Mariborski svetniki so na današnji seji med drugim obravnavali predlog o združevanju skupnih služb in nekaterih drugih dejavnosti v mariborskih vrtcih. 

V gradivu o izvedbi projekta oblikovanja organizacijskega razvoja na področju združevanja vrtcev Mestne občine Maribor v centralno entiteto s skupnimi službami in dejavnostmi skupnega strokovnega pomena je opravljena analiza sedanjega stanja, med drugim opredeljuje možnosti združevanja področja informacijske tehnologije, pravnega področja, javnih naročil, izterjave, izdelave pravnih mnenj in nabave, načrtuje pa tudi skupno projektno pisarno za prijavo na različne razpise. 

V petih letih načrtujejo dobrih 110 tisoč evrov prihranka

»Na začetku tega projekta smo ugotovili, da vse na način kot je bilo sprva zamišljeno, zagotovo ne bo šlo. Zato smo se osredotočili predvsem na to, da zagotovimo boljše delovne procese za ravnateljice, večjo podporo zaposlenim in pa optimizacijo procesov. Vse skupaj pa seveda skozi nedotaknjen pedagoški del, ki ostaja v polni pristojnosti ravnateljic,« je pojasnila Lidija Krebl, direktorica Mestne uprave Mestne občine Maribor.

Kot izhaja iz dokumenta, na občini po vseh teh ukrepih v petih letih skupaj načrtujejo dobrih 110.000 evrov prihranka, kar predstavlja tri odstotke sedanjih stroškov teh področij.

Prioritetno so želeli optimizirati tri področja, in sicer informacijsko tehnologijo, pravno področje ter javna naročila in pa projektno pisarno za javne razpise. »Ena izmed možnosti, ki smo jih obravnavali, je bila tudi možnost centralizacije financ in računovodstva, čemur so ravnateljice v večini nasprotovale. Sami smo področje prepoznali kot nekaj, kar bi lahko imelo visoke sinergijske učinke, a so bile ravnateljice v tem delu odločne. Ostaja pa to možnost za naprej,« je dodala Krebl. 

Področje, ki so ga na občini prepoznali kot pomembnega je tudi nabava hrane, ki je eden izmed ključnih procesov v vrtcih. »Tu smo imeli z ravnateljicami ogromno diskurza, a nikakor nismo našli skupnega jezika. Mi vztrajamo pri stališču, da so skupna javna naročila zelo velik potencial za prihranke v vrtcih, medtem ko ravnateljice v vrtcih menijo, da mora to ostati v izključni pristojnosti ravnateljic. Si pa namesto skupnih javnih naročil želijo podporo pri pripravi same dokumentacije,« je še pojasnila Krebl. 

Svetnica Davorka Pregl (Gibanje Svoboda) je med drugim dejala, da bi bila podpora pri pripravi dokumentacij seveda dobrodošla, a je hkrati opozorila, da bi morali pri javnih naročilih upoštevati specifike posameznih vrtcev, kar bi skupna naročila otežilo. K njenemu opozorilu so prikimali številni svetniki. Zanimalo jo je tudi, kako so prišli do zneska 110 tisoč evrov, ki bi jih po ocenah občine v petih letih s spremembo prihranili. 

Milan Mikl (SDS) je izrazil zaskrbljenost zaradi vseh pomislekov ravnateljic, je pa dodal, da v svetniški skupini podpirajo povezavo IT: »ituacija kar se tiče IT v posameznih vrtcih zastarela in je potrebna korenita prenova«.

»Najboljši učinek v najkrajšem možnem času? Jaz pričakujem podatke v odstotkih, v številkah, ne pa v pridevnikih in v nekih neoprijemljivih besedah. Torej, če govorimo, največji učinek v najkrajšem možnem času je odgovor, ki bi ga jaz pričakoval, znižanje za 13,4 odstotka v roku treh mesecev recimo,« je med drugim dodal Igor Jurišič (Stranka mladih – Zeleni Evrope).

Občina vztraja, da so bile ravnateljice vključene v celoten proces

Nezadovoljstvo z načinom sprejemanja sprememb, ki so ga ubrali na mestni občini, so sicer minuli teden izrazili v Skupnosti vrtcev Maribor. Zmotilo jih predvsem to, da pri pripravi predloga niso mogli sodelovati do konca, saj naj bi bile na zadnjem sestanku prisotne 8. maja, s končno verzijo pa da so bile seznanjene s strani medijev. Na mariborsko občino so se sicer obrnili tudi iz Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), kjer so prepričani, da bi morale imeti ravnateljice možnost enakopravno sodelovati v procesu ter biti pri tem bolj slišane in upoštevane, v oblikovanje organizacijskih sprememb pa bi moral biti po njihovem mnenju enakopravno vključen tudi sindikat.

Krebl je danes zagotovila ravno nasprotno, da so bile ravnateljice v projekt vključene od samega začetka do priprave finalne verzije dokumenta. »Ravnateljice so bile ves čas vključene. Z njimi so se vodili razgovori, dialogi, celoten dokument je bil pripravljen na izhodiščnih podatkih, ki so jih pripravile ravnateljice same«.

»Če želimo napredek, ne moremo delati kot do zdaj, potrebna bo sprememba. Lahko delamo po korakih, se pa tega ne bojim, niti na upravi, niti jaz sam. Lažje bi bilo pogledati stran in reči, da je vse v redu, vemo pa, da ni,« je ob koncu še dejal župan Saša Arsenovič.

Po vseh pripombah se je mestni svet danes pozitivno opredelil do pripravljene analize, tako se bodo na mariborski občini lotili izdelave akcijskega načrta ter sprememb odlokov vrtcev.