Ena izmed zamisli župana občine Šentilj mag. Štefana Žvaba na začetku županovanja je bila, da je treba tudi težje zaposljivim osebam nuditi možnost zaposlitve. Pa ne zgolj skozi programe javnih del, temveč na način, da te osebe dobijo dolgoročnejšo zaposlitev. Ideja ni naletela na gluha ušesa, podprl jo je Šent, Slovensko združenje za duševno zdravje, ki je v Šentilju leta 2017 ustanovil zavod Zmoremo. Z ustanovitvijo zavoda je bila uresničena temeljna človekova pravica do zaposlitve osebam, ki te možnosti prej niso imele. Socialno-ekonomska integracija invalidov na trg delovne sile je bil namreč najpomembnejši cilj, postavljen ob ustanovitvi te družbe. Vodenje zavoda je tedaj prevzela Slavica Klemenčič, ki se konec meseca odpravlja v zaslužen pokoj. Njen naslednik je Jernej Rajh iz Cerkvenjaka.
V zavodu Zmoremo se ukvarjajo z dejavnostjo urejanja okolja, čiščenja poslovnih, športnih in ostalih prostorov v občinah Slovenskih goric. V okviru projekta Socialni servis nudijo pomoč starejšim občanom in invalidom pri urejanju bivalnega okolja in dostave kosil. Pridobili pa so tudi licenco za opravljanje avtotaksi prevozov, ki jih po ugodnih cenah nudijo starejšim in invalidnim osebam oziroma tistim, ki prevoza zaradi takšnih in drugačnih razlogov pač nimajo.
Zaposlujejo invalide na zaščitenem delovnem mestu
Slavica Klemenčič je pojasnila, da je osnovno poslanstvo zavoda nudenje trajne zaposlitve osebam, ki so na trgu dela težko zaposljive. “Vse osebe, ki jih zaposlujemo, so invalidi na zaščitenem delovnem mestu. Prihajajo iz zavoda za zaposlovanje ali centra za socialno delo, skozi proces rehabilitacije, ki ga lahko sprožijo Ozara, Soča ali zavod za zaposlovanje, ugotavljamo stopnjo njihove invalidnosti, nato pa jim, ko jim uredimo delo in trajno zaposlitev, najdemo primerno delo, ki so ga sposobni opravljati. Bistvo pa je, da se ti ljudje, večinoma so stari okoli 40 let, socialno vključijo v okolje, kjer živijo, da se delovno aktivirajo, postajajo samostojnejši in se tudi ekonomsko osamosvojijo. Ugotovila sem, da se lahko ranljive skupine z usmerjenim vodenjem, timskim delom, urejenim in prijetnim delovnim okoljem ter pozitivnim pristopom zrehabilitirajo do te mere, da so sposobni opraviti dela, ki jim jih naložimo.”
V zavodu Zmoremo je trenutno zaposlenih 11 invalidov, še ena oseba pa se skozi proces rehabilitacije pripravlja na trajno zaposlitev. Večina jih prihaja iz šentiljske občine, nekateri pa tudi iz okoliških. V tem letu načrtujejo tri nove zaposlitve.
Veliko uporabnikov se odloča za storitev taksi prevozov
Zavod ima na celotnem območju šentiljske občine več kot 50 uporabnikov, ki koristijo njihove storitve. Klemenčeva ob tem še posebej izpostavlja uvedbo taksi prevozov, za katere so pridobili svoje vozilo, sofinancirano iz sredstev razvojnega sklada: “Potrebnih je bilo nekaj postopkov za pridobitev licence. Smo pa s to storitvijo zadovoljni, saj izboljšujemo življenja tistim ljudem, ki so odrezani od avtobusnih povezav in svojcev. Polepšamo jim življenje in ponudimo prevoze do zdravnika, specialista, prijatelja, trgovine. Najbolj sem zadovoljna s tem, da se naši uporabniki vedno znova vračajo, kar kaže na to, da delo opravljamo dobro, in da so z nami res zadovoljni. Zgodi se, da kak dan prejmemo tudi po več klicev na pomoč, posebej za prevoz do zdravnika v Šentilju ali v UKC v Maribor. Vozni park imamo urejen tako, da lahko prevoz omogočimo vsakemu, ki nas pokliče.”
“Zjutraj začnemo s čiščenjem, pripravljanjem orodja, nato gremo na teren. Opravljamo raznolika dela; od pometanja, zalivanja do urejanja in sajenja rož. Starejšim ljudem dostavljamo tudi hrano in od ponedeljka do petka opravljamo taksi prevoze. Zelo sem hvaležna zavodu, da sem dobila možnost stalne zaposlitve,” pa nam je povedala Sonja Majhenič, ena od zaposlenih v zavodu Zmoremo.
Mag. Štefan Žvab: Menim, da je to velika zgodba o uspehu
Klemenčiča se ob tem zahvaljuje županu mag. Štefanu Žvabu, ki ga je skrbelo za težje zaposljive osebe v občini, in je poiskal rešitev zanje, za njihovo trajno zaposlitev. Župan nam je povedal, da je ustanovitev zavoda predlagal iz dveh razlogov: “To je zelo dobra ideja za zaposljivost. Tudi naša občina namreč razpolaga s težje zaposljivimi delavci, ki si prav tako želijo urejen socialni status. Hkrati pa sem opazil kadrovski primanjkljaj v režijskem obratu. Ta manjko sem želel zapolniti z zavodom Zmoremo, kar nam je zelo dobro uspelo. 11 zaposlenih zdaj opravlja določene storitve, ki bi jih Občina težko izvajala, pa tudi cene so primerljive s tržnimi.”
Sprva je bilo nekaj odklonilnega odnosa, ko pa so občani videli, da gre za resno stvar, da so zaposleni zelo pripadni podjetju, da urejajo okolico in opravljajo dela, ki jih morda drugi ne bi, so do njih razvili spoštovanje.
Žvab je ob tem še dodal, da se je zavod ob ustanovitvi soočal s težavami, predvsem s sprejemljivostjo s strani drugih prebivalcev, kar pa se je spremenilo: “Sprva je bilo nekaj odklonilnega odnosa, ko pa so občani videli, da gre za resno stvar, da so zaposleni zelo pripadni podjetju, da urejajo okolico in opravljajo dela, ki jih morda drugi ne bi, so do njih razvili spoštovanje. Tega sem zelo vesel. Zaradi tega menim, da je to velika zgodba o uspehu.”
Storitve želijo dolgoročno razširiti še v druge občine
Jernej Rajh, novi vodja zavoda Zmoremo v Šentilju, nam je povedal, da je njegova vizija, da zavod svoje storitve iz šentiljske razširi tudi v sosednje občine; Lenart, Cerkvenjak, Benedikt in ostale, odkoder bodo prihajali tudi prihodnji zaposleni. “Sicer pa bomo delo nadaljevali po začrtani poti.”
Občani so s storitvami zavoda zelo zadovoljni
78-letna Ida Šprah iz Šentilja je s storitvami zavoda Zmoremo zelo zadovoljna. “Po smrti partnerja sedaj živim v Šentilju sama, prej sva bila v Mariboru. Pred nekaj leti sem zasledila, da v Šentilju s taksijem opravljajo prevoze za upokojence in invalide. Med njimi sem tudi jaz in to storitev uporabljam z največjim veseljem, brez pripomb. Vesela sem, da mi ni potrebno za prevoz prositi sosedov ali kogar koli drugega. Hčerka pa živi v Ljubljani. Ker imam kronično bolezen, sem veliko pri zdravniku, na rednih kontrolah. S storitvami zavoda sem zelo zadovoljna, prav tako z direktorico in zaposlenimi, ki so do starejših zelo prijazni. To storitev priporočam tudi drugim, sicer pa se nekdanjim sodelavkam in sodelavcem v banki večkrat pohvalim, kakšno ugodnost imam v Šentilju.”
Ena od zadovoljnih občank, ki koristi storitve zavoda, je tudi 80-letna Marija Kozar iz Šentilja. Že 25 let je upokojena, skupaj z možem živi v stanovanjski hiši in ker sta oba bolna, nujno potrebujeta pomoč. “Hvala bogu, da so se pojavili ti ljudje, ki nam pomagajo kadarkoli potrebujemo pomoč. Samo poklicati jih je potrebno. Obrežejo nama ciprese, počistijo sneg, uredijo kaj na gredi, tudi dostavijo hrano. Peljejo me tudi v Maribor k zdravniku. Njihova pomoč je najbolj dobrodošla spomladi in jeseni. Res sem jim hvaležna za vse, tudi za pogovore in tolažbo. Mož je namreč dementen, otroci pa zaradi službenih obveznosti ne morejo biti vedno na voljo.”
V zavodu vabijo na ogled filma
Zavod Zmoremo v znak spoštovanja in v zahvalo vsem, ki so jim pomagali na poti, jim zaupali in jih sprejeli poklanja slovenjegoriški film Oto režiserja Vasje Rotovnika iz Gornje Radgone, ki ga bodo predvajali 7.aprila ob 14.uri v Kulturnem domu Vlada Pipana v Šentilju. Film, ki bi lahko bil zgodba kogarkoli od nas, bo pomagal razumeti poslanstvo, ki ga opravljajo v zavodu Zmoremo.