Meteorologi na ARSO napovedujejo, da bo ponoči v vzhodni in južni Sloveniji rahlo snežilo. A gre za manjše padavine, ki bodo dopoldne ponehale. Jutri bo spremenljivo do pretežno oblačno, najvišje temperature bodo med 0 °C in 3 °C.
"V višinah priteka s severnimi vetrovi priteka razmeroma vlažen in hladen zrak. To višinsko jedro povzroča povečano oblačnost. Zlasti v vzhodni in južni Sloveniji je možno predvsem naslednjo noč nekaj rahlega sneženja, vendar bo verjetno po nižinah premalo za kako snežno odejo. Drugače pa bo severno od Alp, kjer bo zapadlo več snega, pri nas pa ima tak veter fenski učinek," medtem napovedujejo na Neurje.si.
Prevladovalo bo sončno in suho vreme
V petek bo večinoma sončno, zjutraj in dopoldne bo po nižinah v notranjosti precej nizke oblačnosti, najvišje temperature bodo med 0 °C in 4 °C. Območje visokega zračnega pritiska se bo nekoliko okrepilo, ob koncu tedna pa spet oslabelo. Njegovo središče bo ostalo precej severneje, nato pa se bo hitro pomaknil nad vzhodni del Evrope.
V soboto bo sončno in nekoliko topleje, zjutraj po nižinah v notranjosti nekaj nizke oblačnosti, najvišje temperature bodo med 2 °C in 7 °C. Ob približevanju sredozemskega ciklona bodo vetrovi v višinah zapihali od jugovzhoda V noči na nedeljo se bo oblačnost od juga povečala, v nedeljo bo zmerno do pretežno oblačno in suho vreme, najvišje dnevne temperature bodo med 2 °C in 7 °C.
"Nad severnim delom Sredozemlja se bo ob koncu tedna okrepil ciklon. Ta bo vplival na vreme pri nas s povečano oblačnostjo, zlasti v nedeljo in ponedeljek, lahko pa tudi dlje. Skratka, omembe vrednih padavin naslednjih 10 dni ni pričakovati. Prevladovalo bo večinoma sončno in suho vreme. Ob koncu meseca se bo okrepil anticiklon nad Skandinavijo. Bomo videli, kaj bo to pomenilo za vreme pri nas," so zapisali na Neurje.si.
V ponedeljek bo pretežno oblačno, na jugu ni izključena kakšna kaplja dežja, najvišje temperature bodo med 2 °C in 7 °C.
Pred nami pestro vremensko obdobje
Gregor Skok na Neurje.si sicer napoveduje pestro vremensko obdobje zaradi vpliva pospešenega taljenja grenlandskih ledenikov, ki sprošča velike količine sladke vode v severni Atlantik in vpliva na upočasnitev Atlantske meridionalne cirkulacije (AMOC). To povzroča spremembe v vremenskih vzorcih, kot so nenadne spremembe režima padavin in temperaturni ekstremi. Poleg tega močan polarni vrtinec in prihajajoče segrevanje v stratosferi prinašata možnosti za vdore polarnega zraka globoko proti jugu, kar vodi v močna temperaturna nihanja in pogostejše ekstremne vremenske pojave v različnih delih sveta.
Vsaj po nekaterih izračunih lahko pričakujemo močno oslabitev oz. zlom polarnega vrtinca, kar bi lahko prineslo verjetno bolj zanimiv februar. Trenutno pa smo v polju enakomernega zračnega pritiska.