Brod na Muri v Sladkem Vrhu v občini Šentilj turisti v teh poletnih dneh veliko uporabljajo. Gre za pomembno prometno povezavo čez reko Muro s sosednjo Avstrijo, hkrati pa je to edinstveni mednarodni mejni prehod. Današnji brod, ki na tem mestu stoji že 150 let, je bil obnovljen leta 2012, težek je 16 ton, pred tem pa je bil potnike čez Muro prevažal leseni brod, ki ga je Mura v preteklosti že večkrat odnesla. Na sredi struge je globina vode približno tri metre, brod pa je za vožnjo potrebuje vsaj meter.

Naenkrat lahko prepelje do 50 ljudi

Leopold Rošker, eden od dveh brodarjev, nam je povedal, da je brod vozil tudi v zadnjih dneh, ko smo imeli domala vsak dan padavine, vožnjo je za dve uri ustavil le pretekli torek, ko je bilo neurje najhujše. Zanimanja za prevoz z brodom je po njegovih besedah zelo veliko, preteklo nedeljo je prepeljal več kot 350 ljudi. “Veliko je avstrijskih in drugih turistov, ki gredo s kolesi na morje. Navigacija jih usmeri po najkrajši poti, z brodom se zapeljejo na slovensko stran in nato proti obali. Med njimi so tudi taki, ki potujejo po vsem svetu. Pred časom sem prepeljal žensko, ki bo s kolesom obšla celotno Evropo.” Slovencev je na drugi strani manj kot tujcev, čeprav se tudi so spreminja. V času povišanega vodostaja Rošker ob pešcih in kolesarjih prevaža tudi veliko motorjev in avtomobilov. Brod ima nosilnost šest ton, naenkrat lahko sprejme 50 ljudi ali dva velika oziroma štiri manjše avtomobile. Vožnja čez reko traja v povprečju dve minuti.

V kolesarnici tik ob brodu si je mogoče izposoditi električna kolesa. Dnevni najem, od 8. do 21. ure, stane 5 evrov, zelo dobro obiskan je tudi bližnji lokal, v katerega prihaja veliko Avstrijcev na kosila.

Brod vozi vsak dan od osme ure zjutraj do devete zvečer, prevoz je za vse brezplačen. Od 16. avgusta naprej bo brod na voljo od 8. do 20. ure,  nato pa do 15. novembra do 18. ure.