Uroš Stoklas, novi svetovni rekorder v neprekinjenem kegljanju na vseh kegljiščih v Sloveniji, je delček rekorda postavil tudi na kegljiščih v Ceršaku, Rušah in Mariboru. Kot poroča STA, je svoj podvig začel pretekli teden, v sredo zvečer, nato pa v treh dneh in treh nočeh odigral 37 tekem na 37 kegljiščih po vsej Sloveniji. Na stezah je skupno pretekel 80 kilometrov in vrgel za 12,5 tone krogel.
Stoklas spada med najboljše kegljače na svetu. Med drugim je šestkratni svetovni klubski in trikratni svetovni pokalni prvak.
70 let kegljaške tradicije v Ceršaku
Na vsakem od kegljišč je potekala po ena tekma s 120 lučaji, pri čemer je Stoklas igral proti povabljenim športnikom iz lokalnega okolja. V Ceršaku, kjer ima tamkajšnji kegljaški klub dolgoletno, 70-letno tradicijo, so bili Stoklasovega obiska zelo veseli.
Kegljanje ima v Ceršaku dolgoletno tradicijo. Že pred prvo svetovno vojno je skorajda pred vsako gostilno stalo preprosto kegljišče, nakar je med vojno interes za ta šport nekoliko upadel, znova pa zaživel po drugi svetovni vojni. Leta 1952 so ustanovili klub, zgradili enostezno kegljišče in kupili potrebne drese, keglje in krogle. Udeleževali so se tudi tekmovanj, na katerih so dosegali zelo dobre rezultate.
Leta 1980 se je Kegljaški klub Ceršak preselil na novo lokacijo. Staro šolo, ki je stala ob ceršaški tovarni, so preuredili v dvostezno kegljišče. Klubu se je takrat pridružilo veliko mladih kegljačev. Leta 1997 so zaradi vse večjega zanimanja za kegljanje s pomočjo Občine Šentilj zgradili novo, štiristezno kegljišče. Še bolj motivirani kegljači so se takrat z ekipami uspešno prebili vse do druge slovenske lige.
Ekipe so pod vodstvom predsednika in trenerja Borisa Struberja postajale vedno bolj uspešne. Moške ekipe so tekmovale v ligi OTS Maribor, pa tudi v tretji, drugi in prvi slovenski ligi. Ženska ekipa se je prav tako borila v drugi in prvi slovenski ligi.
[[image_2_article_76305]]
Z rekorderjem so iz Kegljaškega kluba Ceršak zaigrali in mu nudili podporo Eva Vrtin, Denis Harc in Marcel Hauc. Eva Vrtin nam nam je ob tem povedala, da takšnega odličnega kegljača v Sloveniji še nismo imeli: "Res je, da trenutno morda ni čisto na vrhu po številkah, a fizično je vrhunsko pripravljen. Zame eden najboljših. Res smo veseli in ponosni, da smo na nek način pomagali, da je lahko izpeljal to."
[[image_1_article_76305]]
S tremi ekipami v državni ligi
Danes kljub šteje približno 60 članov, tri ekipe tekmujejo v državni ligi in dosegajo solidne razultate. Moška ekipa Ceršak 1 je del 1. B vzhodne slovenske lige, Ceršak 2 igra v 2. vzhodni slovenski ligi, ženska ekipa pa v prvi B vzhodni slovenski ligi. Povprečna starost članov znaša med 35 in 40 let, ves časi si prizadevajo v klub pritegniti mlade. Kegljišče, ki bo počasi potrebno obnove, je mogoče najeti za piknike in druga druženja, večkrat tam kegljajo tudi zaključene družbe.
Kegljanju je želel povrniti tisto slavo in veljavo, ki jo je na tem prostoru imelo od nekdaj
"Zelo sem vesel. Povezati vsa ta kegljišča, sploh ta ideja ... za popularizacijo kegljanja, klubov, kdo vse se ukvarja s kegljanjem - vse to smo izvedeli v teh treh dneh. Mislim, da sem naredil veliko za ta naš šport. Vesel sem," je po dosežku v Radljah ob Dravi za TV Slovenija povedal Stoklas. Nadaljuje, da so v štirih dneh in treh nočeh povezali Slovenijo, ki je "dihala z nami, morda niti ne toliko v smislu doseganja Guinnessovega rekorda, kot v želji povrniti kegljanju tisto slavo in veljavo, ki jo je na tem prostoru imelo od nekdaj, že v času Avstro-Ogrske, kasneje Jugoslavije in sploh v začetkih samostojne Slovenije, ko naši kegljači osvojijo prve medalje za novo državo."
[[image_3_article_76305]]