Mestni svetniki so na 23. redni seji Mestnega sveta Mestne občine Maribor potrdili znižanje plačil vodovoda.
Trenutna cena čiščenja kubičnega metra odpadne vode znaša 0,8344 evra, po novem pa se bo znižala na 0,6613 evra, kar pomeni 20,75 procentov manj. Vendar pa se bo zaradi višje najemnine Mestni občini Maribor (MOM) nekoliko zvišala omrežnina, s sedanjih 4,61 evra na 5,18 evra na priključek. Za povprečno štiričlansko gospodinjstvo to pomeni, da bi mesečna položnica namesto sedanjih 17,96 evra znašala 15,76 evra, kar pomeni 2,2 evra oziroma 12 % nižji strošek.
Znižala se bo tudi pitna voda
Pocenitev se obeta tudi pri pitni vodi. Cena kubičnega metra bo padla z 1,0932 evra na 0,9911 evra, kar predstavlja 9,34-odstotno znižanje oziroma dobrih 10 centov manj na kubični meter. Omrežnina se bo tudi tukaj nekoliko povečala, s 4,01 evra na 4,39 evra. Kljub temu bo štiričlansko gospodinjstvo, ki mesečno porabi 16 kubičnih metrov vode, mesečno plačevalo 20,25 evra namesto dosedanjih 21,5 evra, kar pomeni prihranek 1,25 evra. »Za povprečno gospodinjstvo se spremembe najbolj poznajo na položnicah. Povprečna poraba na osebo znaša 3,92 kubičnega metra vode na mesec, kar pomeni, da štiričlanska družina porabi približno 16 kubikov. Po novih cenah bo njihova mesečna položnica nižja za 1,25 evra, kar nanese približno 15 evrov prihranka na leto,« razloži Miran Jug, direktor Mariborskega vodovoda. Povprečna mesečna poraba pitne vode pa se je sicer nekoliko zmanjšala in zdaj znaša 3,46 kubičnega metra na osebo, kar vpliva tudi na skupen znesek na položnici.
Lanski presežek v obliki 1,5 milijona bodo razdelili med uporabnike
»Spremembe bodo najbolj občutile tudi nepremičnine brez porabe vode, torej prazna stanovanja. Zaradi višje omrežnine se bo zanje strošek zvišal za približno 38 centov mesečno, čeprav vode sploh ne porabijo,« o višjih položnicah pri praznih stanovanjih še doda Jug.
Elaborata pa prinašata še dodatno ugodno novico za vse odjemalce. Mariborski vodovod je lani tako pri prodaji pitne vode kot pri čiščenju odpadnih voda ustvaril presežek prihodkov. Zato bo letos izveden poračun, pri katerem bodo uporabniki prejeli povračilo: za vsak prečiščen kubični meter odpadne vode 28 centov in za vsak porabljen kubični meter pitne vode nekaj več kot 10 centov. »Če pa prištejemo še vračilo preveč zaračunanih zneskov iz preteklega leta, ki skupaj znašajo kar 1,5 milijona evrov za leto 2024, bo skupen letni prihranek za gospodinjstvo znašal okoli 41,4 evra,« zaključi Jug.
Vračilo bo izvedeno tako, da bosta na položnici prikazani dve dodatni postavki. Povračilo bo potekalo postopoma, v obliki mesečnih obrokov, vse do konca leta.