Podjetje Marles, eno od bolj prepoznavnih imen v montažni leseni gradnji, je z investitorjem Gradnje Lenart podpisalo pogodbo za gradnjo večstanovanjskega objekta v Šentilju. Gre za objekt z delovnim imenom »B«, ki bo obsegal 2.100 m² neto površin in 27 stanovanj. Gradnja naj bi se pričela poleti, zaključek je predviden še v letošnjem letu, lokacija pa je v samem centru Šentilja.

Prihodnjo jesen bo sledila gradnja še enega večstanovanjskega objekta

Čeprav gradbenih del še niso začeli, pa projekt že dobiva nadaljevanje. Jeseni 2026 bo namreč sledila gradnja še enega večstanovanjskega objekta, objekta »A«. Ta bo obsegal 30 stanovanjskih enot.

»V Marlesu ustvarjamo različne tipe bivalnih objektov. Od manjših do tistih večjih, od tipskih pa do tistih popolnoma prilagojenih željam posameznika. Vsem je skupen občutek topline lesa in naravnih materialov, dovršenosti vsake podrobnosti in tisto najbolj pomembno – ko vstopiš v Marlesov objekt, začutiš, da si doma,« ob podpisu pogodbe sporočajo z Marlesa. 

Montažna gradnja ni omejena le enodružinske hiše

Čeprav je lesena montažna gradnja v Sloveniji pogosto povezana z enodružinskimi hišami, primeri, kot je ta, kažejo na širšo uporabnost tovrstne tehnologije. Sodobni montažni sistemi omogočajo izvedbo večnadstropnih stavb, ki poleg hitrejše gradnje in manjšega vpliva na okolje ponujajo tudi nekatere tehnične prednosti – od nižje teže konstrukcije in manj zahtevnega temeljenja do boljše potresne odpornosti in višje energijske učinkovitosti.

[[image_1_article_77373]]

Montažni elementi so večinoma pripravljeni v nadzorovanih pogojih proizvodnje, kar skrajša čas gradnje in zmanjša vpliv na okolico – tako z vidika hrupa kot količine odpadkov. Zaradi teh lastnosti so tovrstne gradnje še posebej primerne za urbana okolja ali območja, kjer je prostor omejen, logistika zahtevna ali je potrebna hitra izvedba.