Univerza v Mariboru in Območno združenje Rdečega križa Slovenije želita s sporazumom razviti in krepiti družbeno odgovorne dejavnosti z namenom izboljšanja kakovosti življenja prebivalstva. S podporo posameznim programom in razvojem novih aktivnosti na področjih krvodajalstva, usposabljanja iz prve pomoči, programih za podporo razvoja otok in mladostnikov ter vključevanja prostovoljcev, bosta oba partnerja krepila kapacitete za izvajanje svojih poslanstev.  

Izzivi, ki jih prinaša sodobni čas

Prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru, je pojasnil, da na UM vidijo ogromno priložnosti, da skupaj s partnerjem rešujejo probleme, s katerimi se sooča današnja družba. "Vidimo predvsem možnost iskanja novih rešitev za izzive, ki jih bo prinesel sodobni čas. Tukaj mislim predvsem v smislu tretjega življenjskega obdobja in reševanja vprašanj, ki se tekom tega obdobja pojavijo," je dejal.

[[image_1_article_74628]]

Ob tem je izpostavil, da je ena vrsta sodelovanja tudi to, da skupaj krepijo prostovoljstvo in iščejo nove oblike tega, glede na potrebe družbe, po drugi strani pa je pomembno seveda tudi združevanje znanja. "Mislim, da bo tukaj ena paleta aktivnosti, najbolj izpostavljena pa bo seveda tista, ki je vezana na konkretne akcije in pomoč zaposlenih in študentov. Ta sporazum predstavlja formalni okvir, ki je osnova za to, da se vsi deležniki odzovemo situacijam primerno. V kolikor bi prihajalo do kakšnih situacij pa bo to trdnejša podlaga za reševanje situacij," je še pojasnil.

Izobraženi ljudje so nosilci razvoja družbe

[[image_2_article_74628]]

Izr. prof. dr., prim. Jernej Završnik, dr. med., spec., svetnik, predsednik RKS – OZ Maribor je poudarilm da je univerza center izobraževanja, izobraženi ljudje pa so nosilci razvoja družbe. Kot je dejal, je samemu izobraževanju potrebno dodajati tudi druge vrednote, kot so spoštovanje in pomoč sočloveku. "Vsak človek ima svoj dar in smisel življenja je, da ta dar najde in ga deli z drugimi. Univerza ima fakultete različnih profilov in posledično vidimo mi možnost za sodelovanje na različnih področjih, seveda pa je to tudi priložnost za študente, da vidijo, kako naše delo dejansko izgleda," je pojasnil.

Metod Dolinšek, sekretar RKS – OZ Maribor je dodal, da je temelj sodelovanja krvodajalstvo, poleg tega pa na Rdečem križu vidijo Univerzo v Mariboru kot močno znanstveno institucijo in kot močnega partnerja pri iskanju rešitev na strokovne izzive prihodnosti. "UM se zaveda tega, da je potrebno poleg strokovne krepitve okrepiti tudi človeškost. To je komponenta, kjer mi vidimo, da bo univerza znala ljudi vključevati v programe, ki jih mi izvajamo," je ponazoril.

[[image_4_article_74628]]

Temelj sodelovanja je krvodajalska akcija

Od leta 2005 potekajo na mariborski univerzi tudi krvodajalske akcije Študentskega sveta Univerze v Mariboru, ki so posebne predvsem zaradi tega, ker potekajo na samih fakultetah. Nomi Hrast, prorektorica za študentska vprašanja Univerze v Mariboru meni, da je posebnost prav to, da pridejo v stavbe, kjer študenti študirajo, v njihovo domače okolje in se jih veliko prav zaradi tega odloči, da daruje kri.

Poleg tega pa v sklopu sodelovanja potekajo še ostali projekti, ki jih izvajajo posamezne fakultete. "Študente seveda tudi večkrat pozovemo, da se pridružijo prostovoljcem. Ogromno je aktivnosti, kjer lahko sodelujemo, krvodajalstvo pa je le nek temelj tega. Današnji sporazum nam daje trdnost in stabilnost v tem, da gremo tudi mi v pravo smer in upam, da bo to v prihodnje še bolj zaživelo," je zaključila prorektorica.

[[image_3_article_74628]]