Spomnimo, po novembrskem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu so se v Srbiji začeli protesti, razmere pa so se po napadu na skupino študentov konec januarja še dodatno zaostrile. Kmalu po napadu sta odstopila srbski premier Miloš Vučević in novosadski župan Milan Đurić, a se razmere niso umirile, protesti pa se nadaljujejo. Tudi v Mariboru je pred kratkim potekal shod v podporo srbskim študentom, na katerem se je zbralo okrog 350 udeležencev. A kako na proteste in zahteve gledajo v Študentski organizaciji Univerze v Mariboru (ŠOUM)?

Situacije ne poznajo dovolj dobro

Kot so pojasnili ŠOUM skozi vsa leta podpira prizadevanja študentov za izboljšanje njihovega položaja, tako v Sloveniji kot širše v Evropi in po svetu. V preteklosti so se mariborski študenti pod okriljem ŠOUM že velikokrat aktivirali, ko so bile v ospredju pravice študentov ter zahteve za izboljšanje dostopnosti študija in študentskega standarda.

"Podpiramo prizadevanja srbskih študentov za višje financiranje visokega šolstva, saj verjamemo, da mora biti izobraževanje kvalitetno in dostopno vsem. Glede ostalih zahtev pa se ne moremo opredeliti, saj situacije ne poznamo dovolj podrobno," so izpostavili. Ob tem so dodali, da s strani srbskih študentskih organizacij niso prejeli nobene pobude za podporo, prav tako jih v povezavi z omenjeno tematiko zaenkrat ni nihče kontaktiral. ŠOUM posledično trenutno ne načrtuje posebnih aktivnosti na to temo. "Kljub temu situacijo podrobneje spremljamo in preko naših kanalov informiramo slovenske študente o dogajanju," so še poudarili.

Tema, o kateri je pomembno govoriti

Izpostavili so, da težko ocenjujejo širši vpliv protestov na regijo, saj se situacija študentov v posameznih državah razlikuje. "Kar pa lahko rečemo, je, da so vprašanja, kot so financiranje visokega šolstva, pravice študentov in dostopnost izobraževanja, pomembna povsod. Konkretneje lahko govorimo samo o situacijah v Sloveniji, kjer se ŠOUM in Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) aktivno vključujeta v reševanje študentskih vprašanj," so pojasnili.

V nadaljevanju so izpostavili, da so v zadnjih letih uspešno pripravili številne predloge v sklopu Zakonov o urejanju položaja študentov, ki so naslavljali izzive, s katerimi se soočajo slovenski študenti. Kot eno najbolj svežih ter aktualnih zadev v Sloveniji so omenilli pripravo novega Zakona o visokem šolstvu, kjer so aktivno vpleteni v sam proces. Ta zakon pa tudi v Sloveniji med drugim povečuje proračunska sredstva namenjena področju visokega šolstva, kjer lahko povežejo vzporednico z eno od zahtev srbskih študentov.

Izzivi so v osnovi podobni

"Izzivi, s katerimi se srečujejo študenti po Evropi in svetu, so v osnovi podobni. Gre predvsem za dostopnost kakovostnega izobraževanja, ustrezno financiranje visokega šolstva in pravične pogoje za študij ter obštudijske dejavnosti. Seveda pa so razmere v posameznih državah specifične in jih je treba obravnavati ločeno. V Sloveniji si študentske organizacije ves čas prizadevamo za izboljšanje dostopnosti kakovostnega študija, študentskih pravic in študentskega standarda, kar nam v zadnjih letih uspeva skozi zakonodajne pobude in dialog z odločevalci," so zaključili.