Pretekli petek so v Jurovskem Dolu na osrednji proslavi ob 17. občinskem prazniku občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah podelili občinska priznanja. Na prireditvi, ki so se je med drugim udeležili sosednji župani in podžupani ter poslanec Franc Breznik, je zbrane nagovoril domači župan Peter Škrlec, ki je zbranim spregovoril o opravljenih investicijah v zadnjem letu ter o prihodnjih projektih. Kulturni program na proslavi so oblikovali: učenke 6. razreda baleta Konservatorija za glasbo in balet Maribor, Podružnična šola Lenart, Jurovski oktet, glasbena skupina Cantare in duo Eva in Matic. Po končani prireditvi je v avli Fredija Neuvirta sledil ogled razstave umetniških del likovne skupine, ki deluje v okviru Kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol.
V osrednjem proslave je župan Škrlec zaslužnim posameznikom in društvom podelil priznanja. Plaketo župana je prejela veteranska ekipa Nogometnega kluba Jurovski Dol, v kateri igrajo domačini, ki so bili v preteklosti aktivni člani različnih nogometnih sekcij. Kot prvaki veteranske lige Slovenske gorice pod okriljem Nogometne zveze Maribor so se v lanskem juniju v Nacionalnem nogometnem centru Brdo pri Kranju pomerili z najboljšimi veteranskimi ekipami iz cele Slovenije in zasedli drugo mesto. Tako so postali državni podprvaki, kar je največji uspeh katerekoli selekcije nogometnega kluba Jurovski Dol in s tem tudi eden največjih športnih uspehov v Jurovskem Dolu.
Priznanje Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah je prejel Kazimir Najdenik, ki je že 33 let član Lovske družine Sveti Jurij. Kot velik naravovarstvenik si aktivnostjo prizadeva za ohranitev narave, naravnega bogastva ter seveda tudi za prostoživeče živali in to prizadevanja prenaša tudi na mlajše generacije. Aktivno sodeluje pri delu z mladimi na Osnovni šoli Jožeta Hudalesa Jurovski Dol. Bil je tudi aktivni član vinogradniškega društva in dolgoletni krvodajalec z 28-krat darovano krvjo. Kot poklicni tesar je vselej brez pomisleka pomagal občanom pri elementarnih nesrečah. Priznanje so namenili tudi Luki Sambolecu, članu Športnega društva Sveti Jurij in učitelju športa na domači osnovni šoli. Najprej je opravljal delo trenerja mlajših selekcij, kasneje pa je prevzel naloge vodje nogometne šole. Bil je pobudnik ustanovitve nogometnega vrtca in član Izvršnega odbora društva v zadnjih dveh mandatnih obdobjih. Je glavni organizator in vodja udeležbe nogometnih selekcij na močnem mednarodnem turnirju v Umagu.Je idejni vodja in organizator zimskih nogometnih priprav mlajših selekcij v Strunjanu in Poreču. Bil je tudi član veteranske ekipe, ki je v lanskem letu osvojila naslov državnih podprvakov na Brdu pri Kranju. Darinka Kramberger, še ena prejemnica priznanja, je že 18. leto članica Folklorne skupne Jurovčan, pred tem je bila sedem let plesalka v folklorni skupini na Sveti Ani. Že 13. leto je somentorica in soavtorica vseh koreografij domače folklorne skupine. Ima izjemne zasluge, da je bila FS Jurovčan dvakrat izbrana za nastop na mednarodnem folklornem festivalu in državnem srečanju odraslih folklornih skupin v Beltincih. Prav tako je plesala v obeh sezonah, ko je bila skupini dodeljena državna kakovostna raven. Je tudi aktivna članica Planinskega društva Hakl iz Svete Trojice v Slovenskih goricah, kjer že 25 let opravlja nalogo planinske vodnice. Priznanje so izročili tudi Branku Lorberku, ki je že 23 let je član in podpredsednik župnijske Karitas Sveti Jurij, prav toliko let je član župnijskega in dekanijskega pastoralnega sveta. Že tretji mandat je občinski svetnik. Redno sodeluje pri pripravi in izvedbi različnih dobrodelnih projektov, kot so tradicionalni dobrodelni koncerti Karitas, tradicionalni srečelovi ob Jurjevem, obdaritev otrok ob Miklavžu, priprava in razvoz prehrambenih paketov, ki jih Karitas razdeljuje ogroženim družinam in posameznikom, aktivno in prostovoljno pa je v okviru Karitasovega projekta sodeloval tudi pri obnovi kopalnice, prilagojene invalidni osebi. Že 43 let je član Planinskega društva Lenar.
Jurijev srebrnik sta prejela Peter Dvoršak in Vojko Bračko
Jurijev srebrnik je tokrat šel v roke Petra Dvoršaka, ki je od leta 1980 član Občinske organizacije Rdečega križa Sveti Jurij. Vso obdobje skrbi za organizacijo krvodajalskih akcij, predvsem pa ga pri tej dejavnosti spremlja želja po ozaveščanju mladih, da se tem akcijam pridružijo. 31 let je bil aktivni krvodajalec in v tem času je 44-krat daroval kri. Za prepoznavnost kraja skrbi tudi skozi kulturno dejavnost.
Svojo kulturno pot je začel v Kulturnem društvu Ivan Cankar Jurovski Dol. Kot pevec in recitator je sodeloval v pevski skupini, ki je v režiji Zofije in Antona Slane nastopala na različnih prireditvah. Kot dramski igralec je sodeloval pri odrskih uprizoritvah Domna, Divjega lovca, Krčmarice Mirandoline, O ne, ščuke pa ne, Poročil se bom s svojo ženo, Črni križ pri Hrastovcu in drugih. Peter Dvoršak je bil član Folklorne skupine Jurovčan 25 let. V njej je deloval od ustanovitve skupine leta 1973, v zadnjih petih letih je bil tudi njen mentor. Kot plesalec in mentor je nastopal na območnih in regijskih srečanjih odraslih folklornih skupin ter številnih drugih nastopih. Bil je član prve zasedbe Jurovskega okteta, ki je delovala med leti 1974 do 1978, med leti 1994 in 1997 pa je bil predsednik kulturnega društva Ivan Cankar Jurovski Dol. 12 let je bil tudi strokovni vodja FS Sveta Ana. Prejemnik Jurijevega srebrnika je tudi Vojko Bračko, ki je stalni član Jurovskega okteta od njegove ustanovitve leta 2003. Kot pevec ima velike zasluge, da je Jurovski oktet v letih svojega delovanja posnel tri zgoščenke, ob 15-letnici delovanja pa na domačem odru zapel s Slovenskim oktetom. V 20-letnem delovanju Jurovskega okteta je Vojko Bračko kot pevec preko 250-krat nastopil na javnih prireditvah v domačem kraju in po različnih krajih v Sloveniji, na gostovanjih v Avstriji, na Hrvaškem ter v Nemčiji in na območnih in regijskih revijah odraslih pevskih zborov in malih vokalnih skupin. Pred tem je pel že v pevskih zborih srednje tehnične šole v Mariboru in Ljubljani, v mladosti je bil pet let član moškega pevskega zbora Svoboda Prevalje, že 50 let pa je stalni član moškega pevskega zbora Slava Klavora Maribor, vmes je bil tudi član mešanega pevskega zbora Kamnica. V času zaposlitve v Rudniku svinca v Mežici je bil tudi krvodajalec.
Najvišje priznanje je šlo v roke Romanu Črnčecu
Najvišje priznanje občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Jurijev zlatnik, pa je prejel Roman Črnčec. Po duši je gasilec, folklornik in pevec. Prostovoljnemu gasilskemu društvu Sveti Jurij se je pridružil leta 1977. V PGD Sveti Jurij je kar 25 let opravljal operativno funkcijo poveljnika, pet let pa funkcijo podpoveljnika gasilske enote. Zadnjih deset let je bil član upravnega odbora društva in predsednik komisije gasilskega društva za veterane. V obdobju svojega aktivnega udejstvovanja na področju gasilstva je redno sodeloval na požarnih intervencijah, veliko prostovoljnih ur je v vložil v izgradnjo in obnovo gasilskega doma, aktivno je sodeloval pri vseh dejavnostih v društvu, ki so se navezovale na nabavo sodobne gasilske opreme, sodeloval je pri raznosu koledarjev in v drugih nabiralnih akcijah društva. Leta 1973 je kot 15-letnik postal plesalec v takrat ustanovljeni folklorni skupini Kulturnega društva Ivan Cankar. Član skupine je bil več kot 31 let. Bil je tudi član prve zasedbe Jurovskega okteta v letih od 1974 do 1977, ves čas pa je tudi član aktualne zasedbe Jurovskega okteta. Je dolgoletni aktivist Občinske organizacije rdečega križa Sveti Jurij in že desetletja aktivni krvodajalec, prejel pa tudi priznanje za 50-krat darovano kri. V prvih treh mandatih Občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah je bil občinski svetnik in predsednik odbora za družbene dejavnosti.
Blagoslova se je udeležilo 85 konjenikov in šest konjskih vpreg
Ena od vrhuncev praznovanja občinskega praznika je bila tudi včerajšnja Jurjeva nedelja. Osrednji trg so ob številnih obiskovalcih od blizu in daleč napolnili lokalni in drugi ponudniki, ob 10. uri se je začela slovesna sveta maša ob župnijskem prazniku, ki jo je vodil Igor Novak, dekan iz jareninske dekanije. Župnijska Karitas je tradicionalno organizirala srečelov, izkupiček katerega namenijo za izvedbo socialnih projektov, gostila Špindler pa zabavo s Srčnimi muzikanti.
Obiskovalce je še najbolj pritegnil blagoslov konj, ki ga je tudi letos v sodelovanju s konjeniki domačega Konjeniškega društva Podivjani žrebci organizirala Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah. Kot je v navadi, so konjeniki na prireditveni prostor s privezi prihajali z bližnjega travnika ob Globovnici, na čelu povorke je jezdil Tilen Vuzem, ki je predstavljal Zelenega Jurija, simbol Jurjevanja, sledila sta dva policista konjenika, nato pa ostali. Skupaj je v Jurovski Dol prišlo 85 jezdecev in šest konjskih vpreg. Dekan Igor Novak je poskrbel za blagoslov konj in konjenikov, domači župan Peter Škrlec pa je v nagovoru izrazil veselje, da je v Jurovski Dol prišlo toliko obiskovalcev. “Želim si, da se danes pri nas na farnem žegnanju prijetno počutite, da se imate lepo, da se podružite in da odidete iz našega kraja z lepimi spomini.”