Teniškemu klubu Sladki Vrh v občini Šentilj je uspel velik met. Na nedeljskem finalu 2. moške članske lige v športnem parku v Sladkem Vrhu je bil boljši od Tenis kluba Kamnik in se uvrstili v višji rang tekmovanja - v 1. moško člansko ligo.
Odločitev je padla v igri dvojic
V finalni tekmi za napredovanje v 1. slovensko teniško ligo so TK Sladki Vrh zastopali Žan Friš, Alen Čuš, Tomislav Ternar in Maks Srt. Odigrane so bile štiri posamične tekme, ob morebitnem izenačenju pa bi o zmagovalcu odločala dvojica. Prva sta na igrišče stopila Alen Čuš in Tomislav Ternar. Ternar je hitro priigral prvi točki za Sladki Vrh, Čuš pa je po dobljenem prvem nizu v drugem že vodil z 2:0. Žal mu je zmanjkalo moči in je izgubil v tretjem nizu.
[[image_1_article_78633]]
Zatem sta nastopila Maks Srt in Žan Friš. Srt je lahko le občasno sledil močnemu nasprotniku. Friš pa je pri zaostanku 0:1 v nizih in 1:4 v drugem pripravil preobrat tekme - po skoraj treh urah ga je ugnal v dramatičnem tie-breaku, kar je razvnelo okoli 150 zbranih navijačev. Odločitev je padla v igri dvojic. Za TK Sladki Vrh sta zaigrala uigrani in v letošnji sezoni nepremagani par Žan Friš in Tomi Ternar. V dveh nizih (6:2, 6:2) sta zanesljivo zapečatila zgodovinski uspeh kluba in poskrbela za izjemno navijaško vzdušje.
[[image_2_article_78633]]
Napredovanje pomeni nagrado in motivacijo
Predsednik Teniškega kluba Sladki Vrh Igor Friš doda, da je to napredovanje nagrada za dolgoletno delo z mladimi, za trud članov, trenerjev in podporo kraja. Hkrati pa pomembna motivacija za najmlajše, ki se zgledujejo po domačinu Žanu Frišu, večkratnem državnem zmagovalcu in mednarodno aktivnem igralcu.
"Napredovanje pa prinaša tudi nove izzive. Za igranje v 1. ligi so obvezna tri igrišča, kar pomeni nujno širitev obstoječe infrastrukture. Že leta čakamo na realizacijo obljub o dodatnih igriščih in spremljajočem objektu. Sladki Vrh je pogosto prezrt, a s tem uspehom smo postali prepoznavni daleč preko meja občine. Čas je, da se temu sledi tudi z infrastrukturo. Če tega ne bo, bomo tekme morali seliti v druge občine, kar za občino z našim proračunom ni sprejemljivo."
[[image_3_article_78633]]
[[image_4_article_78633]]
Želijo urejen športni park
Friš nadaljuje, da prva liga zagotovo predstavlja večji finančni zalogaj. "Brez sponzorjev in podpore članov ne bi mogli ne igrati in ne organizirati niti rekreativnih tekem, kaj šele tekmovanj najvišjega ranga."
"Imamo izkušeno ekipo in zvesto podporo staršev, tekmovalcev in vseh članov kluba."
"Letošnje leto smo že uspešno nastopili v treh starostnih kategorijah pod okriljem Tenis Slovenije (U12, U14, U18), z U12 ekipo pa tudi v 1. slovenski ligi. S pravo infrastrukturo smo pripravljeni organizirati tudi državne in mednarodne turnirje. Največji izziv je še vedno neuresničena ureditev športnega parka v Sladkem Vrhu. Brez treh zunanjih in dveh pokritih igrišč nastopi v 1. ligi dolgoročno niso izvedljivi. Naš klub je edini v občini, ki redno tekmuje na najvišjem državnem nivoju. Verjamemo, da delamo v interesu otrok, športa in občine. Hkrati pa glede na doslej dosežene rezultate kluba upravičeno pričakujemo od občine izvedbo/uresničitev dolgoletnih obljub planiranih projektov in ne zgolj izgovore. Verjamemo in upamo, da bo vsaj zadnji uspeh kluba, vstop v 1.slovensko člansko ligo, odgovorne spodbudil k uresničitvi že podanih obljub, ki so pogoj za nadaljnja tovrstna tekmovanja v 1.članski ligi, kamor se nam je uspelo uvrstiti."
[[image_5_article_78633]]
Občina je bila uspešna na razpisu
Kot kaže, pa se bo premaknilo tudi glede spremljajočega objekta v športnem parku. Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je namreč objavilo seznam podprtih projektov za razvoj športne infrastrukture v Sloveniji. Med projekti, ki bodo deležni sofinanciranja, je tudi objekt v sklopu teniškega parka Sladki Vrh, ki ga bo država podprla s 100 tisoč evri sredstev.
Gre za, kot pojasnjujejo na občini, objekt v sklopu teniškega parka Sladki Vrh. "Investicija obsega novogradnjo spremljajočega objekta k obstoječim teniškim igriščem zaradi potreb izvajanja športnih dejavnosti. V pritličju objekta pravokotne oblike so predvideni naslednji prostori: večnamenski prostor, namenjen druženju in popravilu loparjev, predprostor za sanitarije, sanitarije za ženske in invalide, sanitarije za moške, shramba, garderoba s sanitarijami za ženske, garderoba s sanitarijami za moške, prostor za čistila in čistilko, hodnik, prostor za fizioterapijo, tehnični prostor, prostor za sodnike, klubska pisarna, shramba rekvizitov in shramba orodja. Investicija vključuje tudi opremo za notranje prostore." Petra Pucko, direktorica šentiljske občinske uprave, še pove, da bodo z gradnjo predvidoma začeli še letos, projekt pa mora biti zaključen v letu 2026.
V šoli trenira več kot 50 otrok
In kako uspeh na razpisu Občine Šentilj komentirajo v klubu? "Kot klub uradnega obvestila nismo prejeli. Veseli bi bili predvsem tega, da se načrti ne bi več prestavljali. Ko smo po letih prizadevanj dobili dve igrišči, je občina napovedala nadaljnje korake, če se bo pokazala potreba. Danes v naši šoli trenira več kot 50 otrok, številni uspešno tekmujejo na državnem nivoju. Dve igrišči sta polno zasedeni. Če to ni dovolj jasen signal, potem se res lahko vprašamo, koliko športnih panog v naši občini tekmuje na tej ravni? Naši igralci trenirajo v telovadnici s parketom ali v oddaljenih Radencih, kamor jih starši vozijo tudi po trikrat tedensko. To je veliko odrekanje za družine. Prav zato, bi bili veseli, če bi namesto izgovorov dejansko dobili prepotrebno infrastrukturo."
Občina: Odločili smo se za preprojektiranje objekta
Friš doda, da se mu zdi višina ponudbe za gradnjo spremljajočega objekta - 800 tisoč evrov za 160 kvadratnih metrov objekta in teraso pretirana: "V zasebnem sektorju se za tak znesek naredi bistveno več."
Kako pa na to odgovarjajo na Občini Šentilj? "V občini Šentilj je v zadnjih letih opaziti porast teniških navdušencev. Za to še posebej skrbijo v TK Sladki Vrh, ki vsako leto beležijo povečano število igralcev, tako mlajših kot starejših. Le-ti pa dosegajo tudi zavidljive rezultate. V preteklih letih je občina najprej pristopila k izgradnji dveh novih tenis igrišč, s čemer smo omogočili še boljše pogoje za razvoj tenisa pri nas. Ker se zavedamo pomembnosti razvoja športa, smo se odločili, tudi na pobudo TK Sladki Vrh, da je potrebno zagotoviti dodatno spremljajočo infrastrukturo."
"Pri projektiranju spremljajočega objekta (garderobe, skladišče, kuhinja, …) smo v celoti upoštevali želje tenis kluba, vendar smo žal za izvedbo v postopkih javnega naročanja pridobili ponudbe, ki so bile previsoke za okvirje občinskega proračuna (za objekt cca 180 m2 so bile ponudbe v višini cca 800 tisoč evrov)."
"Vsled navedenega smo se odločili za preprojektiranje objekta, s čemer upamo, da bomo pridobili nižje ponudbe ter zagotovili prostore, ki so nujni za izvajanje tenisa. Da bi lahko zagotovili spremljajoče prostore, smo se tudi prijavili na razpis pristojnega ministrstva, na katerem smo pridobili sredstva sofinanciranja za ta objekt v višini 100.000,00 evrov. Informacijo o sofinanciranju smo zasledili na spletnih straneh pristojnega ministrstva. Zaradi zavedanja, da je za igranje tenisa v prvi ligi potrebno še tretje igrišče, smo tudi to investicijo uvrstili v proračun Občine Šentilj."