Pomanjkanje vode predvsem v poletnih mesecih lahko marsikomu povzroči marsikatero nevšečnost, še pa posebej gasilskim službam v primeru požarov, kjer so potrebne večje količine vode. In v teh primerih se z zadostno količino vode oskrbujejo iz hidrantnih omrežij. Ti so lahko nadzemni, ki so redeče barve, da so bolj opazni, ali podzemni.

Danilo Burnač: »V sistemu upravljanja vodovodne infrastrukture, ki jo upravljamo, je v 16 občinah skupaj 7625 hidrantov.«

Sodelovanje z gasilci za preglede in brezhibno delovanje

O število, stanju, uporabi in podobnem smo se pogovarjali direktorjem Danilom Burnačem, direktorjem podjetja Mariborski vodovod. Povedal je, da je v sistemu upravljanja vodovodne infrastrukture, ki jo upravljajo, je v 16 občinah skupaj 7625 hidrantov. »Število hidrantov je takšno, da če bi se vsi zaposleni na vodovodu ukvarjali samo s hidranti, jih v enem letu ne bi obiskali in pregledali. Zato tukaj odlično sodelujemo s prostovoljnimi gasilskimi društvi (PGD), ki po ceniku Gasilske zveze Slovenije, hidrante vsako drugo leto temeljito pregledajo in preverijo delovanje ter o tem podajo nam kot izvajalcu poročilo. Sam vodovod pa pregleduje in vzdržuje hidrante v skladu z usklajenim letnim planom,« je razložil Burnač.

Tudi delujoče bi bilo potrebno že zamenjati

V Mestni občini Mariboru je 3549 nadzemnih, podzemnih hidrantov in hidrantnih nastavkov, od tega jih je 778 hidrantov je nadzemnih. »Vse hidrante imamo vnesene v Geo informacijski sistem, kjer imamo točno določene koordinate, ki služijo potrebam po požarni varnosti v občini, v primeru naravnih in drugih nesreč za PGD in poklicne gasilce. Vse hidrante in njihove mikro lokacije, smo kot edini vodovod, vnesli tudi v Google view, kar omogoča gasilcem takojšnjo najdbo predvsem podzemnih hidrantov, v primeru intervencije,« je razložil Burnač in dodal, da 22,85 odstotkov vseh hidrantov ni v dobrem stanju. Večina njih je delujočih, vendar bi jih bilo zaradi različnih razlogov, potrebno že zamenjati.

Danilo Burnač: »Če bi se vsi zaposleni na vodovodu ukvarjali samo s hidranti, jih v enem letu ne bi obiskali in pregledali.«

Poraba vode se mora registrirati

V skladu z zakonom o lokalni samoupravi so občine odgovorne za požarno varnost na svojem območju, zato bi morale namenjati bistveno več sredstev za preglede, popravila in zamenjave hidrantov. Mariborski vodovod lahko samo na podlagi sprejetih in usklajenih planov z občinami, posega v hidrantno omrežje, ki so v lasti občin. Uporabnik lahko odvzame vodo iz hidrantov na javnem vodovodu za čiščenje občinskih cest, zalivanje zelenic, izpiranje kanalov, utrjevanje cestišč ali druga gradbena dela, za javne prireditve, protiprašno škropljenje občinskih cest in za polnjenje cistern le na podlagi predhodnega soglasja izvajalca javne službe, in če razmere na vodovodnem omrežju dopuščajo tak odvzem vode. Odjem v teh primerih je mogoč le s hidrantnim nastavkom z vgrajenim obračunskim vodomerom, registriranem pri upravljavcu javnega vodovoda, ki je izvajalec javne službe. »Poraba vode iz hidrantnega omrežja, ki je zgrajeno kot del vodovodne napeljave uporabnika, se mora registrirati preko obračunskega vodomera,« pravi Burnač.

Danilo Burnač: »Enote javne gasilske službe v občini morajo za namen pripravljenosti na nesreče izvajati gasilski preventivni pregled hidrantnega omrežja.«

Odvzem vode za požare brez soglasja

Voda iz hidranta na javnem vodovodu se sme uporabiti brez soglasja izvajalca javne službe samo za gašenje požarov, gasilskih vaj, izvajanje drugih nalog zaščite, reševanja in pomoči ter zaščitnih ukrepov ob naravnih in drugih nesrečah. V teh primerih mora uporabnik pisno v 8 dneh obvestiti izvajalca javne službe o kraju uporabe, času odvzema vode, količini porabljene vode in o morebitnih pomanjkljivostih na hidrantih. »Enote javne gasilske službe v občini morajo za namen pripravljenosti na nesreče izvajati gasilski preventivni pregled hidrantnega omrežja. Pri tem izvedejo vizualni pregled fizičnega stanja hidrantnega priključka in poskusni priklop na hidrant. O ugotovljenih pomanjkljivostih pa mora javna gasilska služba v občini obvesti izvajalca javne službe,« je sklenil Burnač.