Centralno osnovno šolo v Selnici ob Dravi je v ponedeljek prvič prestopilo 35 prvošolcev, na Svetem Duhu na Ostrem vrhu, kjer deluje ena manjših podružnic v Sloveniji, imajo tri prvošolce. Še v lanskem šolskem letu je pod selniško osnovno šolo spadala tudi podružnica na Gradišču na Kozjaku, kar pa se je s septembrom spremenilo. Zaradi pomankanja otrok je namreč šolsko ministrstvo pozvalo Občino Selnica ob Dravi, da do zdaj najmanjšo podružnično šolo v Sloveniji zapre. "V prejšnjem šolskem letu smo imeli na Gradišču, kjer je pouk v kombiniranem oddelku potekal od prvega do petega razreda, samo dva vpisana otroka. Sprva so bili sicer trije, nakar so starši enega izpisali. Normativ za tovrstne podružnice pa je pet otrok, kar pomeni, da so nam že lani pogledali skozi prste," pove ravnateljica selniške osnovne šole Manja Kokalj, ki obžaluje, da je prišlo do zaprtja ene izmed njihovih podružnic.
En otrok, ki je bil do sedaj v podružnični šoli na Gradišču, od ponedeljka obiskuje pouk na centralni šoli, drugega pa so starši vpisali v Osnovno šolo Kapla. Vrtca, ki je deloval le štiri ure, pa v Gradišču v zadnjih letih ni bilo več.
V Svetem Duhu na Ostrem vrhu ni skrbi glede morebitnega zaprtja
Ostaja pa odprta njihova druga podružnica v Svetem Duhu na Ostrem vrhu, kjer je v novem šolskem letu skupno 12 otrok, prav tako od prvega do petega razreda. Tam deluje še oddelek vrtca, v katerem je vpisanih deset otrok. "V tej podružnici ni skrbi glede morebitnega zaprtja. Zadaj imamo dovolj podmladka," je pojasnila ravnateljica.
Na občini zaprtje obžalujejo
Tudi na Občini Selnica ob Dravi obžalujejo, da je bilo potrebno podružnico zapreti. Morali so slediti zakonodaji in pozivu pristojnega ministrstva. "Že v lanskem šolskem letu, ko so bili na podružnici zgolj trije učenci, smo nekako izprosili, da je šola ostala," so nam pojasnili na občini. Županja dr. Vlasta Krmelj se je še pred zaprtjem srečala s starši otrok na Gradišču na Kozjaku. Ker svoje otroke vpišejo v vrtec na Kapli, ti potem šolanje nadaljujejo tam, selniška podružnica pa je posledično ostala brez otrok. Na občini so še povedali, da so pripravljeni v prihodnje, če se bo v Gradišču pojavilo več otrok, znova odpreti podružnično šolo, ki jo bo še prej potrebno obnoviti. So pa v zadnjih letih že temeljito obnovili drugo podružnico na Svetem Duhu.
V zdaj že nekdanjem šolskem objektu želijo vseeno ohraniti nekatere dejavnosti. Razmišljajo o vzpostavitvi knjižnice, fitnesa, tam bi lahko imela tudi šola kakšne svoje dejavnosti.
Občina na vseh področjih apelira na državo, da se morajo ohraniti obmejna območja. "To pomeni, da mora v teh krajih zagotoviti najosnovnejšo infrastrukturo, kot so telekomunikacija in ceste, saj bodo le tako ljudje ostali. Predvsem mlade družine in s tem šola. Ukinjanje avtobusov prav tako negativno vpliva na življenje v teh krajih."
Arriva spreminja urnike prevozov
Osnovna šola Selnica ob Dravi je sicer z novim šolskim letom v celoti prešla v razširjeni program, kar je za seboj prineslo obširno reorganizacijo vsebin dela in urnikov. Kot še pravi Manja Kokalj, se srečujejo z velikimi težavami glede prevozov otrok. Arriva jim namreč spreminja urnike prevozov, zmanjšano je število postajališč in voženj v terminih, ki so za šolarje najbolj aktualni.
V novem vrtcu trenutno 150 otrok
V novi selniški vrtec je medtem vpisanih 150 otrok, ta številka pa se bo v prihodnjih mesecih še povečala. "Vsi malčki so zdaj pod isto streho v novem vrtcu. Zaradi tega smo v šoli pridobili nekaj prostorov in lažje zadihali. Prvošolce smo lahko preselili nazaj v pritličje, imamo nekaj novih kabinetov za učitelje in prostor za čistilke. Še en prostor pa bomo opremili v povezavi s čebelarstvom. Šola ima namreč svoj učni čebelnjak."