Za nami je cvetna nedelja. V Sloveniji je zelo močno zakoreninjena navada, da ljudje na ta dan nesemo k blagoslovu vejice, šopke in snope spomladanskega zelenja. Še posebej velja to za podeželje, kjer še danes ohranjamo ljudsko izročilo, izdelavo presmecev ali pegljev, kot jih imenujejo na Svetem Duhu na Ostrem vrhu v občini Selnica ob Dravi.
Otroci izdelali peglje in jih okrasili z barvnimi trakovi iz krep papirja
Kot so zapisale strokovne delavke gozdne šole in vrtca Sv. Duh na Ostrem vrhu, so v preteklih dneh v goste povabili pevke pevskega društva Lipa, ki so šolarjem in otrokom iz vrtca pokazale, kako se izdela presmec in s tem svoje bogato znanje prenesle na mlajši rod.
"V delavnicah smo krepili medgeneracijsko sodelovanje, ki je pomembna oblika trajnostnega razvoja. Otroci in pevke so vso zelenje nabrali v okolici svojih domov in spretno izdelali vsak svoj pegelj ter jih okrasili z barvnimi trakovi iz krep papirja, kot je navada v naših krajih."
[[image_1_article_76236]]
[[image_2_article_76236]]
Ustvarjajo z naravnimi materiali
Že vrsto let so zelo aktivno vključeni v Mrežo gozdnih vrtcev in šol, zato je njihova prednostna naloga, da se učijo in ustvarjajo z naravnimi materiali. "Narava je neizmeren vir gradiva za ustvarjanje, je pa tudi naša najboljša učiteljica. Ta vir gradiva smo v času pred veliko nočjo uporabili za različne velikonočne izdelke, s katerimi smo okrasili pročelje šole in vrtca ter jih povezali s temami iz naravoslovja in likovne umetnosti. Pri tem so otroci razvijali različne ročne spretnosti, kot so koordinacija roka – oko in pincetni prijem žeblja. Veliko je bilo spodbujanja, svetovanja, povezovanja med učenci različnih starostnih skupin in razvijanja empatije," še sporočajo otroci z učiteljicami Viktorijo Pupaher, Damjano Očko, Valerijo Mlinar ter vzgojiteljicama Nevenko Sagaj in Barbaro Erjavec iz gozdne šole in vrtca Sv. Duh na Ostrem vrhu.
[[image_3_article_76236]]
[[image_4_article_76236]]
[[image_5_article_76236]]
[[image_6_article_76236]]