Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah je bila skupaj s partnerji projekta Čista zelena dolina – pisana kulturna dediščina uspešna na javnem pozivu LAS Ovtar Slovenskih goric za uresničevanje ciljev Strategije lokalnega razvoja. Projekt je tako sofinanciran s strani Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja v višini 36.949,00 evrov. Spomnimo, da v projektu sodelujejo še Osnovna šola Jožeta Hudalesa Jurovski Dol, Društvo kmečkih gospodinj Sveti Jurij v Slovenskih goricah in nosilka dopolnilne dejavnosti na kmetiji Biserka Kramberger.

Infrastrukturni del projekta je obsegal obnovo fasade na starem delu šole in ureditev stopnišča

Projekt so začeli izvajati v poletnih mesecih, ko so obnovili oziroma prepleskali fasado na starem delu osnovne šole, hkrati pa je bilo tam urejeno še stopnišče. V tednu otroka, med 4. in 8. oktobrom, so v okviru projekta izvedli številne aktivnosti, usmerjene tako v varovanje okolja kot tudi ohranjanje kulturne dediščine.

V okviru tako imenovanih mehkih vsebin so za učence pripravili naravoslovni in tehniški dan

V sredo, 6. oktobra so na šoli pripravili  naravoslovni dan, ki so se ga udeležili tako vrtčevski otroci kot tudi vsi razredi osnovne šole. Otroci so odpirali teme o varovanju okolja, posledicah onesnaževanja in podnebnih razmerah. Podjetje Saubermacher Slovenija d.o.o. je izvedlo predavanje o pravilnem ravnanju s komunalnimi odpadki, otroci pa so si lahko ogledali smetarski kamion. Na šoli so v okviru projekta uredili prostor za odlaganje odpadkov, ki nastajajo v okviru šole.

V petek, 8. oktobra, je na osnovni šoli potekal še tehniški dan, v okviru katerega je nosilka dopolnilne dejavnosti Biserka Kramberger otrokom prvega in drugega razreda predstavila delo vrtnarja. Otroci so sadike zelišč in jagodičevja posadili v korita, saj je deževno vreme onemogočilo zasaditev jagodičevja na zunaj pripravljene gredice.

Pod vodstvom spretnih rok domačih gospodinj in ob razlagi, kako so gospodinje pretežno na kmetijah pripravljale hrano, so otroci kuhali gobovo juho in ajdove žgance ter izdelovali flancate in močnik.

Članice Društva kmečkih gospodinj Sveti Jurij v Slovenskih goricah pa so otrokom tretjega, četrtega in petega razreda na delavnicah predstavile pripravo jedi, ki so jih gospodinje kuhale v preteklosti. Pod vodstvom spretnih rok domačih gospodinj in ob razlagi, kako so gospodinje pretežno na kmetijah pripravljale hrano, so otroci kuhali gobovo juho in ajdove žgance ter izdelovali flancate in močnik. Članice društva so na delavnicah uporabljale opremo, ki so jo pridobile v okviru projekta (npr. električne ponve). Pripravljene jedi so razstavili v starih posodah, tako da je bil otrokom približan pridih preteklosti.

Žal mi je le, da smo izpadli iz sofinanciranja prostora za odlaganje odpadkov, ki smo ga zdaj morali razširiti s svojimi sredstvi.

Ravnateljica Osnovne šole Jožeta Hudalesa Jurovski Dol Vesna Breznik je z izvedbo projekta zelo zadovoljna: “Takšne praktične stvari, kot so bile npr. delavnice s kmečkimi ženami in vrtnarko, so vedno dobrodošle. Žal mi je le, da smo izpadli iz sofinanciranja prostora za odlaganje odpadkov, ki smo ga zdaj morali razširiti s svojimi sredstvi. Bistro projekta je, da ima šolo novo, lepšo podobo, hkrati pa so se tudi učenci nekaj novega naučili.”

Vsa gospodinjstva v občini bodo prejela letak na temo varovanja okolja

Kot rezultat vseh izvedenih aktivnosti v okviru projekta bodo pripravili tudi letak, s katerim želijo o pomenu varovanja okolja in posledicah onesnaževanja opozoriti čim več ljudi. “Učenci sedmega, osmega in devetega razreda so na temo varovanja okolja (posledice onesnaževanja, podnebne spremembe, …) ustvarjali ter tako v sliki in besedi sporočili, kako pomembno je, da se tega zavedamo. Najboljše izdelke bodo uporabili za oblikovanje letaka, ki ga bodo kmalu prejela vsa gospodinjstva v občini,” je še dodala Vesna Breznik.