V Sloveniji je vedno bolj razvejana mreža postajališč za avtodome, saj je tovrstnih turistov iz leta v leto več. Velike zasluge za to ima projekt gradnje mreže postajališč za avtodome, ki se je začel junija 2014 na Mirni na Dolenjskem.

Že več kot 150 lokacij 

"Na Mirni smo  takrat predstavili idejo o vzpostavitvi mreže postajališč za avtodome po Sloveniji, s katero bi pogledali na lokalno turistično ponudbo skozi oči popotnika z avtodomom in se enotno predstavljali na evropskem turističnem trgu. V projekt so vključene tiste slovenske občine, ki se zavedajo, da je popotnik z avtodomom dobrodošel gost, ki so mu pripravljene ponuditi lokacijo, na kateri se lahko ustavi, si odpočije in raziskuje ter se ob tem na njej počuti varno, prijetno in dobrodošlo. Takšnih lokacij je v občinah v mreži v tem trenutku več kot 150," nam pojasni Petra Krnc Laznik, koordinatorica projekta Mreža postajališč za avtodome (www.camperstop.si).

Od parkirišč do kampov 

Tovrstne točke v mreži opredeljujejo kot parkirišča (krajši postanek, ni možnosti oskrbe, raziskovanje), počivališča (delna oskrba oziroma oskrba po dogovoru, tudi prenočevanje), postajališča (popolna oskrba, prenočevanje, izhodišče za raziskovanje) in kampi (popolna oskrba in vse ostalo udobje, daljši postanek, prenočevanje ...). "Pri naših promocijskih aktivnostih jih torej delimo glede na opremljenost oziroma možnost oskrbe z vodo, elektriko, praznjenjem sivih vod, sanitarije ... Lokacije so opremljene glede na (z)možnosti in želje investitorjev - upravnikov, ki tudi določajo pogoje uporabe, vključno s ceno."

[[image_1_article_78216]]

Pomembno je, da se avtodomar počuti varnega in dobrodošlega 

Avtodomar je gost, zato mora spoštovati in odgovorno uporabljati infrastrukturo, hkrati pa naj bi bila cena za uporabo korektna. "Prepričani smo, da smo z našo idejo v vseh slovenskih občinah posredno predstavili tudi želje in pričakovanja avtodomarjev na eni, pa tudi priložnosti, ki jih ta segment turizma prinaša predvsem v manjše lokalne skupnosti, na drugi strani. Če se popotnik z avtodomom počuti varnega, dobrodošlega, bo z veseljem raziskoval kulinarične, kulturno-zgodovinske, naravne ter ostale znamenitosti in svoja doživetja delil z ostalimi. Evidenco obiska po posameznih lokacij opravljajo upravniki sami, enotne nimamo," še pojasnjuje Petra Krnc Laznik.

Priložnost za manjše ponudnike 

Po informacijah s terena so obiskovalci tako popotniki iz Slovenije kot tujci. Med korono je bilo seveda največ Slovencev, ki se ob koncih tedna vračajo, zdaj se ustavljajo tujci. Dolžina postanka je odvisna od lokacije - ponekod za več kot eno noč, drugje samo prespijo in nadaljujejo pot. Zagotovo je največji obisk v turistično prepoznavnih občinah (npr. Celje, Žalec), dobro so obiskane lokacije v bližini vode (npr. Markovci, Mirna, Kostanjevica na Krki), pa tudi tiste, ki nudijo aktiven oddih (npr. Slovenj Gradec, Zreče, Kranjska Gora), vse več je obiska tudi na podeželju, v krajih, kjer ni velikih hotelov in kampov, so pa turistične kmetije, vinotoči in podobno.  Avtodomarski turizem je priložnost predvsem za manjše, ki lahko svojo ponudbo individualizirajo, za ureditev lokacije za postanek pa ne potrebujejo velikega finančnega vložka.

"Ko smo leta 2014 predstavili našo idejo, je bilo v Sloveniji registriranih približno 4000 avtodomov, danes več kot 7000. Predvsem med korono se je število lastnikov in najemnikov avtodomov precej povečalo. Sicer pa je kampiranje že desetletja verjetno eden najbolj priljubljenih načinov preživljanja počitnic Slovencev."

V Mariboru na občinskih površinah tri parkirišča

Več parkirišč za avtodome je vzpostavljenih tudi na območju Mestne občine Maribor. Locirani so na občinskih površinah, in sicer: 

  • PZA železniška postaja: (tri parkirna mesta za avtodome), 
  • PZA Avtobusna postaja Maribor: (štiri parkirna mesta za avtodome),
  • PZA parkirišče vzpenjača 2: (približno 20 parkirnih mest za avtodome).

Na vseh treh lokacijah je zagotovljena samo možnost parkiranja bivalnih vozil, brez možnosti oskrbe (npr. elektrika, voda, odpadne vode). Na občini evidence o strukturi gostov ne vodijo. Avtodomarji so dobrodošli tudi v Koblarjevem zalivu, na Limbuškem nabrežju, v Radvanju, Apačah, Hočah ...

Mrežo postajališč najdetje na tej povezavi.

Postajališča za avtodome pa najdemo tudi v občinah v okolici Maribora, na primer v Jakobskem Dolu v občini Pesnica, v Brengovi na območju občine Cerkvenjak, v Sveti Trojici v Slovenskih goricah, v Lenartu, Rušah ...

Potrebno je spoštovati "hišni red"

Trenutno natančnih številk o registriranih počitniških prikolicah in avtodomih v Sloveniji nimamo, saj v ospredje postavljamo urejanje infrastrukture za varen in organiziran postanek. Število urejenih lokacij za postanek se bo v prihodnje še povečalo, na drugi strani pa bi se v nekaterih lokalnih skupnostih zaradi neprimernega obnašanja nekaterih popotnikov z avtodomi lahko pojavile tudi (nove) omejitve. "Prav zato je pomembno, da na eni strani upravniki lokacij za postanek omogočajo varen, urejen postanek, pripravijo zanimivo ponudbo za kakovostno raziskovanje bližnje okolice in nova doživetja, na drugi strani pa uporabniki teh lokacij spoštujejo prostor, kamor se pripeljejo, upoštevajo "hišni red" in poskrbijo, da zapustijo lokacijo takšno, na kakršno bi se želeli še večkrat vrniti," zaključi sogovornica.