Občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah, ki je samostojna od leta 2007 – prej je bila del skupne občine Lenart, meri 31 kvadratnih kilometrov, ima približno 2 tisoč 200 prebivalcev v okrog 650 gospodinjstvih. Ker je občina poselitveno zelo razpršena, ima kar 90 kilometrov občinskih cest v osmih naseljih, kar zahteva veliko vzdrževanja, nam je povedal tamkajšnji župan Peter Škrlec, ki občino vodi že četrti mandat. »V prvem mandatu težko kaj narediš, ker se uvajaš, v drugem začneš z določenimi projekti, v tretjem pa jih dokončuješ. No, meni teče že četrti mandat, kar je že presežek. S tem sem najverjetneje povedal, ker je polovica mandata že za nami, kaj temu sledi v prihodnje.« Župan nadaljuje: »V občini imamo vrtec, osnovno šolo, pošto, trgovino, skratka, vse tiste osnovne stvari. Potem ko nam je NKB Maribor želela ukiniti bankomat, nam je slednjega uspelo obdržati.«
Občina je bolj prepoznavna pod imenom Jurovski Dol
Župan Škrlec izpostavi, da občino velikokrat zamenjajo s Svetim Jurijem ob Ščavnici: »Sicer je naša občina bolj prepoznavna pod imenom Jurovski Dol, ki je upravno in kulturno središče občine, verjetno najbolj znano po atentatu na Ivana Krambergerja. Občina pa je dobila ime po farnem zavetniku sv. Juriju, ki goduje aprila, ko imamo tudi občinski praznik.«
Odločitev za samostojno občino je bila prava
V 14-ih letih samostojne občine Škrlec ugotavlja, da so naredili bistveno več, kot bi, če bi bili del večje skupne občine: “To je povsem običajno, saj se vedno več sredstev namenja za strnjena naselja, v centre in manj za redko poseljena območja. Tako je tudi sedaj; čeprav smo mala občina, več denarja vlagamo v občinsko središče kot na obrobje. Tu v centru se vsi najdemo, se dobimo, srečamo. Naša prva investicija je bila v gradnjo vrtca, veliko sredstev smo vložili v komunalno infrastrukturo, predvsem v ceste, ki so nikoli dokončana zgodba, tudi v vodovod, optično omrežje in v čistilno napravo v centru Jurovskega Dola. Tudi sicer sofinanciramo individualne čistilne naprave.”
Naša prva investicija je bila v gradnjo vrtca, veliko sredstev smo vložili v komunalno infrastrukturo, predvsem v ceste, ki so nikoli dokončana zgodba, tudi v vodovod, optično omrežje in v čistilno napravo v centru Jurovskega Dola.
“Omeniti moram obnovo kulturnega doma, osrednjega trga, kjer smo postavili tudi digitalni spomenik na dotik, kjer je mogoče dobiti vse turistične informacije v slovenskem in angleškem jeziku, podatke o znamenitostih občine, o atentatu na Ivana Krambergerja. Ta dogodek je sicer tragičen, je pa naš kraj po tem prepoznaven.”
Iz Jurovskega Dola izhaja prvi slovenski minister za kmetijstvo
Župan Škrlec nadaljuje: “V okviru projekta Oživitev trškega jedra moram omeniti še domačina Ivana Roškarja, preprostega kmeta iz Slovenskih goric, rojenega leta 1860, ki je na prehodu iz 19. v 20. stoletje deloval graškem deželnem in dunajskem državnem zboru, kjer je zastopal pravice kmetov. Ustanavljal je zadruge, predvsem pa kmete učil umnega gospodarjenja. Bil je tudi narodni poslanec v Beogradu in leta 1919 v Protićevem kabinetu prvi slovenski minister za kmetijstvo.”
Potem ko smo uredili trg, smo mu želeli dati tudi neko zgodbo. V projekt smo vključili naša društva, nabavili zunanji oder, klopi, postavili prej omenjeni digitalni spomenik in izdali tudi knjigo o Ivanu Roškarju.
“Potem ko smo uredili trg, smo mu želeli dati tudi neko zgodbo. V projekt smo vključili naša društva, nabavili zunanji oder, klopi, postavili prej omenjeni digitalni spomenik in izdali tudi knjigo o Ivanu Roškarju.”
Peter Škrlec: Vsako leto obnovimo pet do šest kilometrov cestnih odsekov
»Naš občinski proračun, če ni dodatnih financiranj s strani države ali Evrope, obsega okoli 2,5 milijona evrov, tako je tudi letos, odhodkov je za 2,7 milijona, imamo 9-članski občinski svet, ki je proračun potrdil konec decembra lani« še pojasni župan Škrlec in omenja nekaj letošnjih pomembnejših projektov. “Ker je urejenost cest v manjših občinah zelo pomembna, vsako leto asfaltiramo (obnovimo) pet do šest kilometrov cestnih odsekov. Lani smo začeli s četrto fazo obnove cest, ki se letos nadaljuje, ob tem pa vedno uredimo še nekaj manjših cestnih odsekov. Poleg tega smo že podpisali pogodbo z izbranim izvajalcem za obnovo nogometnega igrišča v športno-rekreacijskem centru. Vrednost tega projekta, v okviru katerega bomo uredili travnate površine, drenaže in namakalni sistem, je nekaj čez 100 tisoč evrov.”
Poleg tega smo že podpisali pogodbo z izbranim izvajalcem za obnovo nogometnega igrišča v športno-rekreacijskem centru.
“Izpeljali pa smo tudi razpis za dokončno ureditev komunalne opreme (pločniki in asfaltiranje) v naših stanovanjskih naseljih, torej v Sončni soseski in v ulici za osnovno šolo. Tudi v tem primeru je vrednost projekta nekaj čez 100 tisočakov.”
Ena izmed prioritet so stanovanja za mlade družine in zazidalne parcele
V občinski upravi so si v zadnjih mesecih prizadevali, da bi našli investitorja za gradnjo stanovanjskega stolpiča oziroma večstanovanjske stavbe. Preden bo investitor začel z gradnjo, je potrebno porušiti obstoječi objekt, ki se nahaja v naselju Jurovski Dol, nekoliko višje od občinske stavbe. “Investitor naj bi začel z gradnjo že letos, takoj po dopustih v poletnem času, z deli pa bi lahko zaključil spomladi leta 2022. V objektu je predvidenih 12 stanovanj, za katere verjamem, da bo velik interes, saj imamo v našem kraju vedno veliko povpraševanja po novih nastanitvah. Velikokrat se tudi na občini oglasijo mlade družine, ki iščejo primerna stanovanja.”
V objektu je predvidenih 12 stanovanj, za katere verjamem, da bo velik interes, saj imamo v našem kraju vedno veliko povpraševanja po novih nastanitvah. Velikokrat se tudi na občini oglasijo mlade družine, ki iščejo primerna stanovanja.
“To pa ni edini tovrstni projekt. Na naslednji seji občinskega sveta v drugem branju sprejemamo občinski podrobni prostorski načrt za novo stanovanjsko naselje v bližini novega pokopališča, kjer obstaja možnost gradnje 21-ih stanovanjskih hiš, zazidalno območje pa je nato tam mogoče še razširiti.« O tem lahko preberete v prispevku V Jurovskem Dolu bodo na voljo nove zazidljive parcele.
Posebej velja izpostaviti ugodno ceno zazidalnega zemljišča, ki v Jurovskem Dolu znaša od 18 do 23 evrov za kvadratni meter, ponekod drugod se te cene gibljejo tudi do 50 evrov.
Posebej velja izpostaviti ugodno ceno zazidalnega zemljišča, ki v Jurovskem Dolu znaša od 18 do 23 evrov za kvadratni meter, ponekod drugod se te cene gibljejo tudi do 50 evrov. »Ne samo, da naši mladi ostajajo v občini, k nam se tudi priseljujejo. Saj vemo, nekoč so se s podeželja selili v velika mesta, zdaj pa se dogaja nasprotno. V zadnjih letih je avtocesta podeželje še bolj približala velikim mestom, tako je tudi v našem primeru, z gradnjo lenarške severne obvoznice pa bomo še hitreje prišli do ubranih središč. Vedno pravim, da tik ob avtocesti ni prijetno živeti, občina Sveti Jurij pa je ravno na pravem mestu; imamo podeželski mir, neokrnjeno naravo, pa tudi do avtoceste ni daleč.«
Vrtec bodo razširili še s tremi oddelki
Peter Škrlec razloži, da so ob nastanku občine zgradili 4-oddelčni vrtec, čeprav je bil še pod nekdanjo skupno občino Lenart predviden le dvooddelčni: “Takrat smo dejali, da potrebujemo več oddelkov, saj pričakujemo, da bodo mladi ostajali doma, kar se zdaj dejansko dogaja, uresničuje pa se tudi naše predvidevanje glede priseljevanja. Zdaj smo že morali manjšo telovadnico v vrtcu preurediti v peti oddelek, z nadaljnjo stanovanjsko gradnjo pa predvidevamo, da se bo število vpisov v vrtec še povečevalo.”
Ob nastanku občine je bilo v naš vrtec vpisanih okoli 40 otrok, danes jih je že 98 in ker še pričakujemo povečanje, je občinski svet že sprejel dokument investicijskega projekta za dozidavo vrtca. Povečali ga bomo še za tri oddelke, ob tem bomo za potrebe osnovne šole uredili še dve učilnici.
“Ob nastanku občine je bilo v naš vrtec vpisanih okoli 40 otrok, danes jih je že 98 in ker še pričakujemo povečanje, je občinski svet že sprejel dokument investicijskega projekta za dozidavo vrtca. Povečali ga bomo še za tri oddelke, ob tem bomo za potrebe osnovne šole uredili še dve učilnici. Vrednost investicije je ocenjena na milijon sto tisoč evrov, pri čemer predvidevamo, če bomo uspešni na razpisu, da bo sofinancerski državni delež v višini okoli 700 tisoč evrov, lastni delež pa naj bi znašal od 400 do 500 tisočakov. Če pa ne bomo uspešni na razpisu, potrebe po dodatnih vpisnih mestih v vrtec pa se bodo pojavile že prej, pa se bomo morali lotiti investicije z lastnimi sredstvi. Ne želimo si, da bi odvračali nove občane zaradi pomanjkanja vpisnih mest v vrtcu. Vsaka nova družina, ki se oglasi pri nas, najprej vpraša, ali imate urejeno vrtčevsko varstvo in kako je s šolo.”
Kmalu bodo imeli vsi občani možnost priključitve na optično omrežje
Na podeželju pa je vse bolj pomembno, zlasti v corona časih, urejeno optično omrežje. V občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah so na tem področju naredili že veliko: »Telekom je na območju naše občine, v strnjenem naselju Jurovski Dol oziroma v delu, ki meji na občino Lenart, zgradil že dobro polovico optičnega omrežja, ostalo, govorim o območju, ki meji na pesniško in šentiljsko občino, pa bomo še v tem letu zgradili v okviru projekta Rune in tako pokrili vse tako imenovane bele lise. Konec leta 2021 bodo imeli vsi občani, ki si to želijo, možnost priključitve na optično omrežje.«
Z obnovo starega dela šole bodo pridobili nekatere mehke vsebine
Spomnimo, da so na zadnji seji jurovski občinski svetniki potrdili investicijsko dokumentacijo za projekt Čista zelena dolina – pisana kulturna dediščina, za katerega želijo pridobiti sofinancerska sredstva. “Bistvo tega projekta je obnova starega dela šole, k temu pa bomo dodali še nekatere tako imenovane mehke vsebine,” je pojasnil župan občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah Peter Škrlec.
Plataisovina kazi podobo urejenega občinskega središča
Župan dodaja, da je glavna usmeritev občine ohranitev zelenega in čistega Jurovskega Dola, kar pa bodo dosegli tudi z odstranitvijo propadajočih objektov v središču kraja: “Ožje jedro občine je z obnovo trškega jedra in kulturnega doma urejeno, prav tako cerkev, vaška gostilna. Zdaj pa se želimo dogovoriti z lastniki objektov, ki kazijo to podobo. Zato je občina tudi s strani lastnice iz Avstrije odkupila polovični delež tako imenovane Plataisovine. Gre za propadajoči objekt, v katerem je bila nekoč, v Roškarjevih časih, gostilna, mesnica, trgovina. Tukaj so bila na voljo prenočišča za popotnike na poštni poti Dunaj – Trst. V tistih časih so se na tem mestu ustavljale kočije, konje so po dolgi poti oskrbeli v hlevu, potniki pa so v tej stavbi prenočili in se potem odpravili naprej.”
Stavbo bi potem porušili, poiskali investitorja, ki bi na tem mestu zgradil novi objekt, v katerem bi našle prostor mirne dejavnosti, ki bi izboljšale kvaliteto življenja v kraju.
“Zdaj se lastnikom druge polovice objekta dogovarjamo še za odkup njegovega deleža, tako da bi lahko skupno pridobili 20 arov zemljišča. Stavbo bi potem porušili, poiskali investitorja, ki bi na tem mestu zgradil novi objekt, v katerem bi našle prostor mirne dejavnosti, ki bi izboljšale kvaliteto življenja v kraju. Še bolj pa bi bili zadovoljni, če bi kakšen od investitorjev propadajoči objekt povrnil v prvotno stanje.”
Prizadevajo si za ureditev turistično-prireditvenega prostora
V občini Sveti Jurij v Slovenskih goricah v prihodnjih letih, zlasti po ureditvi kolesarskih poti v okviru medobčinskega projekta Kolesarske povezave, pričakujejo tudi več tujih gostov, predvsem kolesarjev in avtodomarjev iz sosednje Avstrije, zato imajo v načrtu ureditev turistično-prireditvenega prostora, ki bi nahajal nasproti starega pokopališča v smeri proti kmetijski zadrugi. »”Tam je na voljo 2 tisoč kvadratov zemljišča, kjer nameravamo urediti dvoje postajališč za avtodome, prostor za prodajo na stojnicah, tako da bi lahko tja preselili tudi del dogajanja v času občinskega praznika.”
Tam je na voljo 2 tisoč kvadratov zemljišča, kjer nameravamo urediti dvoje postajališč za avtodome, prostor za prodajo na stojnicah, tako da bi lahko tja preselili tudi del dogajanja v času občinskega praznika.
“Sicer pa bi tisti prostor služil tudi kot parkirišče,« je o dolgoročnih načrtih občine spregovoril župan Peter Škrlec.
V novi večnamenski objekt bi lahko preselili trgovino
Eden izmed prihodnjih načrtov se navezuje tudi na novo, večjo trgovino v Jurovskem Dolu: »V neposredni bližini cerkve je na voljo zemljišče v velikosti 50 arov, na katerem zdaj stoji kmetijski objekt. Lastniki se dogovarjajo s potencialnim investitorjem, ki bi ta objekt porušil, na njegovem mestu pa zgradil večnamensko stavbo, kamor bi se lahko preselila trgovina Mercator. Tam bi potem uredili tudi parkirna mesta. Razmišljamo tudi o možnosti, da bi nove prostore, kjer bi lahko bila tudi stanovanja, izkoristili za druge poslovne ali upravne dejavnosti.«
Praznovanje občinskega praznika je tudi letos negotovo
24. aprila bi morala občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah praznovati občinski praznik, a praznovanja z množičnimi prireditvami in dogodki najverjetneje, podobno kot lani, tudi letos ne bo. “Sprva je šlo za Jurijev teden, nato smo občinski praznik raztegnili na ves mesec. V tem času so svoje dejavnosti predstavila vsa društva v občini, tako da smo imeli tudi do 30 različnih prireditev. Osrednja dogodka sta občinska proslava in Jurijeva nedelja, ki se je je udeležilo tudi do dva tisoč ljudi. Na proslavi smo vedno zaslužnim občanom podeljevali občinska priznanja. Tudi v tem času smo že objavili razpis, a najverjetneje se nam bo zgodilo, da tudi tokrat, podobno kot lani, ne bomo mogli podeliti teh priznanj, saj ne bo osrednje prireditve.”
Zato razmišljamo, da bi to podelitev opravili v poletnem času, pred dopusti, na našem osrednjem trgu, na podelitev pa bi povabili tako lanskoletne kot tudi letošnje prejemnike priznanj.
“Zato razmišljamo, da bi to podelitev opravili v poletnem času, pred dopusti, na našem osrednjem trgu, na podelitev pa bi povabili tako lanskoletne kot tudi letošnje prejemnike priznanj. Razmišljamo tudi o manjši čistilni akciji na območju celotne občine, obvezno pa moramo izbrati Jurijevo vino – protokolarno vino občine Sveti Jurij v Slovenskih goricah,” zaključi naš sogovornik, jurovski župan Peter Škrlec.