Sveta Trojica v Slovenskih goricah je daleč naokoli znana po mogočni baročni cerkvi, ki je dobila današnjo podobo leta 1735. Ob cerkvi se nahaja velik samostanski kompleks, ki v svojih prostorih skriva marsikatero zanimivost. Župnijo od leta 1854 vodijo frančiškani.
[[image_1_article_73828]]
Dragocena muzejska zbirka in bogato založena samostanska knjižnica
V frančiškanskem samostanu se tako nahajata bogata muzejska zbirka s številnimi liturgičnimi predmeti (mašni plašči, cerkveno posodje, relikvije in drugi redki predmeti) in samostanska knjižnica, ki obsega okoli 1500 knjig, postavljena pa je v prostorih nekdanje samostanske ječe. Knjižnica med drugim hrani tudi tako imenovane inkunabule, to so knjige, natisnjene pred letom 1500. Med raritetami je knjiga o fiziki in astronomiji iz leta 1574, morda najstarejši učbenik fizike na Slovenskem. Zanimiva je knjiga zemljevidov, ki opisuje Cerkniško jezero, pa komentarji iz Svetega pisma in primerki šolskih knjig. Tam so knjige, ovite v pergament, na katerega sta odtisnjena notno črtovje in latinski tekst. Izstopata tudi zdravstvena knjiga, v kateri so opisi bolezni, in knjiga receptur, v kateri so predstavljeni različni zdravilni napitki (žganja, mazila, olja, …)
[[image_3_article_73828]]
[[image_4_article_73828]]
Najdemo še faksimile Dalmatinove Biblije, ki velja za zelo dragoceno delo. V preteklosti je bila del knjižnice tudi originalna Biblija.
[[image_2_article_73828]]
Razstava izdaj Svetega pisma v kar 60 jezikih
Od današnje nedelje dalje pa si lahko na hodniku samostana ogledate razstavo izdaj Svetega pisma v kar 60 različnih jezikih. To so prevodi iz bližnjevzhodne in daljne Azije, iz Japonske, Afrike, Evrope. Razstavljena so tudi Sveta pisma v hebrejščini, grščini in staroslovanskem jeziku. Ogledate si lahko še Dalmatinovo Biblijo in slovenske prevode, tudi zadnjega iz lanskega leta. Ob omenjenem pa razstava obsega tudi prikaz svetih let skozi zgodovino Katoliške Cerkve s fotografijami takratnih papežev, od leta 1300 pa do letošnjega svetega leta 2025.
Celotno Sveto pismo je sicer prevedeno v kar 707 jezikov, posamezni deli pa v več kot tri tisoč jezikov.
"Današnji dan velja za nedeljo Božje besede Svetega pisma. Sprva je bilo predvideno, da bi pri nas v Sveti Trojici, kjer imamo tudi svetopisemsko skupino, potekalo praznovanje za celotno mariborsko nadškofijo. Urnik se je nato spremenil, kljub temu pa smo pripravili omenjeno razstavo," pove pater Bernard Goličnik. Nadaljuje, da so si vse prevode izposodili iz Frančiškanskega samostana Brezje na Gorenjskem, kjer jih je zbral dr. Viktor Papež, prof. cerkvenega prava, ki je med drugim deloval v Rimu, bil pa je tudi sodnik rimske rote (stalnega in najvišjega cerkvenega prizivnega sodišča). Sveta pisma z različnih koncev sveta so mu prinašali njegovi študenti.
[[image_7_article_73828]]
[[image_5_article_73828]]
Razstavo si lahko do 15. marca ogledate ob nedeljah pred in po deseti sveti maši, med tednom pa po vnaprejšnjem dogovoru.
[[image_6_article_73828]]