Satelit Trisat, plod slovenskega znanja, saj so ga s slovenskim podjetjem Sky Labs v celoti razvili na Fakulteti za elektrotehniko in računalništvo Univerze v Mariboru, se vendarle bliža trenutku, ko ga bodo izstrelili v vesolje.

Zanimanje globalnih igralcev vesoljske tehnologije

Vsi sistemi, piše Rtv Slo, so že skoraj pripravljeni na tehnološko demonstracijo, s katero bodo dokazali delovanje razvitih tehnologij, za katere pa se že zdaj zanimajo globalni igralci na področju vesoljske tehnologije.

Sateliti vse manjši oziroma lažji

Ideja za nano satelit Trisat je nastala leta 2009, večji preboj pa je omenjeni projekt doživel šele čez nekaj let, ko mu je nekaj denarja namenila tudi evropska vesoljska agencija. Ekipa je od takrat razvila izredno inovativen satelit, ki sicer postajajo vse manjši oziroma lažji od 10 kilogramov.

Za razvoj že približno pol drugi milijon evrov

Mariborski ekipi je ob upoštevanju omejitev teže in velikosti uspelo pripraviti inovativne module, ki so po svoji velikosti in vzdržljivosti vodilni v svetu vesoljskih tehnologij. Razvoj satelita je doslej stal približno pol drugi milijon evrov, od tega bo levji delež predstavljala izstrelitev. In ta je po besedah direktorja podjetja Sky Labs Tomaža Rotovnika zelo pomembna, saj bodo z njo dokazali delovanje njihovega satelita in razvitih sistemov. Satelit bo predvidoma avgusta poletel v nizko orbito iz Francoske Gvajane z raketo Vega C podjetja Arianespace.

Sodelovanje med študenti in vesoljsko industrijo

Sicer pa, kot so o satelitu zapisali na spletni strani fakultete, je Trisat izobraževalna vesoljska misija Univerze v Mariboru, ki cilja na medsebojno sodelovanje med slovenskimi univerzitetnimi študenti in slovensko vesoljsko industrijo. Pri tem pa temelji na prenosu znanja in tehnologij med univerzitetnim in gospodarskim okoljem z vzpodbujanjem vzajemnega sodelovanja.