Zasvojenost s sodobnimi tehnologijami je realnost našega časa, le-ta se v večini pojavlja pri mladih, ki svoj prosti čas raje namenjajo družbenim omrežjem, igranju računalniških iger ter gledanju serij, kot pa skrbi zase in ukvarjanju s športom.

Prvi simptomi so vsekakor pretirana navezanost na mobilni telefon ali odvisnost od interneta, ki nakazujejo na to, da se z madim človekom dogaja nekaj pomembnega bodisi v čustvenem ali socialnem pogledu. Zato je pomembno, da so starši v stiku s svojiim otroci ter nadzirajo kaj otrok počne in koliko časa preživi vstran od realnosti.

Že skoraj vsak mladostnik uporablja internet in ima v lasti mobilni aparat, na njem igrajo mobilne igre, brskajo po internetu ter se kratkočasijo na družbenih omrežjih, kar jim nato lahko predstavlja izprijeno realnost. Veliko takšnih odvisnežev pa se hkrati spopada tudi z nizko samopodobo in samozavestjo, a se tega ne zavedajo, saj jim konstantna povezava s svetom daje impulze, da so v neki interakciji, čeprav jim resnične človeške bližine primanjkuje.

Kaj je internetna odvisnost?

Internetna zasvojenost je impulzivna kontrolna motnja, ki je načeloma elo podobna zasvojenosti z igrami na srečo, motnjam hranjenja ali alkoholizmu. Posameznik preivi preveč časa pred računalnikom in se tem aktivnostim ne more odpovedati. (safe.si)

Ste pretirano navezani na svoj mobilni telefon?

Center Šteker, ki deluje v Mariboru in tudi v Murski Soboti, je svetovalnica, kjer nudijo pomoč tistim, ki imajo težave na področju zasvojenosti z uporabo digitalnih tehnologij. V centru razlikujejo med šestimi zasvojenostmi, in sicer, zasvojenost s spletom na splošno, ki jo je mnogokrat težko zaznati, saj je meja kaj je še sprejemljiva uporaba in kdaj govorimo o prekomerni rabi, večkrat nejasna. Z namenom ozaveščanja na centru izvajajo različne preventivne delavnice za otroke, starše in strokovne delavce. Tukaj je tudi zasvojenost z računalniškimi igrami, ki nastopi takrat, ko to igranje privede do zanemarjanja vsakodnevnih aktivnosti.

Raziskave so pokazale, da se več kot tretjina najstnikov s svojimi starši največ prereka ravno zaradi video iger – preveč igranja, zanemarjanje drugih družinskih obveznosti, itd.

V zadnjem času je veliko govora tudi o zasvojenosti z mobilnimi napravami ter družbenimi omrežji. kjer se slednje primerja kar s strastnimi kadilci. Medtem ko mobilne naprave najstnikom zmanjšujejo socialne sposobnosti, predstavljajo jim nadomestilo za fizično vadbo, a kljub temu pripomoček, ki nam je sicer močno olajšal vsakdanje življenje, ne sme služiti kot pripomoček za izboljšanje razpoloženja.

Ena od zasvojenosti je tudi zasvojenost z digitalnimi seksualnimi vsebinami. Svet namreč postaja preplavljen s seksualnimi vsebinami, ki smo jih deležni že praktično povsod. “Opozorilno znamenje za potrebo po iskanju pomoči nastopi takrat, ko posameznik pri sebi zazna neobvladljivo seksualno vedenje in da ima to vedenje negativne posledice, a kljub temu ne zmore obvladovati svojega vedenja,” povedo pri Štekerju. Že dlje poznanih pa je zasvojenost z igrami na srečo, pri kateri oseba postane tako okupirana z milijo in s prizadevanje, da bi zadela veliko vsoto denarja, da ne glede na posledice ne more odnehati igrati, četudi si to želi.

“Sam sem z igrami na srečo pričel podobno kot veliko ljudi, in sicer z vplačilom stav enkrat ali dvakrat tedensko za simbolični znesek, ki se je po navadi gibal med dvema in petimi evri,” je povedal eden od uporabnikov svetovalnice Šteker.

Šteker ponuja brezplačna svetovanja in preventivne delavnice

Vsi, ki pri sebi opazijo znake zasvojenosti in so si to pripravljeni priznati, lahko pomoč poiščejo pri Štekerju, kjer nudijo brezplačno svetovanje, vljudno so vabljeni tudi tisti, ki se zavedajo, da na spletu preživijo veliko časa in jih je strah, da bi se iz tega razvila zasvojenost. Prav tako pa so na voljo vsem, ki se jim porajajo vprašanja v zvezi z zasvojenostjo od digitalnih tehnologij.

V okvirju centra se izvajajo tudi preventivne delavnice za osnovnošolce o konstruktivni rabi spleta, kjer se osredotočamo na nevarnosti pri uporabi spleta ter tudi na pasti pri uporabi socialnih omrežij in drugih spletnih storitev. Na vedno bolj pereč problem opozarjajo tudi starše ter izobražujejo pedagoške delavce in druge strokovne delavce.

Število uporabnikov svetovanja narašča

Kot so sporočili iz centra, število uporabnikov v okviru individualnega svetovanja narašča. “Trenutno beležimo 50 uporabnikov, med njimi so kontinuirani, ki svetovanja obiskjujejo tedensko in občasni uporabniki, ki svetovanja obiskujejo mesečno, odvisno od potreb in želja posameznik,” so sporočili iz centra Šteker. Kot opažajo, so vsebine še posebej mladim zelo zanimive.

V prejšnjem tednu smo organizirali 2.regijsko strokovno konferenco Zasvojenost in raba digitalnih tehnologij med mladimi, katere se je udeležilo cca 250 strokovnih sodelavcev iz celotne Slovenije, kar zagotovo kaže na to, da si pedagoški delavci in drugi, ki delajo z mladimi želijo dodatnih znanj, saj se pri svojem delu soočajo tudi s težavami na tem področju. Naše delavnice, ki jih izvajamo v osnovnih in srednjih šolah so pretežno interaktivne, poskušamo na čim bolj preprost in tudi zabaven način predstaviti najpogostejše vrste zasvojenosti od digitalnih tehnologij, kako prepoznati pasti in nevarnosti na spletu, kako učinkovito upravljati prosti čas in podobno. Predvsem želimo mlade osveščati in opolnomočiti za koristno rabo digitalnih tehnologij, saj je za njih to še posebej izziv, glede na to, da tehnologijo uporabljajo dnevno.