Začela se je vročina, z njo pa “ta prava” sezona sladoleda. Ena izmed najbolj priljubljenih destinacij v bližini avstrijske meje je zagotovo sladoledarna Pingo v Šentilju. Vanjo redno zahajajo domačini in drugi bližji prebivalci, tuji jim niso niti obiskovalci iz Avstrije. O edinstvenem sladoledu iz Šentilja smo se pogovarjali z lastnikoma sladoledarne Pingo, zakoncema Ejupi.

Recept uspešnega sladoleda je v naravnih sestavinah

Kot nam pove lastnik znamenite šentiljske sladoledarne, Ardit Ejupi, je recept uspešnega sladoleda v naravnih sestavinah. “Zelo smo ponosni na to, da ne uporabljamo nobenih pol proizvodov, praškov ali past. Vse, kar se dela, delamo tukaj. Kupujemo iz najbližje trgovine, navadne jagode in stvari, ki so dostopne povsod, iz tega pa naredimo potem okuse sladoleda.”

Ejupi nam razloži, da jim naravne sestavine dajejo širok spekter kreativnosti. “Sam lahko kombiniraš, mešaš, ne zanašamo se na nobene dobavitelje. Poleg tega okusi niso vedno čisto enaki – jagoda je na primer včasih bolj, včasih manj sladka. Tako da se malo razlikujejo,” pojasnjuje in doda, da zaradi naravnosti sestavin njihov sladoled tudi nima tako intenzivnih barv – ne dodajajo mu namreč barvil ali arom. Tako njihova vanilija na primer ni rumene barve, kot smo morda navajeni, ampak bele. Kot nam pove lastnik sladoledarne, dobijo vanilijeve palčke za sladoled iz Madagaskarja, kjer so tudi znani po njihovi proizvodnji.

Naše redne stranke so navajene in se jim to zdi normalno. Ko pride kdo iz drugih koncev, pa se jim zdijo barve malo čudne. Ampak to so pač naravne barve sestavin.

Podobno je z ostalimi sestavinami, iz katerih delajo sladolede. Ardit izpostavi še pistacijo, za katero poudari, da je res izjemna, s poreklom iz Sicilije. “Tudi lešnik je italijanski iz regije Piemont, kjer so znani po lešnikih. Tako da imamo več ali manj sladolede iz sestavin z dokazljivi porekli“. Za sadje, ki ga je zelo težko dobiti v večjih količinah, kot je na primer zmajevo sadje, uporabljajo 100 % sadni pire.

Kombinacija klasik in posebnosti

V sladoledarni Pingo so vedno na voljo klasični, priljubljeni okusi, prav tako pa imajo vedno nekaj novega, unikatnega. “Sploh starejše generacije so navajene na klasične – vanilija, čokolada, lešnik in podobno. Med najbolj uspešnimi klasikami je zagotovo še jogurt“, pove Ardit Ejupi.

Sadni sladoledi so tudi vsi veganski, občasno je v ponudbi tudi veganska pistacija, kokos in temna čokolada. Vegansko seveda pomeni, da ni nič živalskega izvora.

Okuse menjujemo zelo pogosto. Tisti, ki so bolj uspešni, ostanejo za dlje časa, drugače se prilagodimo sezoni. Sezonsko sadje je tisto primarno, kar ponujamo. Pri ostalih mlečnih okusih delamo kake kombinacije, pri tistih, ki uspejo in so priljubljeni, potem ostanejo kar nekaj časa,” razlaga lastnik Pingoja. Za primer poda kombinacijo višnje in lotus piškota “Lotusove sanje”, ter priljubljeno in znano kombinacijo Snickers.

Med novejšimi okusi je trenutno v ponudbi na primer “Mascarpone z Lavando” – mascarpone in bela čokolada z okusom sivke. “Ti okusi so res bolj posebni, mogoče kdo pripravlja kaj podobnega po naključju, ampak to so okusi, ki jih pripravljamo sami in so za nas značilni“, razlaga Ardit Ejupi ob spremstvu žene in solastnice, Hasime Demiri Ejupi. Doda, da imajo tudi tradicionalne okuse narejene na drugačen način od ostalih, saj jih delajo sami, po svojih receptih. “Tako da tudi ti, ki so pogosti pri ostalih, so pri nas malo drugačni in edinstveni.”

Sladoledne torte, ledena kava, slushie …

Njihova sladoledarna pa ponuja več kot samo sladoled. Ob strani je še vitrina s ponudbo sladolednih tort, sladoleda na palčkih, popsov … V ponudbi je seveda tudi sladoled iz avtomata, poleti imajo še znane “slushije”, ki so, kot nam pove Ardit Ejupi, tudi pravi sicilijanski: “Nobenih sirupov, brez vsega, samo sadje, voda in malenkost sladkorja. Zato tudi niso takih barv kot smo morda vajeni – zelene, modre .. Mi imamo zdaj jagodo in limono z baziliko, zelo dobra kombinacija,” ob tem pa pojasni, da se vsa ta ponudba menjuje. Med rednim programom je medtem na primer ledena kava – kavo s sladoledom in smetano, ki je tudi zelo priljubljena.

Ardit izpostavi še, da je pri njihovem sladoledu še ena razlika, ki je skoraj nihče ne pozna. “Pri nas so izključno mlečne maščobe, ni dodanih nobenih rastlinskih maščob, palminega olja, hidrogeniziranih maščob, to so samo mlečne maščobe. Naše stranke, ki so navajene na ta sladoled, takoj ko gredo nekam drugam, čutijo neko razliko, ampak tega ne znajo povedat oz. opisat, kaj je drugačnega,” ob tem razloži.

Sladoledarna je odprta tudi izven tradicionalne sladoledne sezone

Čeprav se je sezona vročine začela sedaj, pa je Pingo odprt že dlje časa – kot nam razložita lastnika, so ga imeli zaprtega samo od polovice novembra do polovice februarja. “Zadnja leta imamo tudi infrastrukturno urejeno tako, da bi lahko delali celo zimo, ker se da prostor zapreti,” pove Ardit Ejupi.

Tudi ponudbo prilagajajo sezoni – jeseni na primer ponujajo vročo čokolado in sladoled jurko, ki je po besedah lastnikov zelo priljubljen in ga iščejo še sedaj, ampak bo žal treba počakati na sezono.