Stanovalci Masarykove v Mariboru so zaradi nadgradnje oddelka za onkologijo Univerzitetnega kliničnega centra v Mariboru sprožili upravni spor zoper izdano gradbeno dovoljenje, poroča Večer.

Upravni spor so napovedovali, ker še ni prišlo do dogovora o odkupu njihovih stanovanj

Predsednik vlade Robert Golob in vladna ekipa se po opozorilu stanovalcev ne bodo mogli izgovarjati, češ da so oni krivi, je dodal časnik. Ob tem je povzel navedbe pooblaščenca skupine etažnih lastnikov Roberta Berkoviča, da stanovalci nikoli niso nasprotovali investiciji. Vendar pričakujejo spoštovanje predpisov, ki določajo, kako je treba graditi in katere zahteve upoštevati za pridobitev gradbenega dovoljenja. To dovoljenje je sicer izdano, a še ni pravnomočno.

Stanovalci po Berkovičevih besedah živijo v neposredni bližini objekta, ki ni oddaljen niti 40 centimetrov. Sama gradnja lahko postane nevarna, na kar so opozorili tudi v upravnem postopku. Gre za zaščito življenj in zdravja ljudi, in nikakor za izsiljevanje v pogajanjih, je pojasnil.

Dela so v polnem teku

Če bi v upravnem sporu uspeli, bi se gradbeno dovoljenje po njegovih navedbah razveljavilo, projekt pa bi postal črna gradnja in ne bi mogel pridobiti uporabnega dovoljenja, še navaja Večer. Premier Golob je v petek na seji DZ kot najbolj pomembno izpostavil, da so dela na gradbišču v polnem teku. Tako dodatnih zamud zaradi tega, ker bi stroji stali, ne bo. Priznal je, da projekt zamuja eno leto.

Hkrati je poudaril, da "stroji na gradbišču brnijo, dela potekajo", zato verjame, da bo investicija zaključena v roku, določenem v pogodbi. Pojasnil je, da je direktor urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu na ministrstvu za zdravje Tomaž Pliberšek odstopil po tem, ko so dela na gradbišču stekla, da bi bilo "mrtvega teka malo ali nič". Vlada je na četrtkovi seji namesto Pliberška, ki je odstopil prav zaradi zamud pri širitvi mariborske onkologije, za v. d. direktorja s 26. oktobrom imenovala Ivana Osrečkega.

STA