V tednu otroka, ki tokrat poteka pod geslom Otrok, nepopisan list, se v teh dneh po Sloveniji vrstijo različne ustvarjalne delavnice in druge aktivnosti. Tako je pestro tudi v občini Šentilj, kjer tamkajšnje turistično društvo, ki ga prizadevno vodi Sabina Bezjak, v sodelovanju z Osnovno šolo Rudolfa Maistra Šentilj in še nekaterimi drugimi društvi že ves teden organizira različne dejavnosti. "Gre za medgeneracijsko sodelovanje, ki se je zelo dobro prijelo. Letos v aktivnostih sodelujejo učenci od prvega do petega razreda, naslednje leto bo znova z nami cela šola," nam je povedala Sabina Bezjak. 

Druženje z ljubitelji starodobnih vozil 

V ponedeljek so tako učence Osnovne šole Rudolfa Maistra Šentilj obiskali člani Prijateljskega društva starodobnih vozil Pesnica. Pripeljali so se s štirimi avtomobili starodobniki in s tremi starimi kolesi. Učenci so lahko sedli v vozila, člani društva pa so jim predstavili tehnično dediščino, ki jo ohranjajo. 

[[image_2_article_70704]]

Ogled Bobekove lunje 

Zanimiv je bil tudi torek, ko so člani šentiljskega turističnega društva v sodelovanju z Lovsko družino Šentilj popeljali otroke nižje stopnje šentiljske šole na Brlogo. Tam so si ogledali Bobekovo luknjo, poslušali zgodbe o tem skrivnostnem možu, videli, kako se seka hosta in se veže v snopke, slišali o bontonu v gozdu, pa tudi nekaj o živalih in zgodovini kapelice na Brlogi. 

[[image_4_article_70704]]

 

[[image_3_article_70704]]

Sabina Bezjak, predsednica turističnega društva, je ob tem znova spomnila na legendo o vaškem posebnežu – Bobeku, ki je konec 50. in v začetku 60. let prejšnjega stoletja živel na Brlogi. Bival je v luknji, skopani v zemljo. Po pripovedovanjih je šlo za okoli meter in pol visokega moža, po narodnosti Poljaka, ki je bil šibke postave in nekoliko temnejše polti, temnejših skodranih las ter neobrit. Za osebno higieno mu ni bilo dosti mar. Oblečen je bil v stara oblačila in rjav vojaški plašč, ki mu je segal do tal. Obut je bil v stare vojaške škornje. Na glavi je imel pokrivalo, ki je bilo podobno vojaški kapi. Nasilen ni bil. Ljudje so ga imeli radi.

Živel je v jami, ki je še vedno ohranjena, in jo zdaj imenujejo Bobekova luknja, nahaja pa se na Brlogi na trim stezi, ki je od leta 2020 poimenovana po njem. Luknja je skopana pod kamnito polico, dolga okoli 3,5 metra, 1,5 metra široka ter 1,7 metra visoka. V njej je živel nekaj let, do leta 1962. V jami je imel ležišče ter železni štedilnik, s katerim je pozimi kuril in se tako grel. Zunaj pred jamo je imel mizo, na kateri si je pripravljal hrano. Preživljal se je z občasnim delom pri kmetih, tako da je izkopaval smrekove panje in pripravljal dračje za kurjavo. Čez poletje so ga ljudje vabili sekat dračje, zato so mu pravili tudi »hostosekec«. S seboj je prinesel tablo, na kateri je bil napis »štamhoker« (sekač hoste). Za svečnico in veliko noč je hodil po hišah pet, ljudje pa so mu dajali hrano, pa tudi nekaj denarja. Ob nedeljah je hodil v cerkev na kor, kjer je poganjal mehe orgel.

Ker je precej zaudarjal zaradi nehigiene, ga ljudje na koru nisi imeli preveč radi. Takratna oblast ga je hotela nekajkrat izseliti, pa ni hotel. Šele, ko so mu razdejali, razbili in uničili vse, kar je v jami in okoli nje imel, se ni več vračal v svoje domovanje. Po pripovedovanjih se je njegov jok, ko so mu razdejali skromno bivališče, slišal vse do doline. Nato so ga nastanili v grad Viltuš, kjer je nekaj časa kasneje umrl. Kljub skromnemu življenju je bil srečen.

[[image_5_article_70704]]

Pletenje košar in predstavitev glasbil 

Včerajšnjo sredo so izkoristili za prikaz pletenja košar. To spretnost, ki počasi tone v pozabo, sta otrokom predstavila zakonca Lukman iz Pesnice. Učenci prvega, tretjega in četrtega razreda pa so s pomočjo Pihalnega orkestra občine Šentilj Paloma spoznavali glasbila. 

[[image_1_article_70704]]

Danes, v četrtek, 10. oktobra, organizirajo peko kostanjev za osnovnošolce, včeraj so v teh jesenskih sadežih uživali vrtčevski otroci. Učenci 2. in 5. razreda pa bodo spoznavali glasbila. Jutri (v petek) bodo z aktivnostmi ob tednu otroka zaključili. Za konec bodo učence 3.,4. in 5. razredov obiskali skavti, prav tako pa bodo vrtčevskim otrokom in osnovnošolcem predstavili dejavnosti PGD Šentilj.