V prostorih kulturnega doma na Sveti Ani so pretekli petek pripravili osrednjo slovesnost ob 26. občinskem prazniku. Na prireditvi Tu sem doma so obiskovalci uživali v bogatem kulturnem programu, za katerega so poskrbeli domači izvajalci: Celestina Breznik, Vid Jerebic, Izak Lorenčič, Neža Šijanec, Natalija in Aleksander Šijanec ter Katja Ornik in Simon Rajter.
[[image_6_article_68278]]
[[image_7_article_68278]]
Martin Breznik: Občino tvorimo ljudje
Zbrane v dvorani je nagovoril župan Martin Breznik, ki je poudaril, da občino tvorijo vsi občani, da to ni pot župana, občinskega sveta in ostalih delovnih teles, temveč je to skupna pot. V nagovoru je še posebej izpostavil povezovalno noto: "Imam občutek, da v naši družbi pozabljamo, da smo del neke skupnosti. Pomembno je razumeti, da napredka ne more biti brez sodelovanja."
[[image_1_article_68278]]
Nagradili uspešne dijake in študente ter podelili plakete občine
V osrednjem delu prireditve so zaslužnim podelili občinska priznanja in nagrade. Najprej so za nadpovprečne učne rezultate z denarnimi nagradami nagradili dijake in študente, ki so se uspešno prijavili na razpis.
[[image_2_article_68278]]
Sledila je podelitev občinskih plaket, ki so jih prejeli: Žan in Aleš Rola (brata, ki sta nepogrešljiva pri bogatenju kulturnega življenja v občini), folklorna skupina KD Sveta Ana (po osvojitvi državne ravni leta 2016 se na tekmovanjih uvršča zelo visoko, trenutno med osem najboljših folklornih skupin v Sloveniji), Twirling klub Aninih mažoretk (za dosežke na državnem in mednarodnem nivoju, lani so bila dekleta na svetovnem prvenstvu v Liverpoolu, letos oktobra jih čaka evropsko prvenstvo na Nizozemskem) in izletniška kmetija Gundel - Šenveter (za 20 let uspešnega delovanja in prispevek k razvoju turistične dejavnosti in prepoznavnosti kraja).
Srebrni grb za dr. Jožefa Urbaniča, zlati za PGD Sveta Ana
Srebrni grb občine je šel v roke dr. Jožefu Urbaniču. Prejel ga je za več kot 50-letno duhovniško delo, za znanstveno-raziskovalno delo v tem obdobju in za doprinos, delo, ustvarjanje ter promocijo občine. Pepek, kot ga kličejo domačini, se je rodil v sosednjem Benediktu, kjer je obiskoval tudi osnovno šolo. Po končani II. gimnaziji v Mariboru se je odločil za študij teologije v Rimu. Leta 1966 se je z družino pri 18 letih preselil na Zgornjo Ščavnico. V času srednje šole in študija je inštruiral mnoge dijake, mladim pomoč nudi še danes. Po petletnem študiju v Rimu je v nemškem jeziku doktoriral, na ministrstvu za pravosodje je opravil preizkus iz znanja za sodnega tolmača za nemški jezik in veliko let tolmačil na sodišču. Novo mašo je daroval pri Sveti Ani, in sicer leta 1973. Lani je praznoval 50. obletnico mašništva, kot duhovnik je maševal po mnogih župnijah po svetu: v Avstriji, Nemčiji, Italiji, Angliji, ...
[[image_3_article_68278]]
Urbanič nam je povedal, da ga na Sveto Ano vežejo zelo lepi spomini. Tudi njegov oče, ki je opravljal delo mlatilničarja, je bil Anovčan, Jožef pa ga je pri žetvi večkrat spremljal in hodil od hiše do hiše. Sedaj pa že več kot 40 let deluje v župniji v Selnici ob Dravi, kjer deluje kot duhovnik, mladim pa nudi tudi učno pomoč. Dejal je še, da mu srebrni grb občine veliko pomeni, sicer pa je tudi častni občan Selnice.
Zlati grb Občine Sveta Ana so podelili Prostovoljnemu gasilskemu društvu Sveta Ana, in sicer za predano in skrbno izvajanje gasilske dejavnosti ter nesebično pomoč v izrednih razmerah. Društvo deluje od leta 1976, vanj je trenutno vključenih 161 članov. Gasilska mladina se udeležuje mnogih tekmovanj, kjer dosega odlične rezultate, za njihovimi uspehi stojijo požrtvovalni mentorji. Vodita jih skrb za sočloveka in nesebična pripravljenost, s svojim znanjem, spretnostmi, sposobnostmi in dobro voljo so vedno pripravljeni pomagati. Vse te vrline so Anovčani dobro občutili v lanskem letu, ki se ga neradi spominjajo.
[[image_4_article_68278]]
Predsednik PGD Sveta Ana Gregor Lasecky se je najprej zahvalil za priznanje in dodal, da je zlati grb pokazatelj truda in prostovoljnega dela gasilcev. "To ni moje priznanje, za njim stoji kar lepa četica ljudi. S tega mesta se jim zahvaljujem za podporo, saj sam predsednik ali poveljnik ne pomenita nič. Ko pa imaš ekipo, ki jo poskušaš peljati v pravi smeri, se to pokaže. Hvala bogu, da smo, in to v tako velikem številu."
Vnukinja Špela: Ponosna sem, da živim s tako velikim človekom
Najvišje priznanje, naziv častni občan, je tokrat prejel Bogomir Ruhitel, in to v znak zahvale in spoštovanja za neprecenljiv prispevek pri ustanavljanju občine, za prvo županovanje iz za doprinos k razvoju kraja. V letošnjem letu bo praznoval častitljivih 90 let. S svojim delom je začel že leta 1991 v takratni krajevni skupnosti Zgornja Ščavnica in kasneje nadaljeval v KS Sveta Ana. Kot predsednik je krajevno skupnost uspešno vodil vse do ustanovitve samostojne občine leta 1998. V tistem času, ko so domačini sami marsikaj postorili prostovoljno na občinski infrastrukturi in objektih, je opravil veliko delo pri njihovem povezovanju in nagovarjanju. Njegove obveznosti se nikoli niso končale v pisarni, pač pa na terenu. Z osebno zavzetostjo je znal voditi in povezati ljudi, aktivno je sodeloval v turističnem društvu in si močno prizadeval za ohranjanje kulturne in etnološke dediščine.
Občinska delegacija bo Bogomirja Ruhitla danes dopoldne obiskala na njegovem domu.
Zaradi zdravstvenih razlogov se podelitve prestižnega priznanja osebno ni udeležil, prevzela ga je njegova vnukinja Špela. Ta se je v čustvenem nagovoru zahvalila občini, županu in vsakemu v dvorani, ki je kadarkoli na kakršenkoli način sodeloval z njenim dedkom. "Ponosna sem, da živim s tako velikim človekom, ki je predvsem človek. Že celo življenje se učim od njega. Zmeraj je živel in delal za Sveto Ano, predan ji je bil z dušo in srcem. Družino je zmeraj bodril in spominjal, kako pomembno je aktivno sodelovanje in povezovanje v kraju. Trudimo se stopati po njegovih stopinjah in upamo, da bomo še dolgo živeli v harmoniji prepleta več generacij," je med drugim povedala Špela.
[[image_5_article_68278]]