V uredništvo smo prejeli pismo bralca (njegove podatke hranimo v uredništvu, op.a.), sicer prijatelja tajske državljanke, ki je pred leti v Mariboru odprla uspešno restavracijo Tom-Yum na Partizanski cesti v središču mesta. Omenjeni gospe naj bi zaradi zapletenih birokratskih postopkov, s katerimi se tujci v Sloveniji soočajo, grozila deportacija.
Potrdilo o nekaznovanosti je že predložila, a očitno ni zadostovalo
“Prijateljica je v Slovenijo prišla pred tremi leti in pol in odprla svoje podjetje. Ko je prišla v državo, je slovenskim organom predala vso potrebno dokumentacijo, ki ureja bivanje tujcev pri nas,” uvodoma pove bralec. Na začetku je imela nekaj težav, a je po veliko vloženega truda pridobila delovni vizum in začela uspešno podjetniško pot. Po letu in pol so ji odobrili delovni vizum za dobo dveh let, ki pa je ravno pred iztekom. Za podaljšanje pa od nje ponovno zahtevajo potrdilo o nekaznovanosti, ki ga predložila že pred prihodom v Slovenijo.
V tri in pol letnem obdobju ni zapustila Slovenije, zato je popolnoma nesmiselno, da si še enkrat uredi to potrdilo, saj se v tem času ni nič spremenilo. Prav tako bi ji ta proces ponovnega pridobivanja predstavljal nočno moro, saj bi se morala vrniti v Bangkok, tam čakati 20 dni, ob prihodu nazaj bi še morala iti na Tajsko veleposlaništvo na Dunaj in na notranje ministrstvo v Ljubljano.
“Tega si ne more privoščiti, saj bi jo stalo približno 10.000 evrov in bi v tem času morala zapreti svojo restavracijo v Mariboru. Prav tako pa tega denarja nima, saj dela v panogi, ki jo je pandemija najbolj prizadela,” še navaja bralec, ki se mu zdi celoten birokratski postopek sporen, še posebej za osebo, ki je v tem času plačevala vse davke in ni imela težav z zakonom.
Kako je z omenjenim postopkom, smo povprašali tudi na mariborsko upravno enoto.