V Jurovskem Dolu je bil pretekli petek velik dogodek. Ob tamkajšnjem župnišču, ob gostilni Špindler, so slovesno odkrili spominsko ploščo Gregorju Einspielerju (1853, Sveče pri Bistrici v Rožu na Koroškem – 1927, Jurovski Dol), duhovniku in intelektualcu, ki je pred sto leti prišel v župnijo Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Spominsko obeležje sta odkrila dr. Valentin Inzko, častni pokrovitelj spominskega večera, sicer aktualni predsednik Narodnega sveta Koroških Slovencev in Einspielerjev prapranečak, in Peter Škrlec, župan občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah. V sodelovanju z založbo Mohorjeva družba (katere soustanovitelj je bil leta 1851 Einspielerjev stric Andrej, skupaj s Slomškom in prof. Janežičem) so ob tej priložnosti izdali tudi knjigo, ki sta jo pripravila dr. Marjan Toš in domačin Aleksander Purgaj. Obred blagoslova obeležja je opravil mariborski nadškof metropolit msg. Alojzij Cvikl. Odkritja so se udeležili tudi akademski kipar dr. Marjan Drev, ki je zasnoval umetnino, poslanec Franc Breznik in župan občine Lenart mag. Janez Kramberger. Za glasbeno popestritev je poskrbel domači Jurovski oktet.

Foto: Maksimiljan Krautič

Vzpostavili so digitalno platformo o znanih Jurovčanih

Po slovesnem odkritju plošče so se zbrani odpravili na staro pokopališče, kjer so se poklonili ob Einspielerjevem grobu, župan Škrlec pa jim je predstavil zadnjo pridobitev – ob grobu so v sklopu projekta namestili stebričke, kjer se nahaja QR koda in obiskovalca, potem ko jo poskenira, vodi do spletne strani Znani Jurovčani. Tam se bodo nahajali zadnji zgodovinski zapisi o znanih Jurovčanih, ki so se zapisali v zgodovino Svetega Jurija v Slovenskih goricah.

Foto: Maksimiljan Krautič

Sledil je spominski večer v organizaciji Kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol in pogovor z avtorjema knjižne izdaje o Gregorju Einspielerju. Kulturni program so soustvarili domači pevci Jurovskega okteta in operni pevec Aljaž Farasin ob spremljavi pianistke Irene Zajc. V uvodnem nagovoru je župan predstavil projekt Park spominov Jurovski Dol. Ideja je, da bi skozi čas opustili staro pokopališče in mu dodali nove vsebine, kjer bi se lahko obiskovalci poklonili znanim Jurovčanom, obenem pa bi to bil  kraj meditacije in sprostitve. Župan je med drugim povedal: “Namen ureditve parka spominov ni zgolj k pridobivanju zelenih površin ali postanka na klopcah, ampak želimo tudi prispevati k ohranjanju kulturne dediščine, kraja in obujanju njegove zgodovine. Na pokopališču so bolj ali manj pokopane znane osebnosti, ki so v preteklosti prispevale k razvoju ali prepoznavnosti našega kraja. Zapise tako Ivana Roškarja kot tudi Gregorja Einspielerja boste lahko prebirali na digitalni platformi Znani Jurovčani, ki jo je zasnoval partner v projektu Kreativna PiKA d.o.o.”

Foto: Maksimiljan Krautič

Foto: Maksimiljan Krautič

Foto: Maksimiljan Krautič

Foto: Maksimiljan Krautič

Na Einspielerjevem pogrebu v Jurovskem Dolu je bilo več kot 10 tisoč ljudi

Zbrane je nagovorila tudi dr. Tanja Ozvatič, ravnateljica Celjske Mohorjeve družbe, ki se je med drugim zahvalila avtorjema knjige, dr. Marjanu Tošu in Aleksandru Purgaju, prav tako  jurovskemu županu. “Aleksander Purgaj je človek, ki ga preteklost domačega kraja izjemno zanima. Izbrskal in ohranil za prihodnje rodove je marsikaj takega, kar bi odšlo v pozabo. Če je za vse skupaj še posluh lokalne skupnosti je to že dodatno dodana vrednost. Če pa se ideji pridruži še založba, je pa to zgodba o uspehu in pravi naslov za to je bila Mohorjeva družba iz Celja,” je povedal moderator Stane Kocutar, ki je tudi povezoval kratek pogovor z avtorjema novo izdane knjige o koroškem buditelju. Dr. Marjan Toš je dodal: “Drznem si reči, da je zgodba prošta Gregorja Einspielerja ena najbolj ilustrativnih, v tem kontekstu katerega nam je slikovito predstavil dr. Inzko. Koroška je z njim izgubila izjemnega intelektualca, predvsem pa izjemnega slovenskega narodnjaka. Gregor je preživel pet ustvarjalnih let v prijetnem okolju, ampak z mnogimi spomini in veliko nostalgijo po svoji Koroški.” Po Toševih besedah je Einspieler pri Svetem Juriju dočakal zlatomašniško posvečenje, na njegovem pogrebu pa pa je bilo več kot 10 tisoč ljudi. “Jurovški breg je bil takrat poln konjskih vpreg in avtomobilov.” 

Einspieler je, kot poudarja Toš, pomemben koroški slovenski narodnopolitični delavec, ki je pomemben za zamejski prostor, hkrati pa tudi za današnjo občino Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Poleg tega, da je bil dober dušni pastir, je bil zelo aktiven na kulturno-prosvetnem področju, pomagal je ustanavljati pevski zbor in nekatere druge kulturne dejavnosti ter sodeloval z institucijami izven župnije.

Foto: Maksimiljan Krautič

Na pogostitvi, ki so jo ob zaključki slovesnosti pripravili v avli Fredija Neuvirta, je vsak obiskovalec prejel darilni izvod knjige. Na ogled pa je bila tudi razstava  ljubiteljske umetnice Andreje Tusulin.