V konferenčni dvorani Casinoja & Hotela Mond v Šentilju so danes župani desetih občin z izvajalcem gradenj, IPI, izvajalski in projektantski inženiring d.o.o., in izvajalcem nadzora, Gramur Zlatko Murko s. p., podpisali pogodbo za projekt rekonstrukcije tranzitnih cevovodov na potezi Košaki – Počehova. Projekt, katerega vodilni partner je občina Šentilj, so pripravljali in z lokalnimi skupnostmi ter  Ministrstvom za okolje in prostor usklajevali kar dve leti in naposled le prejeli podporo o sofinanciranju investicije, vredne 2,5 milijona evrov. Zaradi zapletov so morali javno naročilo trikrat ponoviti, sedaj pa se izbrani izvajalec srečuje z visokimi cenami materialov na trgu, kar je investicijo podražilo za od 30 do 40 odstotkov. V projekt so vključene občine Benedikt, Sveta Ana, Cerkvenjak, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveta trojica v Slovenskih goricah, Pesnica, Lenart, Kungota, Šentilj in Maribor.

Obstoječi tranzitni cevovod je dotrajan in več ne zadostuje potrebam

Obstoječi tranzitni cevovod je bil zgrajen v 70 letih, in to za takratno število prebivalcev. V zadnjih 50 letih se je število uporabnikov povečalo, cevovod pa ni le dotrajan, pač pa glede na število prebivalcev tudi več ne zadostuje potrebam. V okviru rekonstrukcije bodo povečali dimenzijo in pretočnost cevovodov za dobavo potrebnih količin zdravstveno ustrezne pitne vode do uporabnikov. Občina Šentilj je izvedla vse postopke za pridobitev kohezijskih sredstev in sredstev iz državnega proračuna ter vse potrebne postopke za izbor izvajalcev. Župan mag. Štefan Žvab nam je povedal, da deset omenjenih občin oskrbuje 33 tisoč uporabnikov vodovoda. “Gre za regijski projekt, v okviru katerega bomo povečali kapaciteto tranzita vode na potezi Košaki – Počehova, kjer je ozko grlo. S tem bomo zagotovili nemoteno dobavo kvalitetne čiste vode do vsakega uporabnika v Slovenskih goricah. Dve tretjini potrebnih sredstev 2,5 milijona evrov vrednega projekta prispevata Evropska unija in Ministrstvo za okolje in prostor, tretjino pa zagotavljamo občine po ključu števila prebivalcev.”

Žvab je še dodal, da v času gradnje dobava vode ne bo motena, saj bo izvajalec na sicer dokaj zahtevnem terenu, kar je projekt tudi nekoliko podražilo, položil nov cevovod. “Po gradnji se bo kapaciteta tranzitnega cevovoda povečala za trikrat.” Obstoječi tranzitni cevovod premera 30 centimetrov bodo namreč v okviru projekta zamenjali z litimi cevmi premera 50 centimetrov.

Dobava cevi se bo najverjetneje zamaknila do konca septembra

Venčeslav Cajzek iz podjetja IPI Rogaška Slatina, ki je bilo kot najugodnejši ponudnik izbrano na javnem razpisu, je dejal, da glede izvedbe projekta, kljub zahtevnemu terenu, ne pričakuje težav, večji zalogaj pa bo zadnje dogajanje na trgih. “Dobavljivost materialov je zelo nedorečena, cene pa so praktično vsak dan višje. Včeraj smo npr. dobili obnovljeno ponudbo za dobavo litih cevi. Če jih naročimo v naslednjem tednu, bi bil dobavni rok od 16 do 20 tednov, kar pomeni do konca septembra. Kljub dolgemu čakanju na material, pa menim, da lahko projekt pravočasno zaključimo, saj je rok izvedbe eno leto. Tako tudi pripravljalna dela pred začetkom septembra ne bodo smiselna. So pa cene cevi v treh mesecih od oddaje ponudbe do današnjega podpisa pogodbe poskočile za okoli 40 odstotkov, kar ne prenese noben indeks, posledično pa se bo projekt podražil, saj takšnih rezerv ni v nobenem podjetju.”