Festival LGBT filma je bil prvič organiziran leta 1984 v okviru festivala Magnus in velja za najstarejši takšen festival v Evropi, ter najstarejši mednarodni filmski festival v Sloveniji. Ob 30-letnici so Festival gejevskega in lezbičnega filma tudi uradno preimenovali v Festival LGBT filma. Gre torej že za tradicionalni festival, letos se odvija že 39. Edina novost je ta, da bo letos izpeljan v fizični in virtualni obliki.
V intimnem kinu mariborskega GT22 si bomo letos lahko ogledali kar tri filmske predstave.
sreda, 13.12.2023 ob 20.00: 20.000 vrst čebel
četrtek, 14.12.2023 ob 20.00: Venerin učinek
petek, 15.12. 2023 ob 20.00: Nehaj že s temi lažmi
Filmi
20.000 vrst čebel ali 20.000 especies de abejas je španski film, režiran iz strani Estibaliza Urresola Solaguren. Govori o tem, kako se osemletni otrok spopada s tem, da ga ljudje vedno znova nagovarjajo na zmeden način. Poleti v Baskiji med čebeljimi panji raziskuje svojo identiteto, skupaj z ženskami iz svoje družine, ki pa razmišljajo o lastnih življenjih in željah. Režiserka zastavlja vprašanja, kot so: »Od kdaj vemo, kdo smo? Ali je grajenje identitete le intimna in osebna izkušnja ali nanjo vpliva tudi pogled drugih?« Sofía Otero je za vlogo Lucíe v Berlinu prejela srebrnega medveda za glavno vlogo, film sam pa je prejel tudi 10 drugih nagrad.
Venerin učinek ali Venuseffekten je danski film, izdan leta 2021, ki ga je režirala Anna Emma Haudal. Govori o Liv, mladi ženski v dvajsetih, zaposleni na podeželski družinski vrtnariji. Ko spozna nabrito, kaotično in samosvojo Andreo, ki v bližnjem sadovnjaku svojega strica išče oddih pred vsakdanjim stresom, se prvič zaljubi v žensko. Njuno intenzivno srečanje postane tudi katalizator za Livino krizo identitete in burno družinsko dinamiko. Romantična komedija Venerin učinek odpira večno vprašanje, kako si upati ljubiti druge_ga in seveda sebe. Zabavna in topla zgodba o družini in iskanju same_ga sebe skozi ljubezen.
Nehaj že s temi lažmi ali Arrête avec tes mensonges, je francoski film izdan lani s strani Olivierja Peyon. Film je prirejen po istoimenskem romanu Philippa Bessona. Pisatelj Stéphane Belcourt postane ambasador znamke slavnega konjaka, ki praznuje dvestoletnico, zato se prvič po dolgih letih vrne v rojstno mesto. Tam spozna Lucasa, sina svoje prve ljubezni (igra ga vnuk slovitega Belmonda). Vračajo se mu spomini: neustavljiva privlačnost, telesi, ki se v vročini poželenja zlivata v eno, strast, ki se je ne sme nikoli razkriti. Njegovi prvi ljubezni je bilo ime Thomas. Imela sta 17 let.
Pomen festivala
“Dogodek je bil od vsega začetka neomajen v svoji politiki – ni le prikazoval, temveč tudi vztrajno reflektiral in slavil življenja, ki so štrlela iz okvirjev »spodobne« družbe in so bila zato v splošni javnosti večinoma nevidna, zasmehovana in zatrta. Gotovo je festival v teh desetletjih počasnih premikov k večji sprejetosti marsikoga rešil, ko je na platnu razširjal meje možnega in prikazoval prihodnosti, drugačne tistim, ki smo si jih lahko zamišljali v malih (homo-, trans-, bi-)fobnih krajih male države. Premikanje meja – simbolnih, pa tudi fizičnih, saj festival vsako leto potuje po Sloveniji in izven nje, da doseže še občinstvo onkraj prestolnice – je tisto, kar je ostajalo festivalska stalnica štiri desetletja. Festival ni premikal samo mej okolja, v katerem je deloval, temveč je z reflektiranjem svojih slepih peg in vključevanjem politično pomembnih podob vse bolj raznolike LGBT+ skupnosti v vsakoletni program transformiral tudi svoje pomene in poslanstvo,” so zapisali na spletni strani lgbtfilmfest.