V Selnici ob Dravi, v tamkajšnjem Hramu kulture Arnolda Tovornika, je pred dnevi potekla druga seja Plenuma Gasilske zveze Slovenije (GZS). Plenum je najvišji organ zveze med dvema Kongresoma, ki redno zaseda vsaj enkrat letno. Za svoje delo mu odgovarjajo vsi podrejeni organi Gasilske zveze Slovenije. Sestavljajo ga delegati z glasovalno pravico in delegati brez pravice do glasovanja.
Organizirano prostovoljno gasilstvo - z več kot 155-letno tradicijo na Slovenskem - zaznamuje številčno članstvo in pomembna prisotnost na področju preventivne dejavnosti in operativne pomoči ob vseh vrstah nesreč. Pod krovno gasilsko organizacijo, Gasilsko zvezo Slovenije, se združuje okoli 175.000 prostovoljnih gasilk in gasilcev v 1.335 prostovoljnih gasilskih društvih in prostovoljnih industrijskih gasilskih društvih, ki se povezujejo v 121 gasilskih zvez v 17 gasilskih regijah.
Na Plenumu, katerega gostiteljica je bila tokrat Gasilska zveza Ruše, so delegati potrdili poročila o delu v lanskem letu in sprejeli program dela za letos, glede sprememb statuta gasilske zveze pa sklenili, da si vzamejo še leto dni časa za razpravo in oblikovanje predloga sprememb.
Priznanja Matevža Haceta
Kot je v navadi, so tudi na tokratnem Plenumu podelili priznanja Gasilske zveze Slovenije. Priznanja Matevža Haceta, gre za najvišje gasilsko priznanje, so prejeli Janez Bregant, mag. Bojan Kocjan in Darko Muhič.
Janez Bregant se je kot še ne desetletni fantič zapisal prostovoljni človekoljubni dejavnosti in postal član PGD Mokronog. Bil je zelo dejaven in je prevzemal odgovornejše funkcije v društvu. V 51-letnem delovanju v gasilstvu je bil poveljnik društva, sektorski poveljnik, namestnik poveljnika GZ Trebnje in njen poveljnik, bil je tudi poveljnik Dolenjske gasilske regije in član Poveljstva Gasilske zveze Slovenije (GZS). Vodil je domače gasilsko društvo, predsedoval je GZ Trebnje in regijskemu svetu Gasilske regije Dolenjska ter bil član Upravnega odbora GZS. Trenutno je namestnik predsednika PGD Mokronog. Ob vsem tem se redno udeležuje delovnih akcij in aktivno sodeluje na intervencijah doma in po Sloveniji. Prizadeva si za razvoj gasilstva v lokalnem in širšem okolju, hkrati pa je nadvse dejaven tudi v drugih organizacijah lokalne skupnosti.
Mag. Bojan Kocjan, visoki gasilski častnik druge stopnje, je že več kot 55 let nadvse aktiven član gasilske organizacije na vseh njenih nivojih. Opravljal je številne operativne in organizacijske funkcije, in sicer kot operativni gasilec, poveljnik PGD Šalka vas, podpredsednik GZ Kočevje, njen poveljnik, nato pa še podpoveljnik. Vodil je operativni štab GZ Kočevje, bil je član regijskega poveljstva in regijskega sveta Ljubljana II, zdaj je predsednik domačega društva, predsednik regijskega sveta regije Ljubljana II in član UO Gasilske zveze Slovenije (GZS). V sistemu CZ občine Kočevje je med vojno za Slovenijo vodil gasilske enote v KS Šalka vas, naloge tam opravlja še zdaj. Na podlagi njegove diplomske naloge na temo požarne ogroženosti slovenskih gozdov je bila izdelana še vedno aktualna ocena potencialne požarne ogroženosti slovenskih gozdov.
Darko Muhič se je kot prostovoljec v gasilske vrste vključil že leta 1977 v tedanje PIGD Javor Pivka, od leta 1986 je član PGD Postojna. V svoji dolgoletni gasilski karieri je opravljal vrsto operativnih in organizacijskih funkcij, vse od gasilca, poveljnika GZ Postojna, člana Poveljstva GZS, regijskega poveljnika in v zadnjih dveh mandatih namestnika poveljnika GZS. Veliko svojega časa še vedno posveča izobraževanju poklicnih in prostovoljnih gasilcev v Gasilski šoli na Igu in drugje. Sodeluje pri usposabljanju za gašenje z zrakoplovi, predava na mednarodnih simpozijih, je avtor več prispevkov, nekdanji član uredniškega odbora revije Požar in aktualni član uredništva Gasilca. Vodil je aktivnosti ob večjih požarih in ujmah na Primorskem.
[[image_1_article_76304]]
Kipci gasilca
Jože Lipaj, Janez Milavec in Janez Žuk so prejemniki kipca gasilca.
Jože Lipaj je svojo gasilsko pot začel leta 1964. Že leta 1982 je pridobil čin nižjega gasilskega častnika (NGČ), zdaj pa ima čin gasilskega častnika 2. stopnje. 22 let je bil poveljnik PGD Martjanci, na ravni GZ Moravske Toplice pa je deset let uspešno opravljal funkcijo poveljnika sektorja Martjanci ter bil podpoveljnik GZ Moravske Toplice, kjer je bil tudi tajnik in administrator. Deloval je pri vseh aktivnostih v društvu in širše. Prizadeval si je za dobro opremljenost, vozni park in urejenost gasilskega doma, zaslužen je za okrepitev operativnega delovanja članov društva, promoviral je gasilstvo v lokalni skupnosti, organiziral dneve odprtih vrat, gasilske veselice ter različne predstavitve dela in opreme gasilcev. Kot predan mentor je bil prisoten na vajah pionirjev, mladincev in članov ter spodbujal aktivacijo ženske tekmovalne desetine.
Janez Milavec je v PGD Ivanje selo vstopil leta 1977 in takoj z vso resnostjo in odgovornostjo začel delo. Kot mentor mladine je usposabljal mlade gasilce ter jih spodbujal na tekmovalnem področju, kjer so dosegali lepe rezultate na vseh nivojih. Leta 1980 je bil izvoljen za poveljnika društva, nato je bil med drugim tudi namestnik poveljnika GZ Cerknica, poveljnik GZ Cerknica, občinski poveljnik ter član regijskega sveta Notranjske regije in pomočnik regijskega poveljnika. Vestno se je izobraževal in je zdaj višji gasilski častnik 2. stopnje, opravljenih ima več tečajev za pridobitev specialnosti. Operativne člane je spodbujal k usposabljanjem na različnih nivojih, na tečajih je tudi sam predaval in bil inštruktor. Nenehno je poudarjal, da je na intervencijah na prvem mestu varnost in močno zaupal v mlad kader.
Janez Žuk se je v gasilske vrste PGD Ribnica vključil leta 1964. Neprestano se je izobraževal ter zdaj nosi čin višjega gasilskega častnika 2. stopnje. Usposabljal se je tudi na drugih področjih, na primer za sodnika gasilskih in gasilskošportnih tekmovalnih disciplin. Opravljal je več funkcij v društvu, bil je poveljnik PGD Ribnica, član poveljstva GZ Ribnica, od leta 1993 njen predsednik, leta 2003 je postal podpoveljnik GZ Ribnica. Med letoma 2008 in 2013 je opravljal nalogo podpredsednika GZ Ribnica. Vedno se je trudil za tehnično dovršenost gasilskih društev ter za strokovnost članstva, organiziral različne tečaje in na njih predaval. Ohranjal je tradicijo sodelovanja med zvezami v domači regiji, po Sloveniji in širše, ob Dnevu gasilcev Jugoslavije leta 1983 je opravljal povezovalno vlogo z najvišjimi gosti iz Jugoslavije. Vedno je spodbujal humanitarno delovanje.
Plakete gasilca
Anton Pavlič, Ivan Janez Pavšek in Oto Vačovnik pa plakete gasilca.
Anton Pavlič je aktiven gasilec PGD Homec že od leta 1983. Kot predsednik društva je svojo funkcijo nastopil v težkih časih leta 1986 in jo opravljal kar 25 let. Zaradi uspešnega vodenja je društvo dosegalo izjemen napredek, tako na področju kadra, opreme, tehnike, izobraževanja kakor tudi ugleda. Pomemben doprinos k razvoju gasilstva je dodal z delom v organih GZ Domžale. Je priznan in spoštovanja vreden gasilec, zato je zasluženo prejel Plaketo Gasilca.
Ivan Janez Pavšek se je že pri 18 letih pridružil prostovoljnim gasilcem v domačem kraju in bil zelo aktiven član. Ko je prevzel vodenje gospodarske družbe SAP Zagorje, so ga vključili v GD Zagorje, mesto, kjer je kmalu postal tajnik, leta 1997 pa je prevzel vodenje društva in GZ Zagorje ob Savi. Od leta 2011 opravlja funkcijo namestnika predsednika društva, kjer vodi tudi komisijo za veterane in inventurno komisijo ter je član upravnega odbora. Od leta 2013 je predsednik nadzornega odbora GZ. Je tudi dolgoletni član komisije za veterane pri GZ Zagorje ob Savi. Na občnem zboru PGD Zagorje – mesto je bil leta 2023 imenovan za častnega predsednika. Nenehno se je strokovno izobraževal in nazadnje dosegel čin gasilskega častnika 2. stopnje.
Oto Vačovnik je v PGD Vuzenica vstopil leta 1953. Kot prizadeven član pionirske desetine ter pobudnik nastanka ženske pionirske desetine je že leta 1953 postal tudi član gasilske godbe, ki ji je do leta 2006 predsedoval kar 33 let. V društvu je ves čas aktivno sodeloval v vodstvu, kjer je bil šest let tajnik, nato 13 let predsednik, osem let podpredsednik, 15 let je vodil komisijo za veterane, zdaj pa je predsednik disciplinske komisije in član UO društva. Bil je predsednik komisije za zgodovino, predsednik komisije za ohranjanje zgodovine požarnega varstva in član UO pri GZ Dravske doline ter predsednik Izvršilnega odbora požarne skupnosti in nato predsednik skupščine požarne skupnosti. Bil je avtor in soavtor almanahov ob jubileju društva in gasilske godbe. V vsem tem času je s preostalimi člani društva opravil nešteto prostovoljnih delovnih ur pri gradnji in obnovi gasilskega doma.