Umetnik Daniel Ramalan, sicer rojen na Jesenicah, s partnerko že dlje časa živi na Zgornji Polskavi, kjer v svojem ateljeju ustvarja unikatne portrete z ognjem. Kot pove, je kreativec po duši, bivši košarkaš in ljubitelj športa, glasbe in narave, ki mu daje navdih za moje umetniško ustvarjanje.

Preizkusil se je v različnih tehnikah risanja

"Že iz časov mojega otroštva se spomnim, da sem zelo rad risal in tudi likovna vzgoja je bila eden mojih najljubših predmetov, pri katerem sem lahko izražal samega sebe in svojo kreativnost," pove in doda, da mu prav ljubezen do risanja danes pomaga pri sproščanju, saj je tempo, ki ga živimo, zmeraj bolj naporen.

"Ko rišem, se počutim svobodnega, odklopim svoje misli in pobegnem v svet brezčasnosti. Skozi različna obdobja odraščanja sem se kot čisti samouk preizkusil v različnih tehnikah risanja: s svinčnikom, barvicami, flomastrom, voščenkami, pasteli, ogljem, itd.. Vendar me nobena tehnika ni prevzela tako, kot tehnika pirografija oz. risanje z ognjem, ki ima poseben čar in združuje meni najljubše zemeljske elemente, kot sta les in ogenj. Od tod tudi moje umetniško ime Flameous, ki je besedna izpeljanka ognja oz. plamena," izpostavi.

[[image_4_article_70554]]

Gre za tradicionalno obliko umetnosti

Kot pojasni, je pred dobrimi šestimi leti spoznal tehniko, ki se imenuje pirografij. To pomeni vžiganje v les oz. okraševanje lesa s segreto žico, s katero lahko upodabljamo najrazličnejše motive na leseno površino. Tradicionalna oblika umetnosti sega že v prazgodovino, ko je zgodnji človek pričel ustvarjati motive z zoglenelimi ostanki. S pirografijo so se ukvarjale stare kulture, recimo Egipčani in nekatera afriška ljudstva, ta tehnika pa je bila poznana tudi na Kitajskem iz časa dinastije Han, kjer so jo poznali pod imenom ognjene igle.

"Realistični portreti so že od nekdaj moja strast, zato sem tudi sam želel svojo tehniko pirografije izpopolniti do te mere, da bodo moji vžgani motivi na lesu čimbolj oživeli v svoji realni podobi. S svojo iznajdljivostjo in odprtostjo do novih stvari sem našel način, kako lahko portrete še bolj izpilim, zato sem tehniko pirografije nadgradil še s tehniko žganja s plamenom, kjer namesto žice sedaj večinoma uporabljam gorilnike različnih velikosti, dodatno pa si pri detajlih pomagam še z manjšim brusilnikom in brusnim papirjem," pojasni. Tako je Daniel ustvaril čisto svojo tehniko, ki mu je pisana na kožo, s tem pa je tudi pri sebi dobil potrditev ter zadovoljstvo, da je on kot umetnik tisti, ki lahko vodi in kontrolira ognjeni plamen ter z njim ustvarja najrazličnejše oblike, sence in strukture.

[[image_5_article_70554]]

Ena izmed najzahtevnejših tehnik risanja potretov

"Po mojem mnenju gre za eno izmed zahtevnejših tehnik risanja portretov, saj pri ustvarjanju z ognjem potrebuješ veliko koncentracije, zbranosti, natančnosti in potrpežljivosti, kar zahteva seveda tudi svoj čas. Včasih je potrebno med ustvarjanjem narediti tudi kakšen predah, da se malce zbistrijo misli in fokus, kajti pri žganju v les se lahko hitro zgodi napaka, če nisi dovolj pozoren," pokomentira in doda, da, če se ogenj dotakne površine na napačnem koncu, je ponavadi portret težko popraviti in je potem na žalost potrebno začeti čisto od začetka.

Koliko časa porabi za določen portret je odvisno predvsem od težavnosti motiva ter velikosti slike. Njegovi portreti so večjih dimenzij in sicer v formatih 70x50cm ter 100x70cm. Za risanje kakšnega srednje težavnostne stopnje okvirno potrebuje 6-7 dni, se je pa zgodilo da je kakšen zahtevnejši portret risal tudi že mesec dni. Poleg tega ima ob risanju še redno službo, zato tudi ni mogoče, da bi izdelek zaključil v krajšem časovnem obdobju.

[[image_2_article_70554]]

Izdelke tudi prodaja

Mlad umetnik je bil še nedolgo nazaj prepričan, da bo portrete ustvarjal bolj zase, za dušo in za hobi. V zadnjem času pa se je pojavilo veliko povpraševanj po njegovih portretih, zato se je odločil, da naredi korak naprej. Posledično je odprl popoldanski s.p. in začel s prodajo teh unikatnih izdelkov.

Trenutno so moji poštni nabiralniki na socialnih omrežjih polni naročil iz različnih koncev sveta, tako da, upam, da bo zelo kmalu ugledala luč sveta tudi moja čisto nova spletna stran www.flameousart.com, ki bo omogočala enostavnejše naročanje portretov po naročilu ter tudi že obstoječih portretov iz moje zbirke tako slovenskim, kot tudi tujim kupcem.

Kontaktiral ga je sin Boba Marleya in ekipa Dallas Mavericks

Izpostavi, da zelo težko izbere samo en izdelek, na katerega bi bil najbolj ponosen, ker ga na čisto vsakega izmed njih veže neka posebna vez.

Glede na to da je večletni navijač Dončičeve ekipe Dallas Mavericks, mu zelo veliko pomeni in si seveda šteje v čast, da mu ekipa sledi na socialnem omrežju TikTok in, da so na njem tudi že objavili nekaj njegovih preteklih del. Ko je ustvaril portret Boba Marleya, pa se mu je javil tudi njegov sin Julian Marley, ki je bil nad izdelkom navdušen, kar mu je veliko pomenilo, saj ga Marleyeva glasba spremlja že od malih nog.

[[image_1_article_70554]]

"Prav tako na mojem YouTube kanalu »flameousart« še vedno kroži posnetek ameriških legendarih reperjev, ki sem ga objavil dober mesec nazaj in ima sedaj že blizu 15 milijonov ogledov. Na dejstvo, da je video zaokrožil med takšno število ljudi po svetu, ki so mi pustili toliko pozitivnih komentarjev in me podpirajo na moji umetniški poti, pa moram priznati, da sem na to vseeno kar ponosen," pove.

Socialna omrežja so zanj ključnega pomena

"Socialna omrežja so zame, kot za umetnika, v času, v katerem živimo ključnega pomena in so odlična komunikacijska platforma pri prepoznavnosti," poudari in doda, da sam uporablja razna omrežja, kot so Instagram, TikTok, YouTube in Facebook, kjer redno objavlja svoje videje nastajanja portretov z ognjem in s tem dosega veliko število sledilcev tako v Sloveniji, kot tudi po svetu.

"Na socialnih omrežjih seveda lahko izražam sebe, svojo kreativo, pokažem svoje umetnine in kar hitro dobim tudi 'feedback' javnosti. S svojimi vsebinami dosegam svoje bodoče kupce oz. naročnike in morebitna sodelovanja."

"Mislim, da so takšne platforme odlične za čisto vse ustvarjalce vsebin in umetnike, saj se na njih lahko med seboj povezujemo, izmenjujemo izkušnje, koristne informacije, platforme pa so tudi brezplačne, za njih ne potrebuješ nekih velikih finančnih vložkov, samo dobro idejo, zanimive videje ter veliko vztrajnosti in konsistence," zaključi misel.

Energijo bo, tudi v prihodnosti, usmerjal v svoja dela

Kot pokomentira Daniel zaenkrat še nima nekih večjih načrtov, razen to, da svojo energijo še naprej usmerja v svoja dela in v ustvarjanje. V planu pa ima tudi razviti popolnoma nov izdelek oz. prototip izdelka, ki bo verjetno dokončan v začetku naslednjega leta, vendar to naj še za enkrat ostane skrivnost.

Kar se pa tiče raznih delavnic in nasploh prihodnosti pa vsekakor pušča odprte vse možnosti, saj bi enkrat sigurno želel prenesti svoje znanje še na koga, ki ima željo spoznati to posebno tehniko žganja v les.

[[image_3_article_70554]]

Ogenj lahko uničuje, lahko pa tudi ustvarja!

"Menim, da se vse v življenju zgodi z nekim namenom in včasih nas tudi negativne stvari lahko pripeljejo do nečesa pozitivnega. Težava je v tem, da se tega človek v danem trenutku ne zaveda in se ponavadi prehitro prepusti negativnim občutkom. Jaz sem ta izziv prepoznal in sprejel, saj mi je ogenj v otroštvu vzel dom, danes pa sva postala 'najboljša prijatelja' in z njim ustvarjam, izražam sebe in celo postaja moj vir prihodka. Na tem svetu je ogromno ljudi, ki skrivajo v sebi nek poseben talent, pa ga žal, nikoli ne bodo prepoznali/prebudili. Prav zato bi s svojim delom resnično rad inspiriral tudi druge, da najdejo svojo strast, moč in pogum ter da sledijo svojim sanjam," zaključi.