelstva, živinoreje in živilsko-predelovalne industrije, kot tudi najboljši ponudniki strojev in sodobnih tehnologij, pa tudi znanja in izobraževanja,'' poudarja. Pri tem pa dodaja, da so pred 62 leti spoznali, da je kmetijstvo in pridelovanje hrane pomembnejše, kot kažejo statistike deležev BDP. Na sejmih so se predvsem iskale rešitve za prihodnost.

Županja se zaveda spopadanja z izzivi kmetijstva

Tudi Urška Mauko Tuš, županja občine Gornja Radgona, je obiskovalcem izrekla dobrodošlico. Županja se zaveda pomena in izzivov kmetijstva. ''V naši občini imamo mlade prevzemnike kmetij in tudi ekološke kmetije. In ker živimo v čudovitem okolju, obdani z reko Muro, vinogradi, rodovitnimi polji ter gozdovi, sem ponosna na vse, ki opravljate delo na kmetiji, se soočate z izzivi v kmetijski panogi, se iz leta v leto soočate z vremenskimi ujmami, a ste še vedno odprti tako za inovacije, nove trende in ste zvesti naši slovenski zemlji,’’ razlaga Mauko Tuš.

[[image_1_article_69266]]

Sledil je moderiran pogovor predsednika Kmetijsko gozdarske zbornice Romana Žvegliča, predsednika Zadružne zveze Slovenije Boruta Florjančiča ter direktorice Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij GZS dr. Tatjane Zagorc. Država partnerica sejma je Bolgarija, zato je temu primerno udeležence nagovoril minister za kmetijstvo in prehrano Republike Bolgarije dr. Gregorij Tahov.

Spremembe so edina stalnica v kmetijstvu 

Mateja Čalušić, ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS je v nagovoru poudarila poudarila pomen mednarodnega sodelovanja, ki ga utrjujemo na takšnih dogodkih, saj je pomembno globalno povezovanje v kmetijstvu. ''Kmetijstvo ne more uspevati brez ljudi. Potrebujemo mlade, polne energije, svežih znanj in idej. Pa tudi starejše, katerih izkušnje in modrosti so neprecenljive. Kmet ni zgolj poklic, ampak poslanstvo, ki je danes pomembno bolj kot kdaj koli prej. V prihodnosti bo ta poklic nosil izjemno odgovornost, saj poleg tradicionalnih znanj zahteva poznavanje podnebnih sprememb, biotehnologije, agronomije, trajnostnega razvoja, novih tehnologij in podjetništva.'' Ministrica se zavzema za skupno iskanje rešitev, hkrati pa poudarja, da se bo zavzemala, da bomo skupaj kos spremembam, saj ''so sprememba edina stalnica v kmetijstvu''.

[[image_2_article_69266]]

Urška Klakočar Zupančič otvorila letošnji sejem

Nazadnje je nastopila Urška Klakočar Zupančič, predsednica Državnega zbora Republike Slovenije, ki je otvorila letošnji sejem. V slavnostnem nagovoru je izpostavila, da je ''izmenjava izkušenj in znanj s predstavniki letošnje države partnerice je lahko zato zelo pomembna tudi za razvoj našega kmetijstva.'' Ob tem pa poziva, da se bomo ob vseh izzivih kmetijstva morali vsi prilagoditi novim razmeram: ''Zato da bomo kot skupnost in posamezniki lahko dovolj kakovostno živeli, moramo spremeniti način razmišljanja in svoja življenja prilagoditi novim razmeram. To velja za vse. Za globalno skupnost in vsako posamezno državo. Pri tem mislim predvsem na odločevalce ter vsakega od nas. Svoje navade bomo morali spremeniti potrošniki, prilagoditi se bosta morala industrija in kmetijstvo, svoje pa bodo morali prispevati tudi kapitalski trgi, ki bodo morali hlastanje za dnevnimi dobički nadomestiti z dolgoročnejšim načrtovanjem finančnih prihodkov.''

Odprtje je povezoval Stane Kocutar, nastopal pa je tudi Pihalni orkester Apače in bolgarska plesna skupina.