Po tem, ko so mariborsko knjigarno Mariborka pretekli vikend napadli in vhod uničili s sovražnimi grafiti, smo opazili, da se sovražni grafiti vedno pogosteje pojavljajo tudi drugje po Mariboru. Za pojasnila smo se obrnili na Mestno občino Maribor.
Kljukasti križ na Lentu
Bralci so nas opozorili, da se na različnih točkah po Lentu pojavlja simbol kljukastega križa, pri tem posebej izstopa tisti pri stopnišču na novi potki ob Dravi. Kot sporočijo iz Mestne občine Maribor, so s tem seznanjeni in je že izdano navodilo s strani MOM, da se odstrani.
"Sredstva so planirana v okviru rednega vzdrževanja, višina sredstev ne more biti planirana, saj ni mogoče predvideti tovrstnih akcij," zapišejo in dodajo, da se iz naslova rednega vzdrževanja odstranjujejo le žaljivi grafiti z javnih površin. Grafit se po potrditvi s strani MOM odstrani v nekaj dneh, samo čiščenje pa je odvisno od podlage. Lahko se ga samo spere z vodo pod tlakom, lahko se ga premaže s čistilom in nato spere ali pa se jih prebarva.
[[image_1_article_72139]]
Poostren nadzor nad vandalizmom je del dolgoročne strategije
Kot pojasnijo, je v Mestni občini Maribor (MOM) poostren nadzor nad vandalizmom del dolgoročne strategije. "MOM se v sodelovanju z Medobčinskim redarstvom zavzema za okrepitev prisotnosti redarjev na izpostavljenih lokacijah in v nočnem času. Poleg tega je v pripravi načrt za dosledno sankcioniranje oseb, ki grafitirajo na nedovoljenih lokacijah, kar vključuje tudi možnost ovadb pri pristojnih organih," izpostavijo.
Dodajo tudi, da je MOM sprejela Strategijo za ravnanje z grafiti, ki vključuje pregled stanja in predloge za odziv na grafitiranje v Mestni občini Maribor 2022–2030. Strategija vključuje tudi predloge za uvedbo obveznega premoženjskega zavarovanja zoper vandalizem za stavbe, zaščitene kot kulturna dediščina, ter spodbude za socialno šibkejše lastnike za odstranjevanje grafitov. "Ključna je kombinacija preventivnih ukrepov, sankcioniranja, in spodbujanja legalnih oblik ulične umetnosti," poudarijo.
Aktivnosti za zmanjšanje vandalizma
MOM naj bi v sodelovanju s policijo izvajala različne aktivnosti za zmanjšanje grafitiranja in vandalizma. Strategija, po podatkih MOM, vključuje preventivne ukrepe in ozaveščanje javnosti. MOM prav tako sodeluje z organizacijami, kot sta Zavod PIP in Fundacija Prizma, pri spodbujanju participativnega proračuna, kjer občani predlagajo in izglasujejo projekte, povezane z grafiti, kot so strategije odstranjevanja grafitov in vzpostavitev legaliziranih površin za grafitiranje.
Poleg tega MOM predvideva vključevanje neprofitnih in nevladnih organizacij ter ozaveščanje o umetniškem potencialu grafitiranja. Načrtovane pa so tudi točke za legalno grafitiranje, kar omogoča ustvarjalcem varen prostor za izražanje, obenem pa zmanjšuje vandalistične posege na nezaželenih lokacijah.
"Na MOM menimo, da se s to problematiko srečujejo vsa mesta."
Ali MOM načrtuje določitev dodatnih območij za legalno grafitiranje?
Kot poudarijo, so bile takšne točke v preteklosti že načrtovane, vendar je namen grafitiranja (če ne gre le za nagajanje) opozarjanje na nepravilnostih v sistemu, zato se izbirajo lokacije, ki so seveda vsem vidne in ne tiste, ki jih določi institucija kot ustrezne.
Mestna občina Maribor načrtuje določitev dodatnih območij za legalno grafitiranje kar je tudi eden izmed ukrepov v Lokalnem programu za kulturo 2024-2027.
"V okviru spomladanskih čistilnih akcij smo v preteklosti očistili že veliko grafitov, ena od takšnih je bila v letu 2024 v okviru čiščenja Starega mosta. V preteklih letih smo nekatere površine, ki so grafitiranju izpostavljene (to so predvsem podhodi) porisali z ličnimi grafiti in tako vključili mlade v to akcijo," zaključijo.