V razstavišču Občine Šentilj na Maistrovi ulici so včeraj popoldne odprli fotografsko razstavo Simfonija raznolikosti, pod katero se podpisuje dr. Dragica Marinič. Prihaja iz Maribora, zaposlena je na Zavodu za gradbeništvo Slovenije, del svojega prostega časa pa posveča kulturnemu ustvarjanju in sodelovanju v likovni sekciji KUD Gabriel Kolbič, v kateri deluje že več kot 20 let. Z omenjeno razstavo so zaznamovali Ta veseli dan kulture.
Dragica Marinič se je do sedaj predstavljala na skupinskih razstavah društva in sodelovala na različnih mednarodnih fotografskih natečajih. Tokrat pa se prvič predstavlja s samostojno fotografsko razstavo Simfonija raznolikosti.
Fotografije so nastale po različnih državah
Otvoritev razstave so s kulturnim programom obogatili učenci šentiljskega oddelka Konservatorija za glasbo in balet Maribor. Zbrane so nagovorili podžupanja občine Šentilj Lidija Šarić, direktorica občinske uprave Petra Pucko in Andrej Velikonja, upokojeni učitelj likovne umetnosti in vodja likovne sekcije KUD-a.
[[image_1_article_72313]]
Pozdravne besede jim je seveda namenila tudi avtorica razstave, ki je v nadaljevanju pojasnila, na kak način in ob kakšni priložnosti so nastale razstavljene fotografije: "Gre za fotografije iz različnih držav; Slovenija, Italija, Španija, Madžarska, Romunija, Gruzija in Armenija. Po teh državah sem potovala in po posameznih mestih iskala motive posameznikov, para ali skupine. Ti so bili v različnih prostorih; na stopniščih, mostovih in po ulicah v mestu, kjer sem opazovala še stavbe kot kulturno dediščino oziroma arhitekturo."
[[image_2_article_72313]]
"Prostor ne igra zgolj pasivne vloge, temveč postaja razširitev osebnosti in sopotnik v zgodbi posameznika"
Ker je iskala razmerje sence in svetlobe, so fotografije črno-bele, poleg tega ji je takšna kompozicija bliže, saj se lažje izraža, nam je pojasnila. "Nekatere osebe sem tudi prosila za dovoljenje, če jih sploh lahko fotografiram. Sicer pa sem čakala na trenutek, da je v prostoru čim manjša gneča. Na tak način sem se z osebami, ki sem jih ujela v fotoobjektiv, lažje zbližala. Morali so dovoliti, da vstopim v njihov prostor. V tujih okoljih smo mi v bistvu tujci," je še dejala Dragica Marinič.
Fotografska razstava ponazarja subtilen ples svetlobe, kompozicije in trenutkov različnih zgodb, obarvanih z odnosi med posameznikom in prostorom. S pomočjo fotografije raziskuje vezi, ki jih spletajo značaj in kultura posameznika ter specifičnost prostora. Vsak motiv postane ogledalo edinstvenosti, mozaik različnosti, ki sooblikuje neponovljivo celoto človeštva.
[[image_3_article_72313]]
Avtorica oblikuje fotografije kot vizualno poezijo, simfonijo, ki presega meje običajnega opazovanja. V njenem objektivu prostor ne igra zgolj pasivne vloge, temveč postaja razširitev osebnosti in sopotnik v zgodbi posameznika. Na njenih črno-belih fotografijah prostor in posameznik sobivata v subtilni harmoniji, ki razkriva bogastvo človekove duhovnosti in razsežnosti. Fotografska dela vodijo gledalca skozi niz podob, ki ga vabijo k globljemu razumevanju, kako se posameznik zliva z drugimi ljudmi v univerzalno simfonijo človeštva. Kako prostor, v katerem bivamo, sooblikuje našo identiteto.
[[image_4_article_72313]]
Raznolikost nas ne ločuje, temveč povezuje in bogati
Avtorica nas spodbuja, da prepoznamo svojo vlogo v širšem kontekstu - v tej večni igri individualnosti in skupnosti. S svojo fotografijo nas spomni, da nas raznolikost ne ločuje, temveč povezuje in bogati. Spodbuja nas k razmišljanju, da lepota ni le v opazovanju, temveč tudi v doživljanju. Obiskovalca vabi, da vstopi v svet različnih ujetih fotografskih trenutkov in hkrati usmeri pogled tudi vase - kako njegova zgodba v prostoru vpliva na širšo simfonijo, ki se razteza onkraj zidov razstavnega prostora. To je potovanje k povezanosti, povabilo k razumevanju vsega, kar nas dela človeške.
[[image_5_article_72313]]
Razstava bo na ogled do aprila prihodnje leto v času uradnih ur Občine Šentilj, ki je razstavo tudi omogočila.