Planinsko društvo Paloma iz Sladkega Vrha je včeraj skupaj z otroki podmladka društva začelo postavljati gnezdilnice ob Šentiljski poti. Prvi del so opravili v Sladkem Vrhu v kraju in v drevoredu ob Muri ter kasneje nadaljevali na Zgornji Velki. V sredo bodo postavljali gnezdilnice še v Šentilju.

Akcije, ki ohranjajo ptice

Aleksandra Muster, predsednica PD Paloma

Lidija Šarić, podžupanja

Jasmina Jančič, mentorica mladih planincev pri PD Paloma

Aleksandra Muster, predsednica PD Palome je na začetku poudarila pomen takšnih akcij, ki prispevajo k sonaravnemu življenju in ohranjanju ptic v okolju. Še posebej, če pri tem aktivno sodelujejo tudi njihovi najmlajši člani. Za mladinsko sekcijo vsako leto pripravijo posebne aktivnosti, kot sajenje medovitih rastlin ali letos postavljanje gnezdilnic in predavanje o pticah.

Akcijo je pozdravila tudi podžupanja Lidija Šarić. Občina Šentilj namenja sredstva za ohranjanje narave in turizem. Šentiljska planinska pot je tako dober primer za promocijo naravnih in kulturnih znamenitosti ter lokalnih ponudnikov ob tej poti.

Jasmina Jančič, mentorica mladih planincev pri PD Paloma in učiteljica razrednega pouka v sladkogorski šoli pove, da imajo na šoli tudi krožek mladih planincev. »Vsi skupaj želimo, da naš mladi rod varuje naravo, da bodo tudi naslednji rodovi imeli nekaj od tega.«

Manj je ptic, več je škodljivcev. Več škropimo, več mrčesa je zastrupljenega

Pred samim postavljanjem gnezdilnic sta člana Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije in ljubiteljska ornitologa Robert Šiško in Darkom Lorenčič na slikoviti način predstavila tukaj živeče ptice, njihove značilnosti in pomen za ohranitev naravnega ravnovesja. Otroci iz mladinskega odseka PD Paloma so pokazali dobro znanje o pticah. Tudi so opozorili na poginulega ptička ob šoli, za katerega je bilo verjetno usodno okensko steklo ob bližnji šoli. Ob tem je bilo še posebej opozorjeno s strani Roberta Šiška, da bi se na večja okna postavilo čim več oznak, ki bi ptice odvračale.

»Duplarice« so ptice, ki potrebujejo dupla v drevesih za gnezdenje. V zadnjem obdobju je namreč vse manj teh dreves. Vsa suha drevesa, ki so že malo nevarna prebivalstvu, se hitro poderejo. Dupla pa lahko imajo drevesa, ki so zadosti debela in ki so malo starejša. Če takšnih dupel več ni, smo prisiljeni pomagati pticam s takimi gnezdilnicami, pojasni Šiško.

Robert Šiško nam je povedal, da je namen tega druženja postavljanje gnezdilnic za »ptice duplarice«, ki živijo urbanih naseljih. »Duplarice« so ptice, ki potrebujejo dupla v drevesih za gnezdenje. V zadnjem obdobju je namreč vse manj teh dreves. Vsa suha drevesa, ki so že malo nevarna prebivalstvu, se hitro poderejo. Dupla pa lahko imajo le drevesa, ki so zadosti debela malo starejša. Če takšnih dupel več ni, smo prisiljeni pomagati pticam s takimi gnezdilnicami, pojasni Šiško. »Zakaj je pomembno, da jim postavimo gnezdilnico? Ptica je pomemben člen v verigi v ekosistemu. Če nam ptice v določenem sistemu izginejo, se bo poznalo pri večjem številu mrčesa in škodljivcev. Povzročili smo neravnovesje, manj je ptic, več je škodljivcev. Več škropimo, več mrčesa je zastrupljenega. Zato več ptic, ki se s tem mrčesom prehranjuje pogine,« opiše vlogo ptic v ekosistemu.

Več o predavanju v videu: