Višje ležeča severna območja občine Selnica ob Dravi do avstrijske meje so bila kakšnih sto let nazaj zelo vodnata. Ker tam nikoli ni bilo težav z vodo, so imeli tamkajšnji prebivalci že od nekdaj svoje vodovode. V zadnjih 40 letih pa so se začeli določeni lokalni vodnjaki zaradi manjše količine padavin prazniti oziroma izsuševati. “Zdaj se težave s pomanjkanjem vode pojavljajo tudi na območju od Maribora proti Dravogradu, že pred leti pa je pitne vode začelo primanjkovati na Slemenu, Svetem Duhu na Ostrem Vrhu, v zadnjem času tudi na Gradišču na Kozjaku,” nam je pojasnila županja občine Selnica ob Dravi dr. Vlasta Krmelj.
Ker je gradnja javnega vodovoda predraga in tehnično prezahtevna, občina sofinancira izgradnjo lokalnih vodovodov
Posledično se pojavlja vedno večja potreba, da se prebivalci omenjenih območij, ki živijo na nadmorski višini od 500 do 800 metrov, priključijo na javni vodovod. To pa je zelo težko, saj so tamkajšnja naselja zelo redko poseljena, kar pomeni, da je gradnja javnega vodovoda na takšnem območju tehnično zelo zahtevna in odvisna od tlaka, ki ga imajo cevovodi v dolini. Zato so potrebna dodatna prečrpališča, kar pa predstavlja izjemno velik strošek. “Ne samo, da si občina tega ne more privoščiti, država takšnih gradenj zaradi razpršenih območij niti ne sofinancira. Nepovratnih sredstev za takšne investicije praktično. Poleg tega, če bi že prišlo do gradnje, bi morali finančno drago investicijo prevaliti v ceno vode, ki bila zelo visoka,” še pojasnjuje selniška županja.
Ne samo, da si občina tega ne more privoščiti, država takšnih gradenj zaradi razpršenih območij niti ne sofinancira.
Dodaja, da so po pregledu stanja ugotovili, da bi bila takšna investicija finančno prezahtevna, zato so se v občinski upravi odločili za sofinanciranje izgradnje lokalnih vodovodov. “Ljudi ob tem pozivamo, da sami najdejo vodne vire, saj menimo, da jih je na tem območju gotovo še nekaj. Na Slemenu čakamo Mestno občino Maribor, da določi investicijska sredstva za sanacijo vodnih virov pri Žavcarjevem vrhu. Pri projektu bomo sodelovali tudi mi in s tem rešili težavo pri približno 15 gospodinjstvih. Ob tem smo v zadnjih letih na Duhu na Ostrem Vrhu sanirali naš vodni vir, hkrati pa še vedno pozivamo prebivalce, naj vlagajo v sanacije, popravila in čiščenje vodovodov, kar občina sofinancira.”
Na najbolj izpostavljenih območjih je rešitev v trajnem dovažanju pitne vode
Na območjih, kjer pa ni dovolj vodne zaloge, npr. na Centru za šolske in obšolske dejavnosti Škorpijon v naselju Veliki Boč na Svetem Duhu na Ostrem Vrhu, pa je edina rešitev v dovažanju pitne vode s strani prostovoljnih gasilcev. “Najbrž se bomo odločili, da bomo na to območje, kjer je ob omenjenem centru še šest gospodinjstev, testno, vsak dan, dovažali vodo, kar po postalo del javne službe. Tako bo potem to tudi obračunano. Zdaj prevozne stroške dostave pokriva Občina Selnica ob Dravi, ostalo poravna uporabnik. Res je sicer, da v spomladanskem času, ko pade več dežja, tovrstni prevozi ne bi bili potrebni, zagotovo pa v obdobju od konca aprila do oktobra.” Prebivalce na območju Janževe Gore bodo priključili na javno vodovodno omrežje, uspešno rešujejo tudi težavo s pitno vodo na Svetem Duhu na Ostrem Vrhu.
Gasilci so se morali zelo dobro organizirati
Prevoze pitne vode na višje ležeča območja Selnice v teh razmerah, ko primanjkuje padavin, dnevno opravljata Prostovoljni gasilski društvi Selnica ob Dravi in Slemen. Igor Štruc, predsednik PGD Selnica ob Dravi, pravi, da so čez poletje oblikovali posebne dežurne ekipe, ki so ves čas na voljo za prevoze vode. “Vsaj dva gasilca, ob vozniku še eden, napolnita avtocisterno v dolini in jo pripeljeta do velikokrat precej oddaljenih uporabnikov, nakar jo iztočita v njihove vodnjake. In to delamo večkrat na dan. Tako da smo se morali gasilci zelo dobro organizirati, da lahko sledimo potrebam po pitni vodi. V tednu, ko je gasilec dežuren, popoldne ne počne nič drugega, kot vozi vodo.”