Lokalno

Turisti v Mariboru navdušeni nad prijaznostjo, hrano in vzdušjem

Uredništvo , 17.10.18 ob 05:20

Večina tujih gostov prihaja iz evropskih držav, skoraj 60 odstotkov gostov pa v Mariboru tudi prenoči.

Kar tretjina turistov, ki so poleti obiskali Maribor, je izpostavila, da je Maribor lepo in umirjeno mesto, s prijaznimi domačini. Tako so pokazali rezultati raziskave, ki jo je avgusta 2018 za Zavod za turizem Maribor – Pohorje opravilo podjetje Valicon.

Počitnice razlog obiska

Večina tujih gostov prihaja iz evropskih držav, skoraj 60 odstotkov gostov pa v Mariboru tudi prenoči. V letošnjem poletju so sicer v Mariboru zabeležili za 30 odstotkov več nočitev kot v enakem obdobju lani. Raziskava je bila opravljena z računalniško podprtim anketiranjem obiskovalcev Maribora, med anketiranimi je bila skoraj petina Slovencev, od tujih gostov pa največ Italijanov (14 %), Nemcev (12 %) in Avstrijcev (9 %), sledijo še Španci, Francozi in Nizozemci. Tudi sicer Maribor obišče največ turistov iz zahodne Evrope. Za več kot polovico anketiranih obiskovalcev (56 %) so bile razlog obiska Maribora počitnice, za tretjino gostov pa izlet ali kratek oddih.

Med anketiranimi ni bilo nezadovoljnih

“Glavni namen raziskave je bil prejeti osnovno sliko strukture turistov, ugotoviti, kdo so ciljne skupine, kaj so točke zanimanja, katere produkte iščejo, kaj jim je všeč in kaj pogrešajo. Lahko rečem, da so nas rezultati prijetno presenetili, saj imamo kot mesto z okolico vse razvojne možnosti in hkrati tipično turistično persono, potencial Maribora in destinacije vidijo gostje tudi v ‘zelenih produktih’. Nedvomno so to koristne smernice za nadaljnji turistični razvoj celotne destinacije,” je povedala Doris Urbančič Windisch, direktorica Zavoda za turizem Maribor – Pohorje. “Veseli me, da med anketiranimi obiskovalci Maribora ni bilo nezadovoljnih, več kot polovica je bilo z obiskom zadovoljnih, slaba polovica pa je povedala, da so z izkušnjo v Mariboru zelo zadovoljni.”

Pomanjkanje parkirnih prostorov ter slabo označene znamenitosti

62 odstotkov anketiranih obiskovalcev Maribora je navedlo vsaj eno stvar, ki jih je med obiskom posebej navdušila. Najpogosteje navedeni elementi navdušenja so lepota samega mesta, umirjenost ter prijaznost domačinov, sledijo še dobra hrana, narava, park in vzdušje. Le 12 odstotkov anketiranih obiskovalcev je navedlo točke v mestu Maribor in okolici, kjer jih je kaj posebej zmotilo. Največkrat jih je zmotilo pomanjkanje parkirnih prostorov ter slabo označene znamenitosti. Kar polovica obiskovalcev pa bi obisk Maribora priporočila prijateljem. Delež dnevnih obiskovalcev Maribora je 40 odstotkov, Maribor pa za večino predstavlja eno izmed več destinacij, ki jih na svoji poti po Sloveniji obiščejo. Dobra tretjina obiskovalcev je v Mariboru prenočila 1 do 2 noči, slaba tretjina pa ostane v Mariboru več kot 3 dni.

Gostje potrebujejo več kot dnevni obisk

“Zanimiv podatek iz raziskave je ta, da je zadovoljstvo gostov raslo premosorazmerno s številom nočitev. Kar kaže na to, da je Maribor mesto, kjer je mogoče doživeti in odkriti veliko, za kar turisti potrebujejo več kot dnevni obisk,” pojasnjuje Zenel Batagelj iz družbe Valicon. “Točke zanimanja turistov so bile skoncentrirane v središču mesta, med večdnevnimi obiskovalci (obiskovalci z vsaj eno nočitvijo) pa je opaziti večjo razvejanost poti gibanja, ki se razširi tudi v okolico mesta (npr. Mariborsko Pohorje). Ob točkah in doživetjih v središču mesta so turisti izrazili precej zanimanja tudi za točke v okolici (Črno jezero na Pohorju, srček na Špičniku, botanični vrt v Pivoli), kar jasno kaže na zanimanje za celotno destinacijo in smiselnost produktov, ki povežejo mesto in z ‘dragulji’ v okolici ,” dodaja Batagelj.

Večina nastanjenih v hotelu s 4 zvezdicami

Skoraj dve petini (37 %) anketiranih obiskovalcev z vsaj eno nočitvijo je bilo nastanjenih v enem izmed hotelov v Mariboru oziroma bližnji okolici. Med njimi je več kot polovica takih, ki so bili nastanjeni v hotelu s 4 zvezdicami. Slaba polovica (44 %) anketiranih obiskovalcev je v Maribor prišla v paru, nadaljnja dobra četrtina (27 %) pa z družino.