V prostorih Osnovne šole Sladki Vrh v občini Šentilj so v soboto dopoldne pripravili že II. Malo kolonijo Gabrijela Kolbiča, na kateri so učenci kiparili z glino in na ta način poustvarjali kiparska dela Gabrijela Kolbiča. Pobudnik kiparske delavnice, ki so jo ob podpori Zavoda za šport, kulturo in turizem Šentilj organizirali Likovna sekcija KUD Gabrijel Kolbič in Osnovni šoli Sladki Vrh ter Rudolfa Maistra Šentilj, je KUD Gabrijel Kolbič z Zgornje Velke. Eden od njihovih članov je tudi upokojeni učitelj likovne umetnosti na šoli Andrej Velikonja, ki je že lansko leto zadnjo soboto v septembru kiparil s skupino nadarjenih učencev. Je vodja likovne sekcije KUD-a in tudi umetniški vodja letošnje kolonije.
Letos so sodelovali tudi otroci iz šentiljske šole
"Ker so bili v lanskem letu otroci na omenjeni sobotni šoli zelo motivirani za kiparjenje, je bila njihova ideja, da bi na šoli septembra vedno organizirali Malo Kolbičevo kolonijo. V letošnjem letu je pokroviteljstvom nad dogodkom prevzel Zavod za šport, kulturo in turizem Šentilj, ki tako pokriva vse nastale stroške. Hkrati pa smo k sodelovanju povabili tudi učence sosednje šole iz Šentilja," nam je povedala ravnateljica OŠ Sladki Vrh Andreja Košti. Ta je otroke, sodelovalo jih je devet iz Šentilja in 12 iz Sladkega Vrha, pozdravila in odprla kolonijo. Gre za učence od petega do deveta razreda, ki so pokazali interes do kiparskega ustvarjanja.
[[image_1_article_70353]]
Mladi Kolbiča premalo poznajo
"Osnovni cilj je, da se otroci ob ustvarjanju kipcev iz gline, seveda ob pomoči mentorjev iz društva, osveščajo o izrednem Gabrijelu Kolbiču, ki je živel in delal v naših krajih. Po njem se na Zgornji Velki imenuje galerija, prav tako društvo. Zdi se nam, da ga otroci premalo poznajo. Če želimo v naših krajih ohranjati kulturno dediščino, je zelo pomembno, da tudi šola pomaga z nekimi svojimi aktivnostmi in da takšni velikani ne gredo v pozabo. Potrebno je začeti pri mladem rodu," je še dodala ravnateljica.
[[image_2_article_70353]]
Likovna sekcija pa načrtuje s pomočjo in podporo Občine Šentilj promocijski video, ki bi predstavil tega pomembnega kiparja. Projekt video spremljanja dogodkov, besedil in fotografij bo potekal do predvidene razstave februarja prihodnje leto, ko bodo razstavili v soboto nastala dela in še preostala dela, ki bodo nastala v okviru projekta.
Gabrijel Kolbič, ki je bil rojen 17. marca 1913 na Velki, velja za enega osrednjih kiparjev 20. stoletja v Mariboru, je eden redkih z akademsko izobrazbo. Med leti 1947 in 1957 je poučeval risanje in umetnostno zgodovino na I. gimnaziji v Mariboru, kjer je ustanovil in vodil kiparski krožek, iz katerega so izšli znani slovenski kiparji: Slavko Tihec, Vlasta Zorko, Dragica Čadež in drugi. Ob pedagoškem in umetniškem delu je objavljal članke na temo kulturne vzgoje mladih in odraslih. Bil je član in tajnik Društva likovnih umetnikov Maribor, redno se je udeleževal različnih umetniških akademij. Razstavljal je na društvenih razstavah doma, na območju nekdanje Jugoslavije in na tujem.
Ukvarjal se je še s slikarstvom, sgraffitom, risbo, grafiko in ilustracijo. Ob tem je izdal več pesniških zbirk, opremljenih s svojimi ilustracijami in fotografijami likovnih del. Med njegovimi mariborskimi spomeniki so najbolj znani Fantek z vrčem oziroma Karlek na Slomškovem trgu, Schreinerjev spomenik na Mladinski ulici ter Deček z grozdom oziroma Gabrijel v Mestnem parku. Upodobil je vrsto znanih osebnosti; Ivana Cankarja, Leona Štuklja, Gustava Šiliha, Bojana Golijo, Cirila Zlobca, Nikolo Teslo in druge. Med portreti velja omeniti tudi avtoportret in otroške portrete njegove hčerke (Gabrijelca).
Med slikarskimi motivi prevladujejo cvetlična tihožitja in krajine z zelo pogostimi motivi domačih goric in mariborskih vedut. Z ilustracijami je leta 1966 opremil prvo pesniško zbirko Vsakdanji kruh Toneta Kuntnerja. Leta 1990 je prejel Glazerjevo nagrado za življenjsko delo ter druga priznanja in nagrade.
[[image_3_article_70353]]
Želijo vključiti še druge šole
Želja je, da Mala kolonija Gabrijela Kolbiča postane tradicionalna in da bi v prihodnjih letih k sodelovanju povabili še osnovne šole z območja Pesnice in Kungote. Če se bodo odzvali vsi, bi lahko že prihodnje leto na koloniji kiparili učenci šestih osnovnih šol.
[[image_4_article_70353]]