Od 1. januarja 2025 je v Sloveniji skladno z evropsko direktivo obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. Tekstilnih odpadkov ni več dovoljeno odlagati med mešane komunalne odpadke. Namesto tega jih je treba oddajati v posebne zabojnike za rabljena oblačila, opozarjajo pri javnem podjetju Snaga iz skupine JHMB.

[[image_1_article_73575]]

»Namen nove ureditve je povečati recikliranje in ponovno uporabo tekstila ter zmanjšati njegovo odlaganje na odlagališčih ali sežiganje. Tudi z ekonomskega vidika bo to prineslo koristi, saj bo omogočena ponovna uporaba ali reciklaža številnih materialov, ki jih je mogoče pridobiti iz odpadnega tekstila. Poleg tega bo povečana ozaveščenost ljudi o pomenu ločevanja odpadkov, kar bo pripomoglo k večji odgovornosti vseh državljanov za varovanje okolja,« so prepričani v Snagi.

Ločeno zbiranje tekstila v zbirnih centrih uvedeno že več let

V Snagi imajo ločeno zbiranje tekstila v zbirnih centrih uvedeno že več let, saj je Uredba o obvezni občinski gospodarski javni službi zbiranja komunalnih odpadkov iz leta 2017 izvajalcem javne službe zbiranja komunalnih odpadkov naložila ločeno zbiranje oblačil in tekstila v zbirnih centrih. Oblačila in druge tekstilne odpadke lahko uporabniki vseh zbirnih centrov, ki so v upravljanju Snage, odložijo ločeno;  to je v obeh zbirnih centrih v Mariboru ( ZC Lahova in Plinarniška) ter v zbirnih centrih v občinah Pesnica, Kungota, Lovrenc na Pohorju, Ruše, Hoče-Slivnica, Miklavž na Dravskem polju ter Starše.

V  Snagi so v letu 2024 zbrali skoraj 80 ton odpadnega tekstila, kar je 13 odstotkov več kot leto prej. »Zaradi povečane količine smo v nekaterih zbirnih centrih postavili dodatne zbiralnike za oddajo še uporabnega tekstila in dodatne zabojnike za oddajo neuporabnega tekstila, ki ni primeren za ponovno uporabo, je pa primeren za postopke recikliranja,« pojasnjujejo. 

Prav tako v namen ponovne uporabe v sklopu različnih dogodkov in v sodelovanju z različnimi partnerji spodbujajo izmenjavo še uporabnega tekstila in oblačil z omogočanjem njihove predaje oz. prevzema v uporabo. 

Zakaj je pomembno, da se tekstil odlaga čist in suh?

Občani lahko še uporabni tekstil (oblačila, obutev, posteljnino, brisače, torbe…) oddajo v ulične zbiralnike za rabljena oblačila, ki jih upravljajo različne organizacije. Prav tako lahko še uporaben tekstil oddajo v trgovine z rabljenimi oblačili in pa na vse zbirne centre v za njih namenjene zbiralnike. Tekstilu, ki ni več primeren za ponovno uporabo so na zbirnih centrih namenjeni zabojniki za odpadni tekstil.

»Ključno je, da se tekstil odlaga čist in suh, saj to omogoča njegovo nadaljnjo predelavo ali ponovno uporabo,« opozarjajo pri Snagi in dodajo, da se lahko v zabojnik za mešane komunalne odpadke izjemoma odvrže le tisti tekstil, ki ni več primeren bodisi za ponovno uporabo, bodisi nadaljnjo reciklažo.

Vsa zbrana oblačila in tekstil Snaga preda pooblaščenim prevzemnikom v ponovno uporabo ali v recikliranje. Večji delež zbranega odpadnega tekstila se preda v ponovno uporabo; iz tekstila, ki ni več primeren za ponovno uporabo se izdelujejo bombažne krpe, del gre v industrijsko recikliranje iz katerega nastanejo novi izdelki, manjši (neuporabni) del pa v termično obdelavo.

Občani precej dobro ozaveščeni, a se odvržen tekstil še vedno znajde tudi med mešanimi komunalnimi odpadki

V Snagi opažajo, da so občani na področju ločenega zbiranja že precej dobro ozaveščeni in odgovorni. »Dobra podlaga so na tem področju tudi številne aktivnosti na področju ponovne uporabe oblačil (različni dogodki ponovne uporabe, trgovine ponovne uporabe…), ki jih občani spremljajo, se jih udeležujejo in s tem dvigajo svojo odgovornost na tem področju,« pravijo in dodajo, da pa je določen delež odvrženega tekstila še vedno zaznati med mešanimi komunalnimi odpadki.

Nadzor nad pravilnim ločevanjem odpadkov, kot tudi nadzor nad vsebino, ki se odlaga v posode za mešane komunalne odpadke sodelavci Snage izvajajo v okviru rednih svetovalnih nadzorov, ob katerih svojim uporabnikom svetujejo, jih usmerjajo in opozarjajo na nepravilna ravnanja pri zbiranju odpadkov.

Na podlagi veljavnega Odloka o načinu opravljanja obvezne lokalne gospodarske javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki v mestni občini Maribor je odlaganje odpadkov, ki niso opredeljeni kot komunalni odpadki prepovedano odlagati v posode za komunalne odpadke. Nadzor nad izvajanjem določil odloka izvaja pristojni občinski inšpekcijski organ, še dodajo pri podjetju.