V Mariboru na Dvorakovi ulici 14 že več let deluje Socialna kuhinja, ki jo v celoti financira MO Maribor. Razdeljevanje toplih obrokov poteka vsakodnevno med 11. in 12. uro, mesečno beležijo več kot 500 uporabnikov.

Prostorska problematika

Glede na število uporabnikov, so trenutni prostori zagotovo neustrezni, kapaciteta prostora v katerem lahko upravičenci pojedo topli obrok je cca. 30 ljudi hkrati, za več miz in stolov ni prostora. Število čakajočih v prostoru je večje od števila možnih sedišč, nekateri si hrano odnašajo s seboj. Na CSD Maribor se zavedajo stanja, a na vprašanje ali se je na tej točki kaj premaknilo in je morda v planu selitev v ustreznejše prostore smo prejeli odgovor: »Žal na to vprašanje še ne moremo dati pozitivnega odgovora.«

Najpomembnejši kriterij dostopnost

»Trenutni prostori so ustrezni iz razloga dostopnosti, ki je najpomembnejši kriterij, zagotovo pa čakajočim vreme lahko predstavlja problem. V preteklem letu je MO Maribor posvetila pozornost tudi tej temi, vendar ni bilo na razpolago drugih ustreznih prostorov v lasti MOM,« pojasnijo na mariborski občini. Na njih smo se obrnili z enakim vprašanjem kot na CSD. Dejali so nam: »To je odvisno od proračunskih sredstev in razpoložljivosti prostorov v lasti MO Maribor.«

Obrok tudi socialno ogroženim mimoidočim

Minuli mesec so v socialni kuhinji zabeležili 590 različnih uporabnikov, pri čemer se, kot pojasnijo na CSD Maribor, nekateri niso izkazali z veljavno odločbo centra, zato so jih k ureditvi usmerili. Ob tem še povedo: »Nekateri mimoidoči zaidejo v kuhinjo zgolj enkrat ali nekaj krat in na osnovi izražene stiske obrok prejmejo, pri tem pa so deležni še razlage in usmeritve na kak način lahko svojo stisko ob pomoči Centra za socialno delo rešujejo.«

Zaskrbljujoče število upravičencev z minimalno pokojnino

V preteklem letu so sicer evidentirali 751 različnih uporabnikov, med katerimi so prevladovali prejemniki denarne pomoči. Na CSD Maribor se jim zdi predvsem  zaskrbljujoče število upravičencev z minimalno pokojnino, teh je 205. Med uporabniki je večina moških, kar 481. »V socialni kuhinji je bilo v letu 2018 razdeljenih 182.509 obrokov, torej v povprečju 15.209 obrokov na mesec,« pojasnijo na CSD Maribor. Za obroke skrbi že sedem let Dom pod gorco, cena obroka znaša 1,96 evra. Dom pod gorco na osnovi sklenjene pogodbe pripravlja obroke tudi za program Zavetišča za brezdomce Maribor, za katerega so v letu 2018 pripravili 11.045 obrokov. Iz proračuna mariborske občine za leto 2018 so za obroke namenili  381.896,31 evrov.