Kurilna sezona se je v Mariboru začela 1. 10. 2024, ko je bil izpolnjen pogoj (3 dni zapored zunanja temperatura ob 21. uri pod 12 °C). Kot nam pojasnijo strokovni sodelavci JHMB se trenutno ogreva večina večstanovanjskih objektov v sistemu daljinskega ogrevanja Mestne občine Maribor. Je pa tudi nekaj večstanovanjskih objektov, ki se še niso odločili za pričetek kurilne sezone. Poslovni objekti se o pričetku in režimu ogrevanja odločajo samostojno. Energetika Maribor iz Skupine JHMB pa jim pri tem preko sistema daljinskega nadzora nudi tehnično podporo pri nastavitvah (tudi vklopih).
Pogoj je bil prvič izpolnjen že prejšnji mesec
Kot že omenjeno, pogoji za začetek ogrevalne sezone in vsesplošni vklop ogrevanja v večstanovanjskih objektih v sistemu daljinskega ogrevanja v MO Maribor nastopijo takrat, ko je 3 dni zapored zunanja temperatura ob 21. uri pod 12 °C. Ta pogoj je sicer bil izpolnjen že 14. 9. 2024 zvečer, vendar upoštevaje dotedanje visoke dnevne temperature in s tem povezano pregretost stanovanj, različnost izvedbe izolacij stavb, srednjeročno ugodno vremensko napoved ter praktično nično povpraševanje etažnih lastnikov o pričetku ogrevanja v klicnem centru Energetike Maribor je ta sprejela odločitev, da po predvideni izpolnitvi formalnega pogoja 15. 9. 2024 še ne prične z vsesplošnim vklapljanjem ogrevanja vsem večstanovanjskim objektom v MO Maribor.
Tako je Energetika Maribor do nadaljnjega izvajala vklope ogrevanja posameznim večstanovanjskim objektom na podlagi zahtev upraviteljev objektov oz. s strani upraviteljev pooblaščenih kontaktnih oseb za ogrevanje objektov. Ti lahko zahteve za pričetek ogrevanja objektov v vsakem trenutku sporočijo na kontaktno številko Energetike Maribor za sporočanje reklamacij in sprememb režimov ogrevanja 02 300 88 00.
Pri novejših večstanovanjskih objektih (večinoma zgrajenih po letu 2005), kjer imajo etažni lastniki interni sistem ogrevanja s stanovanjskimi toplotnimi podpostajami s pretočno pripravo sanitarne tople vode in je njihov interni sistem v stalnem pogonu, je omenjeno pravilo brezpredmetno. Tam namreč etažni lastniki sami odločajo o režimu ogrevanja etažnih enot preko nastavitev regulacijskih elementov v svojih stanovanjih, neodvisno od ogrevalne sezone. Vsi ostali poslovni, javni in individualni stanovanjski objekti si lahko vklapljajo oz. izklapljajo svoje sisteme ogrevanja samostojno v skladu s trenutnimi potrebami. Če potrebujejo pomoč ob vklopu, izklopu ali spremembi režima ogrevanja, lahko lastniki ali predstavniki teh objektov to prav tako sporočijo na dežurno telefonsko številko 02 300 88 00.
Za učinkovito ogrevanje je potrebno zračenje radiatorjev
V ogrevalnem sistemu oz. instalacijah za ogrevanje ne sme biti zraka, saj to močno poslabša pretočnost sekundarnega sistema (razvodov in radiatorjev), to pa ima za posledico zmanjšanje moči radiatorjev oz. v skrajnem primeru nedelovanje teh.
Dodajo tudi, da lahko odjemalci z rednimi pregledi in pravilnim vzdrževanjem ogrevalnih sistemov optimizirajo porabo energije in z njo povezane stroške. "Preglede in vzdrževalna dela naj vselej opravljajo le za to usposobljeni strokovnjaki. Posegi na skupni ogrevalni sistem med ogrevalno sezono so večinoma moteči za vse odjemalce skupnega sistema ogrevanja in so lahko samo posledica nepredvidenih težav. Marsikdaj posegov na sekundarnem sistemu med ogrevalno sezono brez izpraznitve celotnega sistema ni moč izvesti," poudarijo.
Radiatorji delujejo pravilno, če se temperatura postopoma znižuje od vrha do dna radiatorja in se ob tem dosega projektirana (željena) temperatura v prostoru. Če je željena temperatura (projektirana oz. nastavljena na termostatski glavi radiatorskega ventila) v prostoru dosežena (tudi zaradi notranjih virov, kot je kuha), termostatski ventil zapre dovod medija v radiator, kar ima za posledico hladen radiator, a v tem primeru normalno delovanje.
Kako zmanjšati porabo energije med kurilno sezono?
Predstavljamo še 10 praktičnih nasvetov za učinkovito rabo toplotne energije.
- Nastavite pravilno temperaturo stanovanjskih prostorov: Sobne temperatura dnevnega prostora naj bo vselej čim bliže 20°C. Vsaka stopinja manj prihrani kar 6% energije, potrebne za ogrevanje. Prostori, v katerih se zadržujete manj časa, so lahko še kakšno stopinjo hladnejši. V prostorih, kjer gospodinjske naprave (hladilnik, štedilnik, pomivalni stroj) z delovanjem same po sebi ogrevajo prostor, naj bo temperatura okoli 18 °C, v spalnici pa je lahko temperatura še kakšno stopinjo nižja. Tudi ponoči lahko v stanovanju znižamo temperaturo in prihranimo na porabljeni toplotni energiji. Upoštevanje teh priporočil naj bo seveda vselej podrejeno vašemu udobju in dobremu počutju!
- Preprečite neželeno zračenje stanovanja: Z zapolnitvijo majhnih vrzeli med okni in vrati se boste izognili nehotenemu in nenehnemu prezračevanju stanovanjskih prostorov, s katerimi izgubljate veliko toplote. Z nakupom dodatnih gumijastih tesnil boste pomembno zmanjšali toplotno prevodnost predvsem starejšega stavbnega pohištva.
- Ogrevajte prostore po potrebi: Ogrevajte prostore le takrat, ko jih resnično potrebujete. V kolikor boste dva dni odsotni od doma, ogrevajte stanovanje na 15 °C. Termostatske ventile lahko v primeru daljše odsotnosti od doma nastavite na pozicijo varovanja pred zmrzaljo. prihranek je mogoč tudi pri ogrevanju sanitarne vode. Priporočamo, naj temperatura sanitarne vode ne bo višja od 60 °C.
- Izberite kakovostne termostatske ventile: Termostatski ventil za vzdrževanje želene temperature samodejno regulirajo potrebno dovajanje toplote v prostor in to tudi takrat, ko sonce sije neposredno v prostor. Z uporabo termostatskih ventilov boste privarčevali od 4 do 8 % energije, potrebne za ogrevanje. tudi pri termostatskih ventilih bodite pozorni na to, da jih ne zakrivajo zavese, saj bodo samo tako delovali pravilno! Strošek nakupa kakovostnega termostatskega ventila se vam bo povrnil že po dveh ogrevalnih sezonah.
- Redno pregledujte in vzdržujte ogrevalne sisteme: V prostorih, ki jih ne ogrevate, morajo biti cevi centralnega sistema izolirane. Prav tako v ogrevalnem sistemu oziroma instalacijah za ogrevanje ne sme biti zraka, ki poslabša oddajanje toplote. Z rednimi pregledi in pravilnim vzdrževanjem ogrevalnih sistemov boste optimizirali porabo energije in z njo povezane stroške. Preglede in vzdrževalna dela naj vselej opravljajo le za to usposobljeni strokovnjaki.
- Ne odpirajte oken na preklop: Ob odpiranju oken na preklop mečete denar dobesedno skozi okno! Če želite stanovanje prezračiti, popolnoma odprite ona in ustvarite prepih. V času, ko so okna odprta, s termostatskim ventilom prekinite ogrevanje. Po 10. minutah okna zaprite.
- Ponoči zagrnite zavese, spustite rolete in žaluzije: Ob hladnih nočeh se skozi okna izgubi veliko toplote. Z zaprtimi roletami oziroma žaluzijami zmanjšamo toplotne izgube za več kot 20%, z zagrnitvijo zaves pa bodo toplotne izgube manjše še za dodatnih 10%.
- Uporabljajte dodatne električne grelnike samo v nujnih primerih
- Sprostite prostor pred radiatorji: Pomembno je, da toploti zastavite prosto pot v prostor. V primeru, da pred radiator postavite kose pohištva, se bo toplota zadrževala ob radiatorju, kar privede do pregrevanja radiatorja in s tem do neučinkovite ogrevanja prostora. S pravilno postavitvijo pohištvenih elementov lahko privarčujemo kar do 5% stroškov za ogrevanje. Kot zanimivost: tudi zavese, ki visijo prek radiatorjev, preprečujejo toploti prosto pot v prostor, zato odgrnite tudi te.
- Izognite se toplotnim mostovom: Z dodatno izolacijo zidu za radiatorjem boste zmanjšali uhajanje toplote skozi steno za kar 6%. Pri pomanjkanju prostora lahko na steno za radiator namestite 5mm debele stiroporne plošče, ki so oblečene v aluminijasto folijo. Tovrstna investicija se vam bo povrnila najkasneje po dveh do treh ogrevalnih sezonah.
Kurilna sezona se je uradno pričela 1.10.2024
Po ponovni ohladitvi in izpolnitvi pogoja (3 dni zapored zunanja temperatura ob 21. uri pod 12 °C) je Energetika Maribor po predhodnem obvestilu upraviteljem večstanovanjskih objektov izvedla vklop ogrevanja vsem večstanovanjskim objektom razen tistim, ki niso imeli tehničnih pogojev za vklop (prazen sekundarni sistem) oz. so upravitelji ali predstavniki objektov sporočili željo, da se ogrevanje še ne vklopi.
"Kot že rečeno, je nepisano pravilo, da se kurilna sezona začne takrat, ko je 3 dni zapored zunanja temperatura ob 21. uri pod 12 °C. V letošnjem primeru je tik za izpolnitvijo tega pogoja 14. 9. 2024 srednjeročna vremenska napoved kazala otoplitev, zato Energetika Maribor takrat še ni pričela z vsesplošnim vklopom ogrevanja, je pa kot rečeno pričela vklope ogrevanja (po ponovni izpolnitvi pogoja 30. 9. 2024) 1. 10. 2024," pojasnijo.
Optimalni pogoji za učinkovito delovanje kurilnega sistema
Odjemalci toplote iz sistem daljinskega ogrevanja v MO Maribor morajo v prvi vrsti poskrbeti za pravilno delovanje in vzdrževanje njihove skupne toplotne postaje, zatem pa za pravilno delovanje sekundarnega sistema ogrevanja (namestitev termostatskih ventilov na vse radiatorje, izvedba hidravličnega uravnovešenja sekundarnega sistema, odzračenost sekundarnega sistema …).
"Priporočamo redne in pravilne vzdrževalne preglede pred vsako kurilno sezono. Energetika Maribor po koncu ogrevalne sezone (seveda tudi med samo sezono) vsako leto vsem upraviteljem večstanovanjskih objektov posreduje dopis z nujnimi priporočili za pravilno delovanje njihove skupne toplotne postaje, na etažnih lastnikih oz. njihovih zastopnikih pa je, da ta priporočila upoštevajo," izpostavijo.