Stanovanjski sklad RS ter Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije sta predstavila najuspešnejše arhitekturne in urbanistične rešitve za gradnjo stanovanjske soseske Novo Pobrežje. Istočasno so v razstavišču HAM, Hiša arhitekture Maribor v Krekovi ulici 2 pripravili tudi odprtje razstave z naslovom Soseska Novo Pobrežje_Maribor, na kateri si bo moč vsak delovni dan do torka, 5. marca, med 9. in 19. uro ogledati 9 natečajnih elaboratov projektnega, enostopenjskega natečaja.

Gre za 437 stanovanj, od tega 60 oskrbovanih, načrtovana tudi knjižnica

V uvodu predstavitve je zbrane pozdravil mariborski župan Saša Arsenovič, ki se je zahvalil vsem, ki so sodelovali pri projektu, da bo Maribor, kot je dodal, še brez njegove pomoči dobil novi stanovanjski naselji. »Pekre se pričnejo graditi letos, Pobrežje pa po zagotovili direktorja stanovanjskega sklada Remca predvidoma leta 2021. Pri gradnji soseske Novo Pobrežje gre za 437 stanovanj, od tega 60 oskrbovanih, kar pomeni, da glede na demografsko situacijo, pri kateri razmišljamo o prihodnosti. Vesel sem, da je v naselju predvidena tudi knjižnica in javni prostori,« je povedal župan. Obenem pravi, da ga veseli, ker bo nagrajeni arhitekt Gregor Reichenberg ustvarjal v domačem okolju. »To je dobro za vse nas. Hvala tudi republiškemu stanovanjskemu skladu, ki se je po določenem obdobju vrnil v Maribor in tukaj vidi potencial,« je dodal Arsenovič, ki verjame, da bodo s svojim delom nadgradili njihovo upanje, in da bo z leti potreb po stanovanjskih soseskah vedno več.

Izbrane rešitve hkrati osnova za urbanistično in krajinsko zasnovo

Črtomir Remec, direktor Stanovanjskega sklada Republike Slovenije, je povedal, da so imeli veliko dela, saj je bilo vseh devet elaboratov zelo kvalitetnih. »Zmagovalec ni samo eden, zmagovalnih je vseh devet natečajnikov. Poražencev tukaj ni, saj ima vsak elaborat nekaj dobrega,« je pojasnil Remec in dodal, da bodo izbrane rešitve hkrati osnova za urbanistično in krajinsko zasnovo območja OPPN za EUP Po 6S v Mariboru. Remca obenem še veseli, da so na tokratni razstavi v celoti razstavljeni vsi. Po njegovem se je moč prav zato prepričati, da je kompetentna in raznolika žirija svoje delo opravila kvalitetno.

Soseska s svojo lastno identiteto

Po mnenju pristojnih je med izbranimi urbanističnimi in arhitekturnimi rešitvami, ki so se izkazale kot najustreznejše za posamezna območja v sklopu soseske, najbolj izstopal elaborat prvonagrajenega avtorja natečajne rešitve arhitekta Gregorja Reichenberga. »S sodelavci smo se priprave rešitve najprej lotil na način, da ustvarimo eno sosesko, ki nosi svojo lastno identiteto, a je vseeno del nekega širšega konglomerata Pobrežja in hkrati reagira na neposreden rob mesta. Urbanistično smo se odločili za točkovno pozidavo, ki nam je dala najboljše odgovore na zastavljena vprašanja. Ugotovili smo, da se je sistem vila blokov še posebej v Sloveniji izkazal kot optimalen sistem za kolektivno stanovanjsko gradnjo. Vsi bloki imajo naravno osvetljena stopnišča in posledično nek notranji prostor, ki daje oziroma dviguje kulturo bivanja. Knjižnica je locirana na skrajnem jugozahodnem delu soseske,« je povedal Reichenberg.