Bliža se čas obiranja številnih pridelkov. Preverili smo, kje kmetje najdejo sezonske delavce, koliko jih plačajo ter kakšne pogoje jim nudijo.

Sezonsko delo se opravlja preko pogodbe

Po zakonu se sezonsko delo lahko opravlja v kmetijstvu ali gozdarstvu. Sezonski delavci pa lahko svoje delo opravljajo na podlagi pogodbe o zaposlitvi ali na podlagi podjemne pogodbe. Tujci lahko sklenejo pogodbo pod posebnimi pogoji za največ 90 dni. Sezonsko delo pa lahko opravljajo tudi študentje, osebe, ki opravljajo osebno dopolnilno delo ter upokojenci.

Iskanje sezonskih delavcev je težko, pogosto so to vsakoletne enake skupine ljudi, ki jih sestavljajo večinoma upokojenci, ki ob večji razpoložljivosti časa predstavljajo večino pri sestavi sezonskih obiralcev najrazličnejšega sadja.

V Sloveniji po besedah slovenskih kmetov, težko najdejo slovenske delavce, saj le-ti za boljše plačilo raje odhajajo čez mejo. V Sloveniji so tako pogosto primorani zaposliti tujce, med katerimi je vedno več romunskih državljanov.

Plačila različna in se gibljejo od 6 do 10 evrov na uro

V Celestrini privatni kmetje nudijo za obiranje grozdja 8 evrov na uro. Delo poteka 8 ur dnevno, vključen je odmor za malico, si je pa potrebno s seboj prinesti svojo malico in pijačo.

Puklavec Family Wines, ki imajo svoje vinograde v Ormožu, sezonske delavce iščejo predvsem preko oglasov. Vsako leto pred pričetkom trgatve najprej povabijo sezonske delavce iz prejšnjega leta, saj se jih velika večina vrača. Nudijo pa jim 10 evrov bruto na uro ob doseganju norme ter do maksimalno 13 evrov ob preseganju norme. Norma pa je določena vnaprej, določena količina nabranega grozdja v kilogramih, v delovni uri.

[[image_1_article_69767]]

Kmetijska zadruga Selnica ob Dravi potrebuje okoli 40 obiralcev, ki delajo do sredine novembra 2024. Plačila za obiranje se gibljejo različno.

Obiranje jabolk v okolici Slovenske Bistrice je plačano z 8 evri na uro. Delo poteka po potrebi, dnevno pa opravijo 8 ur obiranja. Zraven jim nudijo toplo malico.

Kako pa je čez mejo?

Številni Avstrijci v teh dneh iščejo pobiralce grozdja. Nudijo jim različna plačila, ki se gibljejo med 8 in tudi do 12 evrov neto na uro. Dodani so potni stroški, le-ti pa se gibljejo med 5 in 20 evri dnevno, odvisno od oddaljenosti do delovnega mesta. Posebnost avstrijskega sistema je, da se čas malice ne šteje med delovni čas. Nekateri kmetje pa za svoje obiralce nudijo tudi topli obrok. Delo poteka med 8 in 10 ur dnevno.

Sezonsko obiranje sadja je tako priložnost za številne, da združijo tako zaslužek kot delo v naravi.