Lovska družina Sveta Ana tačas združuje 40 članov, med njimi sta dve članici, in velja za eno mlajših v tem prostoru. Kljub temu pa letos zaznamuje pomemben jubilej, 70-letnico delovanja. Nastala je iz lovskih družin Zgornja Velka, Apače in Benedikt, že zelo zgodaj pa je prišla do svojega lovskega doma. Sprva so sicer načrtovali gradnjo lovske koče na Gmajni, ker pa je med pripravami na začetek gradnje prišlo do določenih nesoglasij, so ustavili vse aktivnosti in v letih 1967 in 1968 v občinskem središču kupili zgradbo, ki je predstavljala osnovo kasnejšega lovskega doma. S preurejanjem objekta so zaključili leta 1985, dokončno obliko pa je lovski dom dobil v letu 2003.
Želeli so lovski dom izven občinskega središča
Kot nam je povedal starešina Lovske družine Sveta Ana Marjan Kramberger, so že dalj časa ugotavljali, da lovski dom ne sodi v center občine, zato so že leta 2008 začeli z aktivnostmi za gradnjo novega lovskega doma izven občinskega središča. "V tistem času smo začeli s pripravo dokumentacije. Potrebno zemljišče smo v dolini reke Ščavnice, ki je od glavne ceste odmaknjeno približno 300 metrov, kupili že leta 1984 in zanj kmalu pridobili vsa dovoljenja za gradnjo. V letu 2010 smo najprej zgradili klet, se v naslednjih letih lotili urejanja okolice, leta 2017 pa začeli z gradnjo povsem lesenega lovskega doma."
[[image_1_article_69454]]
Brez pomoči občine, občanov in donatorjev ne bi šlo
Tudi Občina Sveta Ana je projekt, tako pod vodstvom nekdanjega župana Silva Slačka kot sedanjega Martina Breznika, ves čas podpirala. Pomagala je pri urejanju papirnih zadev, še največ pa je storila s tem, da je od lovske družine odkupila prostore starega lovskega doma v centru občine. S tako dobljenimi sredstvi in lastnim vložkom so potem zgradili novi objekt. "V gradnjo smo člani lovske družine vložili ogromno ur prostovoljnega dela, pri tem pa so nam pomagali tudi lokalni podjetniki in drugi naši prijatelji. Vsem donatorjem in ostalim, ki so nam kakor koli pomagali in stali ob strani, se iz srca zahvaljujem," je povedal Kramberger. Dodaja, da je še posebej vesel, da so projekt novega lovskega doma podprli tudi starejši člani lovske družine.
[[image_2_article_69454]]
Slaček: "Zelo sem srečen in zadovoljen, da se je to tako zgodilo"
Nekdanji župan občine Sveta Ana Silvo Slaček, ki je tudi aktivni član anovske lovske družine, nam je povedal, da so v preteklosti dolgo časa iskali primerno rešitev za premestitev lovskega doma iz centra Svete Ane. "Po odločitvi Pepike Ruhitel smo pridobili zemljišče, kjer danes stoji nov in prekrasen lovski dom." Odločitev občine, da odkupi obstoječi lovski dom in na ta način pomaga lovski družini, Slaček ocenjuje kot dobro potezo tako za lokalno skupnost kot lovce: "Danes smo na nek način oboji zmagovalci. Zelo sem srečen in zadovoljen, da se je to tako zgodilo."
Breznik: "To je krona njihovega dolgotrajnega in intenzivnega dela"
Tudi aktualni župan Martin Breznik, ki je prav tako lovec, je lovsko družino ves čas podpiral v prizadevanju za nov lovski dom: "Tako kot vsem društvom, tudi lovcem z veseljem pomagamo pri načrtih, ki jih imajo. Za lovce je to danes pomemben dan, pomemben praznik. To je krona njihovega dolgotrajnega in intenzivnega dela, v katerega je bilo vloženih ogromno prostovoljnih ur. Na tem mestu jim lahko samo čestitam, prav tako tudi vsem posameznikom in posameznicam, lastnikom zemljišč in gozdov, ki so jim pri tem pomagali s svojim delom ali darovanim materialom. Vsaka pridobitev v kraju je seveda dobrodošla, posebej pa me veseli, da društva res dobro delajo." Breznik je še dodal, da bo občina zdaj že nekdanje prostore lovskega doma namenila za potrebe večstanovanjskega objekta.
[[image_3_article_69454]]
Objekt lovskega doma, ki je že v celoti opremljen, obsega prostor za druženje, kuhinjo in sanitarije, v kleti je zbiralnica za divjad, prav tako pomožni prostori. Zgornji del je v celoti zgrajen iz lesenih brun, drevesa zanje so v veliki večini prispevali lokalni kmetje in lastniki gozdov. Za žaganje lesa je donatorsko poskrbel član lovske družine Robi Ornik, ki je tudi lastnik žage.
Včerajšnja slavnostna prireditev je bila v znamenju velikega zborovanja lovcev s prapori. Na Sveto Ano so prišli praporščaki in predstavniki sosednjih in prijateljskih lovskih družin, donatorji in ugledni gostje. Med njimi so bili tudi predstavniki Občine Sveta Ana, Lovske zveze Maribor in Lovske zveze Slovenije. Za kulturni program so poskrbeli: Sara Rošker, rogisti Lovske zveze Maribor, cerkveno prosvetni pevski zbor in mladi pevki z vokalnima točkama. Zaslužnim lovcem so podelili znake in zlate znake za lovske zasluge Lovske zveze Slovenije ter priznanja Lovske zveze Maribor. Podelil so tudi red za lovske zasluge tretje in druge stopnje in zahvale domače lovske družine za dolgoletno uspešno sodelovanje ter za pomoč pri izgradnji lovskega doma. Novo pridobitev je po slavnostnem prerezu traku blagoslovil domači župnik Tonček Fras.
[[image_4_article_69454]]
[[image_5_article_69454]]
[[image_6_article_69454]]
Gselman: "Po Katančevo: kapa dol oziroma po lovsko: klobuk dol"
Lovska družina Sveta Ana je sicer ena od 44 družin, ki spadajo pod okrilje Lovske zveze Maribor. Kot nam je povedal njen predsednik in podpredsednik Lovske zveze Slovenije Marjan Gselman, manjše družine, kamor spada anovska, niso nič manj pomembne in zavzete in nič slabše ne gospodarijo z loviščem, v določenih primerih celo prednjačijo: "Moram jim še enkrat iskreno čestitat, da jim je od leta 2010 uspelo spraviti lovski dom pod streho. Po Katančevo: kapa dol oziroma po lovsko: klobuk dol. V teh časih je to izjemno velik zalogaj." Gselman nadaljuje, da je lovski dom na Sveti Ani eden izmed lepših, še posebej za to, ker je v večjem delu narejen iz naravnih materialov.
[[image_7_article_69454]]
Prireditev so izkoristili za vsakoletno srečanje s kmeti in lastniki zemljišč, ki so jih ob tej priložnosti brezplačno pogostili s srnjakovim golažem, pijačo in jedmi z žara.
[[image_8_article_69454]]