Predsednik vlade Robert Golob je obiskal plazovita območja v občini Šentilj. V spremstvu partnerke Tine Gaber in Srečka Šestana, poveljnika Civilne zaščite Republike Slovenije, si je ogledal plazova ob dveh stanovanjskih hišah v Selnici ob Muri in se nato odpravil v štab civilne zaščite na Sladki Vrh, kjer se je srečal s predstavniki občinskega štaba Civilne zaščite, vodstva občine in Prostovoljnega gasilskega društva Paloma.

Predsednik vlade Robert Golob je v izjavi za medije dejal, da bo država pomagala: “Občina bo dala zahtevek na Upravo za zaščito in reševanje, na podlagi tega bomo v roku tedna lahko škodo, povezano z intervencijo, popisali in potem tudi ukrepali. Najprej se pogovarjamo o pokritju stroškov za intervencijo, kjer imamo zakonske podlage in lahko ukrepamo zelo hitro in sredstva zagotovimo. Ta so v proračunski rezervi.”

V nadaljevanju se je zahvalil požrtvovalnim ekipam, ki so zadnje dni delale na polno, in hkrati napovedal pomoč gasilcev iz drugih, sosednjih gasilskih društev: “Človek lahko zdrži tri, štiri dni, potem kolapsira. Razpoložljivost prostovoljcev iz cele države je v vikendu, ki je pred nami, nujno izkoristiti. Takoj ko pride zahtevek, se bodo aktivirale ekipe iz bližnje okolice, da bodo lahko, če bo potrebno, hitro priskočile na pomoč. Verjamem, da bodo jutri zjutraj ekipe gasilcev iz Maribora in bližnje okolice že na razpolago, ne samo tu, ampak kjerkoli bo potrebno.”

Po pojasnilih šentiljske poveljnice občinskega štaba bi potrebovali dodatnih 50 ljudi. Zemlja se je plazila tudi danes, občani pa s strahom pogledujejo v nebo in se sprašujejo, kaj bo prinesla noč. “Danes smo imeli v občini 14 ali 15 intervencij,” je dejala Valentina Ošlovnik.

Šentiljski župan Štefan Žvab nastalo škodo ocenjuje na okoli 3 milijone evrov, sprožilo se je okoli 70 plazov. Verjame, da bodo vse besede, ki jih je izrekel predsednik vlade, tudi držale. “Vse tisto, kar je bilo storjeno do danes, je držalo. Javno se zahvaljujem civili zaščiti, Slovenski vojski, ministrom, ki so nas obiskali in predsedniku vlade. Verjamem, da bomo  intervencijska sredstva, ki jih bomo dobili, učinkovito izkoristili. Ljudje si najbolj želijo takojšnje pomoči. Sanacije pa bodo potekale več let.”

Plazovi na območju šentiljske občine sicer ogrožajo premoženje osmih družin.

Predsednika vlade je sprejel šentiljski župan Štefan Žvab, prisotni so bili tudi Valentina Ošlovnik, poveljnica občinskega štaba civilne zaščite občine Šentilj, Petra Pucko, direktorica občinske uprave, Anton Grizold, nekdanji obrambni minister, zdaj državni sekretar za obrambno in varnostno politiko, državni sekretar Rudi Medved in poslanec Darko Krajnc.