Občinski svetniki v Jurovskem Dolu so se včeraj zbrali na peti redni seji. Najprej so potrdili elaborat o oblikovanju cen storitev oskrbe s pitno vodo v letu 2023. V Mariborskem vodovodu so pojasnili, da so povišanje cene predlagali zaradi porasta stroška električne energije, višjih cen materiala in surovin ter usklajevanja plač zaposlenih. Zaradi odstopanja med obračunsko in zaračunano ceno vodarine so predlagali spremembo cene vodarine, in sicer iz trenutno veljavne cene 1,0348 evrov/m3 na 1,1479 evrov/m3, kar predstavlja povišanje za 10,93 odstotkov, omrežnina je ostala nespremenjena. “Za povprečno jurovsko družino, ki mesečno porabi 16 kubičnih metrov vode, pomeni, da se bo mesečni znesek na položnici v bruto znesku povečal za približno dva evra,“ je pojasnil župan občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah Peter Škrlec.
V nadaljevanju seje je sledila obravnava elaborata o oblikovanju cen ravnanja z odpadki. Zaradi dviga prej omenjenih stroškov in tudi stroškov cen zunanjih storitev se povečuje tudi cena ravnanja z odpadki (zbiranje, obdelava in odlaganje), ki se zvišuje po letu 2019. Povprečni mesečni strošek za 120-litrsko posodo bo na mesec tako znašal 16,16 evrov z DDV. “Za gospodinjstva, ki imajo 120-litrsko posodo in posodo za biološke odpadke, bo povišanje v višini sedem odstotkov, za tiste, ki bioloških odpadkov nimajo, pa se cena zvišuje manj kot štiri odstotke,” pravi župan. Boštjan Berlak, prokurist podjetja Saubermacher Slovenija d.o.o., pa je povedal, da standard zbiranja ostaja nespremenjen, še zmeraj poteka zbiranje odpadkov od vrat do vrat, od ponedeljka do petka pa lahko občani prepuščajo komunalne odpadke tudi v zbirnem centru.
Simona Balan in Patricija Švajncer sta članom sveta predstavili nov izračun cene socialnovarstvene storitve »pomoč družini na domu«, ki jo na območju občine opravlja Dom Danice Vogrinec Maribor. Nova ekonomska cena storitve znaša 24,56 evrov. Po letu 2017 pa se povišuje tudi cena za uporabnika na opravljeno uro in bo znašala 4,30 evrov. “To je še vedno zelo ugodna cena, saj bi lahko po zakonu do 50 odstotkov cene plačal uporabnik. Pri nas je ta odstotek precej nižji.” Število opravljenih ur pomoči družini na domu se je v zadnjem obdobju precej povečalo; iz največ 100 ur mesečno na 250 ur na mesec.
Vse sprejete cene bodo pričele veljati s 1. julijem 2023.
Potrdili so tudi rebalans proračuna
Jurovski svetniki so potrdili tudi rebalans letošnjega občinskega proračuna, s katerim za 258.329 evrov znižujejo prihodke, kar pomeni za 5,71 odstotkov, znižujejo pa se tudi načrtovani odhodki, in sicer za 8,06 odstotkov, kar predstavlja znižanje odhodkov proračuna za 433.466 evrov. Eden izmed poglavitnih razlogov za pripravo rebalansa proračuna za leto 2023 je premik investicije dozidve vrtca v leti 2024 in 2025. Dodatna sredstva pa so se namenila tudi za sanacijo po neurjih in majskem deževju povzročene škode na cestni infrastrukturi.